1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kerry ve Davutoğlu'nun masasındaki gündem

Kerry ve Davutoğlu'nun masasındaki gündem

Kerry, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Ulus'taki Ankara Palas DevletKonukevi'ne geçti. Kerry burada Davutoğlu tarafından karşılandı. Davutoğlu ve Kerry daha sonra görüşmeye geçti.

A+A-

SURİYE, ORTADOĞU VE KIBRIS SORUNU GÜNDEM MADDLERİ OLDU


ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin görüşmelerinde Suriye ve Ortadoğu'daki sıcak gelişmeler başta olmak üzere pek çok konu ele alınacak. Türk tarafı, Amerikalı muhatabına Suriye konusunda mevcut durum, Türkiye'nin bakışı ve neler yapılması gerektiğine dair görüşlerini aktaracak ve bu konularda ABD yönetiminin neler düşündüğünü dinledi.

John Kerry ve ABD heyetiyle yapılan görüşmelerde Suriye dışında da çok geniş bir gündem oldu. Türk-Amerikan ilişkilerinin çok geniş kapsamlı olması nedeniyle ikili ticari, ekonomik ve siyasi işbirliği konularının, bölgedeki ve uluslararası alandaki diğer gelişmelerin, Afganistan, Balkanlar ve Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki son seçim kapsamında Kıbrıs sürecinin görüşmelerde geniş yer buldu.

Kerry'nin Avrupa ve Ortadoğu turunda Ankara'dan önceki durakları İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya oldu. Kerry'nin Türkiye ziyaretinin ardından Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'a da gitmesi bekleniyor.


ABD ELÇİLİĞİ'NE SALDIRI

-Büyülelçiliğimize ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bölgede özgürlüğü ve demokrasiyi geliştiriyoruz.ABD ve Türkiye terörle mücadelede omuz omuzadır. 

-Suriye halkına nasıl destek olabileceğimizi görüştük. Bir siyasi geçişin sağlanması lazım. El Kadie ve PKK'yla ortak mücadelemiz var. 


KERRY: "ESED REJİMİNİN MEŞRUİYETİ KALMAMIŞTIR"

-Kendi halkına karşı şiddet uygulayan Esed rejiminin meşruiyeti kalmamıştır. Esed'in bundan sonra yapacağı seçimlerin de önemi yoktur. Suriye'ye insani yardım dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür ediyorum. 

-Türkiye ile ticaretimizi geliştirmek istiyoruz. ABD ve Türkiye kendi modellerini oluşturmuş iki ülkedir. 


DAVUTOĞLU: İSRAİL'İN YAPTIĞI DÜŞMANLIKTIR

-Biz hiçbir ülkeye düşmanlık beslemedik. Hiçbir yasaları çiğnemeden uluslararası sularda 9 vatandaşı öldüren İsrail'e düşman denir. 9 masun insanın suçu neydi? Biz her türlü ırkçılığa karşı çıkan ülkelerin başında geliyoruz, bu tutumu da sürdüreceğiz. İsrail eğer Türkiye'den olumlu açıklamlar bekliyorsa tutumunu gözden geçirmelidir. Biz her zaman antisemitizme karşı çıktık.


KERRY: "AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başabakan Erdoğan'ın Viyana'da yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, "Bu konuda aynı fikirde değiliz. Türkiye ve İsrail, her ikisi de ABD'nin hayati müttefikleridir" dedi.

-Biz Suriye'de barışçıl bir ortam istiyoruz. Toplam 400 bin Suriyeli mülteci söz konusu. Esed'in artık birşeyleri anlaması gerekiyor. 

-Suriye'de barışçıl ve siyasi bir geçiş dönemi istiyoruz. Esed rejimi bir şekilde anlamalı ki, siviller üzerine Scud füzeleri atmalarına, Suriye sokaklarını bombalamasına izin verilmeyecek.


DAVUTOĞLU: "HAREKET ETME ZAMANIDIR"

2 yıl olacak. Artık bu konuda uluslararası toplumun hareket etme zamanı gelmiştir. Son Roma toplantısında önemli kararlar alındı. BM'nin çok önemli katkılar yapacağını biliyoruz. Suriye'de siyasi değişim için gerekli adımlar atılmalı.


 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!