1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamu araçlarına mobil takip

Kamu araçlarına mobil takip

Mesai dışı kullanıma son..

A+A-

Mesai dışı kullanıma son

Araçların mesai dışı kullanılması yüzünden kamunun yakıt gideri yıllık 1 milyar liranın üzerine çıkınca mobil araç takip sistemi çare oldu.Emniyetten Dışişleri Bakanlığı’na çok sayıda kurumun yakıt giderleri mobil takip kullanılarak 2 ayda yüzde 25-30 düşürüldü.

Kamunun yakıt gideri yıllık 1 milyar liranın üzerine çıkınca, idareciler çareyi mobil araç takip sisteminde buldu. Maliye Bakanlığı’nın taşıt saltanatını önleyecek çalışması gecikince kamu kurumları araçlarını özel şirketler ile takip ettiriyor. İl özel idareleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve çok sayıda belediyenin yakıt giderleri mobil takip sistemleri ile önemli oranda düştü. Mobil araç takip sistemleri kullanan kurumların, yakıt giderlerinin iki ay içerisinde yüzde 25-30 oranında düşüş gösterdiğine dikkat çekildi.

Mobil takip sistemi taktırmanın araç başına iki yıllık maliyeti 450-500 lirayı buluyor. İki seneden sonraki aylık maliyet ise 9 TL.

Mesai dışı kullanıma son

Kamuda 260 kuruma hizmet veren Arvento’nun Genel Müdürü Özer Hıncal, takip edilmenin şoförleri daha dikkatli araç kullanmaya zorladığını ve böylece hem trafikte daha güvenli olduklarını hem de mesai dışı araç kullanımlarının azaldığını kaydetti. Hıncal, “Özel şirketlerde olduğu gibi kamuda da araçlar gereksiz yere kullanılabiliyor. Bizim kurduğumuz sistemle hem araçların amacı dışında kullanımının önüne geçilmiş oluyor hem de ambulans hizmetleri ve orman yangınları ile mücadele gibi kritik işlerde daha iyi yönlendirme yapılabiliyor” dedi.

Para hırsızlığı önlendi

Emniyet ve savcılık ile sürekli koordinasyon halinde olduklarını söyleyen Hıncal, mahkeme kararı olmadan müşterilerinin özel bilgilerinin kimseye verilmediğini de kaydetti. Kurulan sistem ile araçların takibinin yanı sıra uzaktan kilitleme ve çalıştırma işlemlerinin de yapılabildiğini dile getiren Özer Hıncal, “Bu kapsamda önemli hırsızlık olaylarının da önüne geçildi. Bir bankanın içi para dolu aracı çalınmıştı. Güzergah değişikliği olup alarm mesajı gelince müdahale edildi. Araç uzaktan durduruldu. Bunun üzerine hırsız bankanın para dolu aracını bırakıp kaçtı” diye konuştu. www.polishaber.net

Sistemin aktif kullanılması ile trafik kazalarının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Hıncal, araç takip sistemlerinin trafik güvenliği ile ilgili çok etkili çözümler sunduğunu belirterek, sistemlerinin kullanıldığı şirket araçlarında hız ihlallerinin neredeyse sıfırlandığını, sürekli kontrol altında olduğunu bilen sürücülerin hız ihlali yapmadıklarını kaydetti. Hıncal bu durumun trafik kazalarının azalmasına da önemli katkılar yaptığının altını çiziyor.

Hangi kurumlar kullanıyor?

- 80 İlin İl Sağlık Müdürlükleri

- 32 İlin İl Özel İdareleri

- 21 İlin Emniyet Müdürlükleri

- 20 İlin Belediyeleri

- 8 İlin Büyükşehir Belediyeleri

- Orman Genel Müdürlüğü

- TEDAŞ

- Dışişleri Bakanlığı

- Gümrük Müsteşarlığı 

- TPAO 

- TCDD 

- Karayolları Genel Müdürlüğü

- Et ve Balık Kurumu 

‘Uyanık çiftçi’ uyduya yakalandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetimleri sonucu, uydu takibinin de yardımıyla Çiftçi Kayıt Sistemi uygulamalarının hayata geçirildiği 2001-2012 döneminde 17 bin 134 çiftçiye, “gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu ve haksız yere desteklemelerden yararlandığı” gerekçesiyle 5 yıl hiçbir destekleme programından yararlanamama cezası uygulandı. “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olan” çiftçilerden 10 bin 390’ının cezası sona ererken, 6 bin 744’ü hâlâ desteklerden yararlanamıyor.

GELİN ARABASI BİLE YAPILDI!

Bazı illerde kamu araçları gelin arabası olarak bile kullanılınca kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Pavyona bile takip sistemi sattı

ARVENTO Mobile Systems, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın ambulanslarından ilaç firmalarına, hatta pavyonlara kadar hemen her sektörde 230 bin aracın takip sistemini kurdu. Bu rakam, Türkiye genelinde takip edilen araç sayısının yarısını ifade ediyor. Sadece 8 yıllık bir geçmişi olan şirket, 22 ülkeye de yüzde 100 yerli sistemlerini satıyor. Bu yıl yurtdışında ofis açmaya hız verecek olan Arvento’nun hedefi alanında dünyada akla gelen ilk 3 markadan biri olmak. Özer Hıncal,”Satış yapmadığımız sektör yok gibi... Bir pavyona bile sistem sattık. Pavyon sahibi çalışan kadınları taşıyan minibüs için aldı sistemi...”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!