1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. İsveç yerli otomobile destek vermek istiyor

İsveç yerli otomobile destek vermek istiyor

A+A-
Ewa Björling, Türkiye’nin yakın dönem hedefleri arasında zikredilenyerli otomobil markasını geliştirmesi konusunda İsveç ’in tecrübelerini paylaşabileceğini söyledi. İki günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Björling, seyahati öncesi makamında Cihan Haber Ajansı'na özel mülakat verdi. Bakan Ewa Björling, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak 2011’de dile getirdiği ve hükümetin 2023 programı içindeki en önemli hedeflerinden biri olan yerli oto projesinin son şeklini görmediğini ve bu konuda Türk yetkililerle henüz somut bir görüşme yapmadığını belirterek, “Ancak otomobil endüstrisi, ilişkilerimizi artırabileceğimiz ticari sektörlere mükemmel bir örnek olabilir” dedi.
 
Bakan Ewa Björling, yatırım yapılabilir bir diğer alan olarak cleantech (temiz teknoloji) sektörünü gösterdi. İsveç’in olduğu gibi, dünyanın birçok ülkesinin bugün ortak isteğinin çevre dostu alternatifler geliştirmek olduğunu kaydeden Bakan Björling, Türk işadamlarını bu alanda İsveç’te yatırım yapmaya çağırdı. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son yıllarda büyük bir ivme kazanmasına rağmen hâlâ ticaret hacminin istenen noktada olmadığına dikkat çeken Bakan Björling, Türkiye’yi ziyaret etmesinin sebeplerinden birisinin de bu olduğunu ifade etti. Björling, karşılıklı ziyaretlerin de katkısıyla ikili ticari ilişkilerin arzu edilen seviyeye ulaşacağına inandığını söyledi.
 
“SOYKIRIM YASASI PARLAMENTODAN KAZARA GEÇTİ”
 
Björling, iki yıl önce İsveç Parlamentosu’ndan bir oy farkla geçerek, Türkiye’nin büyükelçisini geri çekmesine varacak kadar tepkisine ve o dönem neredeyse ikili temasların durma noktasına gelmesine sebep olan sözde Ermeni soykırımı oylamasının Türkiye –İsveç arasındaki ilişkilere kalıcı zarara vurgu yaptı. Björling, "Kısa bir süreliğine bazı aksaklıklar yaşandı ancak sonra tekrar her şey rayına oturdu. İlişkilerimizde hiçbir şey değişmedi, aksine daha da büyüdü. İki ülke arasında uzun zamandan beri süregelen münasebetler var ise ve gerçek dost olduğunuzu görebiliyorsanız, bu gibi olaylar mevcut durumunuza zarar vermez. O oylama parlamentodan kazara geçti. Hükümet olarak bu konudaki fikrimiz çok netti” şeklinde konuştu.
 
“ÇOK CİDDİ ANLAMDA GÖÇMEN İŞGÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR”
 
İsveç’in büyüyen işgücü talebini karşılamak için çok ciddi anlamda göçmen işgücüne ihtiyacının olduğunun altını çizen Björling, ‘aslında başta İsveç olmak üzere bütün Avrupa’nın işçi göçüne ihtiyacı var. Çünkü gelecekte yaşlı sayımız daha çok artacaktır. Buna paralel çalışabilecek insan sayısında azalma yaşanacak. Bundan dolayı gerçekten çok ciddi anlamda göçmen işçi gücüne ihtiyacımız var. Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında biz bu konuda ilk sıradayız” ifadelerini kullandı.
 
 
CİHANHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!