1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Kentsel Dönüşüm" bir şehirde daha başladı

"Kentsel Dönüşüm" bir şehirde daha başladı

Depreme dayanıklı olmayan binaların yıkımına başlandı.

A+A-

Siirt'te kentsel dönüşüm projesi kapsamında depreme dayanıklı olmadığı belirlenen binaların yıkımına başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Siirt Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Barden Otel'de düzenlenen toplantıda kentsel dönüşümün önemi anlatıldı.

Siirt'tin kentsel dönüşümde son dörtte kalmasının bir şansızlık olduğunu vurgulayan Siirt Valisi Ahmet Aydın, kentsel dönüşüm ile Siirt çok hızlı bir şekilde gelişeceğini söyledi. Kentsel dönüşümü vatandaşlara iyi anlatmak gerektiğini dile getiren Aydın, şöyle dedi: "Özelikle evini yıkan varsa olduğu yerde yapıyoruz. Biz vatandaşları yerinden alıp başka bir yere götürmüyoruz. Eğer bulunduğu yerde heyelan veya da başka bir risk varsa o zaman en yakın başka bir alanda evini yapıyoruz. Kentsel dönüşümde son dört ile kalmamız bir şansızlık bizim adımıza. İnşallah en kısa zamanda eksikleri tamamlayacağız."

Toplantıda konuşan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ise kentsel dönüşüme ilginin her geçen gün arttığını belirterek, Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilmiş 95 ayrı bölge olduğunu kaydetti. Yaklaşık 1 milyon vatandaşın yaşadığı bir alandan bahsettiklerini anlatan Gürgen, şunları söyledi: "Bu alanlar içerisinde şuanda kentsel dönüşüm projeleri yürütülüyor. Bunun ötesinden 45 bin vatandaşımız kendi gönül rızasıyla bakanlığımızın lisansladığı kuruluşlara müracaat etti. Vatandaşlarımızın teveccüh gösterdiği ve hızla gelişen hızla ivme kazanan bir projeden bahsediyoruz. Siirt olarak bizim başka bir vizyona açılmamız lazım, Siirt eski bir medeniyet şehridir ve bizim bu medeniyetti tekrardan ortaya çıkarmamız lazım. Siirt afet riski olan bir yerdir. Siirt birinci derece deprem bölgesinin olmasından başka Siirt yüz yıla yakın bir zamandır çok hareketsiz bir yer. Bizim burada yapmamız gereken depremden önce hazırlık yapmamız gerekiyor."

Birinci derece deprem bölgesi olan Siirt'te deprem sonrası timsah gözyaşları dökmeden bir an önce kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirten Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da Siirt'tin kendilerinden önce yangın söndürecek bir itfaiye aracı olmadığını bildirdi. Konuşmaların ardından Vali Aydın'ın talimatıyla Bahçelievler Mahallesi Lise Caddesi üzerinde bulunan ve depreme dayanıksız olduğu belirlenen 2 katlı bir binanın yıkımını gerçekleştirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!