1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bu haftaki parti grubu konuşmasının birinci gündem maddesi 2B arazileriydi..

A+A-

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması öncesinde 2B eylemcisi Hatice Köse düzenlemeyle ilgili kürsüden konuştu. Parti grubunda Kılıçdaroğlu'nun elinden tutan ve uzun süre kürsüden uzaklaştırılamayan Köse "Bu zamana kadar benden oy aldılar şimdi bana işgalci diyorlar. Ben apartmanda korkuyorum şehirden korkuyorum. Beni kanser ettiler. Beni bu saatten sonra apartmana hapsedemeyecekler. Ben hakkımı helal etmiyorum. Bırakın beni ben konuşacağım. Bugüne kadar fırsatını bulamadım. Biz direneceğiz, elimizi taşın altına koyup bu 2B için ne olursa olsun. Ne demişti bir siyaset büyüğü 6 kez gittim 7 kez geldim. Bunların da gidiş zamanı var. Yeni bir Atatürk istiyoruz" dedi.

HATİCE TEYZE'NİN CHP KÜRSÜSÜNDEKİ O ANLAR

 

CHP Genel Başkanı'nın açıklamalarının satır başları ise şöyle:

Biz halkın partisiyiz. 2B mağdurlarının yanındayız. Biz herkesin inancına düşüncesine saygılı bir partiyiz. 

ERDOĞAN ÇİFT KİŞİLİKLİ BİR SİYASETÇİ

Başbakan Erdoğan'ın yerel yönetimler toplantısındaki konuşmasını dinleyince şaşırdım. Bazı kişiler vardır çift kişiliklidir. Bana sorarsanız Türk siyasetinde çift kişilikli siyasetçiler var. Adını siz daha iyi bilirsiniz. 

Erdoğan diyor ki 'Bizim metropollerimiz vardı bunlar adeta nekropollere dönüştü. Artık saksılarda çiçek yetiştirilmiyor. Beceriksiz estetik ruhu olmayan ellerle bu hale getirdi. Ben yüksek binalar inşaa etmeyi maharet kabul etmiyorum. Yüksek bina inşaa ederek insanı topraktan kaybediyoruz. Belediye reislerinin elleriyle kentlerimizi tüketti.'

SİZİN DÖNEMİNİZDE TARİHİ ESERLER YOK EDİLDİ

Bence sayın Erdoğan'ı fena işletmişler. Kentleri bu hale getiren biz miyiz? Hayır. Güzel bir metin bulmuşlar malum promterdan geçiyor okuyor ama kendisini anlatıyor. Eğer tarih yok ediliyor camiler yok ediliyor deniyorsa sizin döneminizde tarihi eserler nelere dönüştü? Eğer bir şey söylüyorsanız arkasında duracaksınız. Yalancıdan Başbakan olmaz. Bu cami Sultan AHmet Camii'ydi. Eskiden sadece minareleri görünürdü. Arkalarındaki kulelere bak. Hani sen tarihe camilere saygılıydın? Nasıl oluyor da rant bu kadar gözünü boyuyor. İstanbul'da yeşil alanlar vardı. Bu alanların büyük bir kısmı mezarlıklar orada şükür bina yapmıyorlar. Nasıl bir dümene getirip buralara bina yapacaklar. İstanbul'un Çamlıca tepesini bilirsiniz. Önce Erdoğan oraya kendisine villa yaptı sonra etrafını çift kat duvarla çevirdi. Sen Başbakan olarak sit yasasına uymuyorsan vatandaş nasıl uysun. Buradan söz veriyorum; eğer İstanbul'un yeşil kalması için atılacak adımların hepsine CHP olarak sonuna kadar destek vereceğiz.. 

İSTANBUL'DA 100 MİLYAR DOLARLIK RANT VAR

İstanbul'da rant dolayısıyla yandaşlara sağlanan imkan 100 milyar dolar. Gerçek tabloyu ortaya çıkarmak için yüzmilyar dolarlık menfaat sağlandı? Biz bunun için araştırma önergesi vereceğiz? CHP olarak biz varız. Ayamama Deresi. 35 yurttaşımızın hayatını yitirdiği dere. 35 yoksul halk çocuğu, gariban insanlar bazıları minibüsün içinde öldü. Dere intikamını alır dedi. Binaları yıkacağız dedi. Sayın Erdoğan, şimdi bir soru soruyorum? Ayamama Deresi etrafındaki binalardan birisini yıktı mı yıkmadı mı? Bir tane yıkmadı. Yenilerini yaptı. 1999'da Marmara depremini yaşadık. 10 binlerce vatandaşımız evini kaybetti. Rahmetli Ecevit 400 büyük arsayı tahsis etti. Çadırkentler'in kurulacağı alanlardı. Bu 400 büyük arsadan kaçı ayakta kaldı? Yarın bir deprem olsa bunca insan nerede kalacak.

BAKIRKÖY'DE 64 BİNLİK YERE 190 BİNLİK İZİN VERİLİYOR

Meşhur bir müteahhidimiz var. Gazetelerde bol bol görürsünüz. İnşaat alanı 64 bin metrekare diyor ki bu bana yetmez. CHP'lisi AKP'lisi MHP'lisi itiraz ediyorlar Meclis'te. Ne oluyor? Aynı vatandaş Ankara'ya geliyor. Çevr ve Şehircilik Bakanlığı'na gidiyor, 64 bin metrekarelik alanı 190 bin metrekareye çıkartıyor. Sayın Erdoğan'a soruoyurm yeşil diyorsun doğaya saygılı olun diyorsun? Bu izni veren kişi senin bakanın. Senden izin alınmaksızın verilmez. Sen bu bakanı İstanbul'u sevdiğin için bu bakanı görevden alacak mısın almayacak mısın? Ne dedim yalancıdan Başbakan olmaz. 

Esenyurt Belediye Başkanı bir plan yapıyor kafasına göre. Yasalara aykırı şekilde inşaat ruhsatı veriyor. Vatandaşlar  mağdur ediliyor. Maket üzerinden satılan binalar yok yapılmamış. 

KEFENİN CEBİ OLSA ORAYA PARA KOYUP GİDECEKLER

2B mağdurları aylardır dertlerini anlatıyorlar. CHP kürsüsünde dertlerini dile getirdiler. Onlara kapımızı açtık. Yeşil alan bırakmadılar İstanbul'da. Türkiye'nin en büyük parkının temelini İzmir'de attık. Rant değil vatandaş gidip parkta otursun diye. Çocuklar parkta oyun oynasın diye. Kentli bu demektir. Apartman dairesi içine sok sonra ben şehirliyim. Yeşili olmayan tarihi dokusuna saygısı olmayan bir anlayış olabilir mi? Kentli olmak başka bir şey. Bir Sultan Ahmet Camii'nin minarelerini o binalarla nasıl kirlettiğinizin farkınday mısınız? Kefenin cebi olsa oraya para koyup götürecekler. 

GAZ FREN TARTIŞILIRKEN ARABA TAKLA ATTI

2B'yle ilgili ilk açıklamayı Sultanbeyli'nde söyledim. Bizim teklifimiz şuydu, 2B dolayısıyla seçimler bitti kanun teklifini verdik. Orman köylüsünün arazisi hiç bir ücret alınmadan kendisine verilmelidir dedik. Emlak vergisinin değerini devlet belirler vatandaş da onun üzerinde gider parasını verir. Bunun üzerine dedik ki Emlak Vergisi değerinin yüzde 50'si oranında ödeme yapılsın dedik. Rayiç bedelin yüzde 70'ini getirdiler. Vatandaş ödeyebildi mi? Ödeyemedi. Antalya'da anlatıyorlardı, 7 trilyon bedel biçmişler, yüzde 50 3.5 trilyon ben trilyonluk adam değilim ki diyor. Önümüzdeki hafta ekonomiyi değerlendireceğiz. Biri gaza bas biri frene bas dediler araba takla attı. Para bitti 2B sahiplerinde para var zannediyorlar. BU araziler sizin ananızın ak sütü kadar hakkınızdır. Eğer almaya kalkarlarsa orada CHP'li biri sizin yanınızda olacak. Ayda 1000 TL geliri olan ailede sen milyarları nasıl alacaksın? Birileri gidip parayı bastırıp alacak. Kimin arazisini satıyorsun sen? 30-40-50 yıldır bu insanlar orada oturuyor. 

TAYYİP ERDOĞAN VATANDAŞIN MALINI SATIYOR

Ürmaniye'nin Hekimbaşı İnkılap, Topağacı, Elmalı Kent mahallelerinde fiyat bekliyorlar. Çünkü o fiyatlar o bedellerin ödenmesi mümkün değil. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan da vatandaşın malını vatandaşa satıyor. Bizim en çok korktuğumuz şey kul hakkı yemek. Vatandaşın ödediği vergiyi o vergiyle yapılan şirketleri gözümüz gibi korumak zorundayız. Vergi vermediğiniz tek şey hava ona da gelir mi bilmiyorum. Sayın Erdoğan 1 Şubat 2013'te Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına katıldı. Başkent Gazla ilgili de şunları söyledi; karlılığı milletin faydası üzerine düşünmek zorundayız diyor. Peki ne oldu ihaleye çıkıldı bin 500 rakamını buldu bunun altına inmeyiz diyen Erdoğan bin 100'e kendi okul arkadaşına sattı. Ne demiştim yalancıdan Başbakan olmaz. Sayın Fatih Altaylı gereğini yaptı mı? Hesabını sordu mu? bin 500'ü bulduk onu iptal ettiniz bin 100'e sattınız ne olacaktı? Herhalde kendi gazetesine manşet yapması lazımdı. Köşeindeki ne zaman adam oluruz kısmına da 'Ne zamanki Başbakanlar yalan söylemez o zaman adam oluruz' diye yazması lazım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!