1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte OYAK'ın paşalara ödediği tazminatlar

İşte OYAK'ın paşalara ödediği tazminatlar

OYAK'ın yüksek rütbeli askerlere ödediği emeklilik tazminatı netleşti.

A+A-

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen OYAK'ın, yüksek rütbeli ordu mensuplarına ödediği, tazminat tutarları netleşti. Buna göre; Oyak, 2012 yılında emekli olan orgenerale 741 bin lira, korgenerallere 564 bin lira, tümgenerallere 438 bin lira,tuğgenerallere de 367 bin lira emeklilik tazminatı ödedi. Paşalar ayrıca, devletten de küçük miktarlarda emeklilik tazminatı aldı.

UÇURUM KADAR FARK

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan OYAK Alt Komisyonu, TSKmensuplarının üye olduğu OYAK'ın hesaplarıyla ilgili incelemesini tamamladı. Alt Komisyon, OYAK ile ilgili bir taslak rapor hazırladı. Taslak rapora göre, OYAK'ın üst düzey rütbeli subaylar ile alt rütbedeki TSK mensuplarına ödediği tazminatlar arasında adeta uçurum bulunuyor.

ASTSUBAYLAR NİYE İSYAN EDİYOR Kİ?

Hemen her fırsatta TSK'nın maaş düzenlemelerinde kendilerinin üvey evlat muamelesi gördüğünü haykıran astsubayların da emekli ikramiyelerinin 227 bin TL olduğu ortaya çıktı. Bu da astsubayların, 291 bin TL ile emekli olan Albay'ın ardından en yüksek ikramiye kazanan personel olduğunu gösteriyor.

OYAK'ın tazminat tutarları

-Orgeneral: 741 bin lira
-Korgeneral: 564 bin lira
-Tümgeneral: 438 bin lira
-Tuğgeneral: 367 bin lira
-Kıdemli Albay: 291 bin lira
-Kıdemli Başçavuş: 227 bin lira
-Uzman Çavuş: 86 bin lira

30 yıllık hizmeti olan Valinin emekli ikramiyesi 92 bin olurken, öğretmenlerde bu rakam 55 bin, şube müdürlerinde 53 bin, mühendislerde ise 69 bin TL olduğu düşünülürse, OYAK'ın emekli ikramiyelerinde askerlerin aldığı ücretin yüksekliği daha net ortaya çıkmış oluyor.

(Rakamlar Memurlar.net'ten alınmıştır)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
18 Yorum