1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamptaki Türkler’e zorla domuz eti yedirdiler

Kamptaki Türkler’e zorla domuz eti yedirdiler

İpek Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiçek, Kanada’daki esir kamplarında Türkler’e zorla domuz eti yedirildiğini açıkladı.

A+A-

Tehcirin savaş öncesi tüm dünyada bir kural olarak görüldüğünü kaydeden Çiçek, “Kanada, Türk tehcirine dair belgeleri yok etti” dedi.

Çalışmak için 1900'lü yılların başında Kanada'ya giden 205 Türk'ün 1. Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından evlerinden alınarak esir kampına götürüldüğünü BUGÜN manşetten duyurmuştu.

Kanada'da 99 yıl önce Türkler'in tehcir edildiğinin ortaya çıkması üzerine Ermeni çalışmalarıyla tanınan İpek Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Çiçek önemli açıklamalarda bulundu. BUGÜN'ün "Türkler’i toplama kampına almışlar" manşetini değerlendiren Çiçek, Kanada'daki kamplarda Türkler'e zorla domuz eti yedirildiğini dile getirdi.

Çiçek, "Kanada'daki iki esir kampında üç kişinin öldüğü biliniyor ama 202 kişinin ne olduğu bilinmiyor" dedi. Daha fazla kişinin öldüğünü ifade eden Çiçek, o dönemde Türk, Kürt, Arap,Macar ve Ukraynalı 80 bin kişinin Kanada tarafından esir alındığını belirtti.

Tehcirin,Osmanlı Devleti'nin icadı olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Çiçek, birçok ülkenin tehciri uyguladığını belirterek şu örnekleri verdi: "Öncelikle Almanlar, tehciri Belçikalılar'a yapmıştır. Ruslar, Litvanya, Estonya'ya ve Kafkasya'daki tümMüslümanlar'a yapmışlardır. Almanlar, İngilizler, Fransızlar, Afrika'daki sömürge ülkelerine bu uygulamayı yapmışlardı."

OLAĞANÜSTÜ HADİSE DEĞİL 

Çiçek, savaş zamanlarında tehcirin kural olarak görüldüğünü ve Ermeni tehcirinin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ermeniler'e uygulanan tehcirin olağanüstü bir hadise olmadığını ifade eden Çiçek şu değerlendirmeyi yaptı: "Her yıl nisanda Ermeniler 1915 olaylarının yıl dönümünde Ermeni tehcirini gündeme getiriyor. Kendilerine 8 yıllık süre boyunca soykırımyapıldığını söylüyorlar.

Tehcir, o tarihlerde bütün devletlerin, savaştıkları ülkelerin vatandaşlarına karşı uyguladıkları bir yöntemdi. Ermeni tehcirinden önce dünyadaki uygulamalar, bunu bir kural haline getirmiştir.Herhangi bir ülke savaş ilan ettiği zaman, savaştığı ülkenin insanlarını düşman ilan ediyor. Ve esir kamplarına alıyor."

BELGELERİ YOK ETTİLER 

Türkler'e yapılan tehcirin, Ermeni tehcirinden 1 yıl önce yapıldığına vurgu yapan Çiçek, Kanada'nın Türk tehcirine dair belgeleri yok ettiğini de sözlerine ekledi. Türkler'in arşivleri açmadığı iddiasına ise Çiçek şu cevabı verdi:

"Türkler tarihi ile yüzleşmeli deniliyor. 1915 olaylarının örtbas edildiğini iddia ediyorlar.Osmanlı arşivinin büyük kısmı açıldı. Fakat Kanada arşivlerini yok etmiş. Ermeniler’in, Kudüs'teki patrikhaneleri, Boston'daki Taşnak Partisi'nin arşivleri kapalı. İngiltere'nin Birinci Dünya Savaşı'yla ilgili arşivleri kapalı.

Amerika'nın Birinci Dünya Savaşı'ndaki istihbarat ve Ermeniler’in yaptığı katliamları anlatan arşiv kayıtları da kapalı. Bazıları imha edilmiş. Amerikan Büyükelçisi Amiral Bristol, Ermeniler’in yaptığı katliamları günlüğünde yazdı. Topladığı belgeler ise yok edilmiş."

Ermeni mahallesi gibiydi

Osmanlı'nın tehcir uygulamasının ardından Ermeniler'in, Amerika'daki akrabalarıyla mektuplaşabildiklerinin altını çizen Prof. Dr. Kemal Çiçek, "Amerika'da yaşayan Ermeniler Halep'teki ABD konsolosluğundan akrabalarıyla ilgili bilgi alabiliyordu" dedi. Çiçek şöyle devam etti: "Ermeniler’in toplandığı yer Ermeni mahallesi olarak adlandırılabilir. Kendi kiliselerini yapabiliyorlar. Osmanlı'nın çadırları Kanada'da da bitkiden yapılan barınaklarla kıyaslanamayacak kadar özgürdü. Kampa giriş çıkışlar serbestti. Konsoloslar ve misyonerler kampa girip çıkabiliyorlardı. Ermeniler, onlardan maddi manevi destek alabiliyorlardı. Kampın yöneticisi Ermeni'ydi. Papaz ve rahibeler, kampta bulunan kiliselerde görev alabiliyorlardı. Kısaca çadırlardan oluşan bir Ermeni mahallesi vardı."

2,5 milyon müslüman öldü

1.5milyon Ermeni'den 350 birinin tehcire uğramadığını bildiren Prof. Dr. Çiçek, Kafkaslar'dan 1milyon 200 bin Müslüman'ın, Rusya tarafından sürüldüğünü ve 500 bin kişinin öldüğünü belirtti. Çiçek, şu ifadeleri kulandı:

"Ermeniler'i suçlayamayız. Onlar kendilerini duyuruyorlar. Bizimde duyurmamız lazım. Başkalarının bize yaptığı kötümuameleyi anlatmamız ve tarih kitaplarına koymamız lazım. Müslümanlar'ın 1. Dünya Savaşı'ndaki kaybı 2.5milyon civarında."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!