1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşverene bir yıl prim desteği!

İşverene bir yıl prim desteği!

İŞKUR işverenlere bir yıl prim desteği verilecek peki işverenin prim desteğini alması için ne yapması gerekiyor? İşte cevabı...

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardımları istihdamla birleştirecek. Devletin yardım ettiği kişileri istihdam eden işverene bir yıl prim desteği verilecek. İşte işveren destek hakkında ayrıntılar...

Milliyet gazetesinden Cem Kılıç'ın işverene prim desteği ile ilgili yazısı:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre 2015’te toplam 25 milyar 828 milyon 578 bin TL sosyal yardım yapılmış. Sosyal yardımlardan 3 milyon 17 bin hane yararlanmış.

İşsizlik maaşında yeni düzenleme

 Düzenli yapılan 9 çeşit sosyal yardım var. Bu yardımlar şartlı eğitim yardımı, sağlık yardımı, gebelik yardımları, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardım, muhtaç asker ailelerine yapılan yardım, 2022 sayılı Kanun uyarınca yapılan yardımlar, evde bakım yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, öksüz yetim yardımı. Bu yardımlar, objektif kriterlere bağlı ve hak temelli yardımlar. Süreli yardımlarsa daha çok gıda, yakacak ve giyim gibi dönemsel olarak yapılan, net kriterlere bağlı olmayan yardımlar.

İşsizlik maaşını kimler alabilir?

 YARDIMLARDAN EN AZ BİR KEZ YARARLANMIŞ OLMAK GEREK

Geçtiğimiz hafta Meclis’e gelen kanun tasarısında, sosyal yardım alanların istihdama kazandırılmalarıyla ilgili çok önemli iki madde yer alıyor. Buna göre, kanun tasarısı yasalaşırsa, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nun belirleyeceği düzenli sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde yaşayan, işe başladığı tarihten önceki son bir yılda bu yardımlardan en az bir kez yararlanan ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayıp genel sağlık sigortası primleri devletçe denen kişileri istihdam edenlere 1 yıl prim desteği sağlanacak.

Böylece, işverenlerin bu durumdaki kişileri istihdam etmesi sağlanarak, düzenli sosyal yardımlardan yararlanıp çalışabilir durumda olanların istihdama yönlendirilmesi söz konusu olacak.

 İŞVERENE PRİM DESTEĞİNİN AYRINTILARI

Uygulanacak prim desteği nedeniyle halihazırda istihdam edilen kişilerin işten çıkarılarak sosyal yardım alan kişilerin istihdam edilmesini önlemek için, bu durumdaki kişilerin “işyerinde son bir yıl içerisindeki ortalama çalışan sayısına ilave olarak” istihdam edilmesi şartı getiriliyor.

Bunun yanında, destekten yararlanacak işyerlerinin SGK’ya prim borcu ile gecikme zammı ve cezası bulunmaması gerekiyor. Öte yandan 1 yıllık desteğin, Bakanlar Kurulu kararıyla 2 yıla uzatılması da mümkün.
Sosyal yardım - istihdam bağlantısının kurulmasıyla ilgili ikinci düzenleme ise sosyal yardım alanların İŞKUR’a kaydettirilmesi.

İşverene Mart'tan itibaren destek geliyor

 İŞKUR'A İŞSİZ OLARAK KAYITLI OLMAK GEREKİYOR

Buna göre, düzenli sosyal yardımlardan yararlanan ve işe başlamadan önceki son bir yılda en az bir kez bu tip yardım almış kişilerden istihdam edilmeye başlayanların yer aldığı hanelerde, genel sağlık sigortası primi devletçe ödenen ve çalışabilir durumdaki kişiler, İŞKUR’a işsiz olarak kaydedilecek.

Bu kişiler, İŞKUR’un kendilerine önerdiği mesleki eğitim, işbaşı eğitim programı veya işleri üçüncü kez kabul etmezlerse 1 yıl boyunca düzenli sosyal yardımlardan yararlanamayacaklar.

Bu şekilde, sosyal yardım alanlardan çalışabilir durumda olanların tembelleşmelerinin önlenmesi hedeflenirken, sosyal yardımlar çok daha etkin şekilde kullanılabilecek.

Vatandaşların vergileriyle finanse edilen sosyal yardımların verimli kullanılması son derece önemli. Bu açıdan, belirtilen hususların yasalaşması sosyal yardım sistemi üzerindeki eleştirilerin azalmasını sağlayabilir. 

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!