1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kerkük, Irak yönetimine baş kaldırdı!

Kerkük, Irak yönetimine baş kaldırdı!

Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi liderliğindeki Tecdid (Yenilenme) Hareketi, Irak ordusunu göstericilere saldırma emirlerine itaat etmeme ve göstericilerin yanında yer alma çağrısında bulundu.

A+A-

Tecdid Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Irak ordusu, cephesi olmayan yerden çekilmelidir. Ordunun görevi, vatandaşları öldürmek ve baskılara boyun eğmek değildir. Ordu çatışmada taraf olmayı ve baskıcı zalimlerin maşası haline gelmeyi kabul etmemelidir" ifadelerine yer verildi.

Orduyu Arap Baharı ülkelerinde yaşananlardan ders almaya çağıran Tecdid Hareketi, Havice'de meydana gelenleri "mezhep temelli soykırım" olarak nitelendirerek, suçluların er ya da geç cezasını bulacağını belirtti.

Öte yandan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Havice'de silah seslerinin susmasını ve Irak ordusuna ait güçlerin derhal bölgeden çıkmasını istedi.

Kerim, "Havice'de yaşananları kınıyoruz. Olaylarda ölen ve yaralananların ailelerine yardım etmeye hazırız. Bu olaylar, Kerkük halkına zarar veriyor ve bize baskıcı rejimleri hatırlatıyor. Irak ordusuna ait güçlerin Kerkük'ten çıkmasını istiyoruz" dedi.

"Acil soruşturma" çağrısı

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilicisi Martin Kobler, Havice'de meydana gelen olaylar hakkında "acil soruşturma" başlatılması çağrısında bulundu.

Kerkük valiliği yetkilileri ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kobler, "Havice'de meydana gelenleri takip ediyoruz. BM Irak Misyonu (UNAMI) hükümetteki üst düzey yetkililerle iletişime geçti, ancak ordu Havice'ye girmemizi istemedi" diye konuştu.

Kobler, "Şiddetin her çeşidini kınıyoruz. BM, resmi olarak gösteri yapmanın anayasal bir hak olduğunu söyledi. Irak hükümetine şiddete yönelmemesi çağrısında bulunuyoruz. Kerkük ve Havice'deki yetkililerin önerilerini dinlemek için buraya geldim çünkü çözümün siyasi olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Karanlık güçler, şiddet sayfasını yeniden açıyor"

Şii lider Mukteda es-Sadr, Irak hükümetinin istenmeyecek sonuçlar doğuracak şiddet olaylarını yeniden başlatması karşısında şaşkın olduğunu ifade etti.

Sadr yaptığı yazılı açıklamada, Havice'de yaşanan olayları incelemek iüzere parlamento komisyonu ve bağımsız hükümet komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

Açıklamada, "Ne zaman Irak'ta şiddet olaylarının kapısı kapandı veya yakında kapanacak desek bazı karanlık güçler kan ve şiddet sayfasını yeniden açıyor" denildi.

Irak güvenlik güçlerinin, dün Havice'deki göstericilere müdahalesi neticesinde 53 kişi ölmüş, 114 kişi yaralanmıştı.

Emniyet güçleri Süleymanbeg halkına evlerini terk etmeleri yönünde anons yaptı

Irak'ın Selahaddin kentine bağlı Süleymanbeg kasabasında, emniyet güçleri halka evlerini terk etmeleri yönünde anons yaparken, Başbakan Nuri el-Malikiye bağlı SWAT güçleri de Tuzhurmatu'dan Süleymanbeg'e hareket etti.

Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesine giriş yapan Makili'ye bağlı SWAT güçleri, oradan Süleymanbeg'e hareket etti. Gelişmeler üzerine emniyet güçleri, Süleymanbeg kasabasında bölge halkına evlerini terk etmeleri için anons yaptı.

Öte yandan Kerkük'e bağlı Havice ilçesindeki olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının, cenazeleri kendi imkanlarıyla alarak araçlarla önce Kerkük Valiliği'ne gittikleri, daha sonra sloganlar ve tekbirler eşliğinde Havice'ye doğru hareket ettikleri ifade edildi.

Dün Selahaddin iline bağlı Süleymanbeg kasabasında göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 7'si asker 10 kişi yaşamını yitirmişti. Irak güvenlik güçlerinin, Havice'deki göstericilere müdahalesi üzerine 53 kişi ölmüş, 114 kişi yaralanmıştı.


AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!