1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kıdem tazminatında geri sayım başladı!

Kıdem tazminatında geri sayım başladı!

Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelerin bitmesini bekleyenlere Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan müjde var! Bakanlık çalışmaların Ekim ayında biteceğini söyledi.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili çalışmanın ekim ayının son haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni yasama yılı açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. Kıdem tazminatı ile ilgili çalışma konusunda Çelik,"Hem işçi hem de işveren açısından sürdürülebilirliği kalmayan bir sistemle karşı karşıyayız. diye konuştu.

Çelik, fon ile bir kayıp oluşturmadan işin çözüldüğünü kaydetti.

Kamudaki taşeron işçiler ile ilgili yargı kararlarını hatırlatan Çelik, ciddi hak mahrumiyetleri olduğunu dile getirdi.

Çelik, "Ekim'in son haftasında Sayın Başbakan'a takdim etmemiz gerekiyor bu konuları. 'Neye uzlaştık, neye uzlaşmadık' diye. Yalnız kıdem değil, kapsamlı yasalar. Taşeronun çalışma koşulları, kadınların çalışma izinleri, esnek çalışma modelleri var. Bunlar bir bütün. Bunlar, Çalışma Meclisi'nde tartışıldı. Tekrar taraflarla görüşeceğiz. Biz de mutfakta çalışmamızı yaptık. İşçi ve işveren taraflarıyla görüşüp Başbakan'a sunacağız. şeklinde konuştu.

Yeni kıdem tazminatı böyle olacak!

- Kurulacak fon sayesinde herkes tazminat alacak.

Yeni düzenleme ile çalışanların tazminatları garanti altına alınacak. 

Türkiye'de yaklaşık 26 milyon istihdam bulunuyor. Çalışanların büyük kısmı, işten ayrılırken tazminatlarını alamıyor. Bunu ortadan kaldıracak olan Kıdem Tazminatı Fonu, 1 gün bile çalışana tazminat hakkı getirecek.

Fon her yıl giriş çıkış yapılıp tazminatları sıfırlanan taşeron işçileri de koruyacak.

Yeni modelde mevcut çalışanlar isterlerse fona dahil olacak. Her çalışan için bireysel kıdem hesabı kurulmasını öngören yeni modelde, işverenin zamanında ödemediği kıdem primini daha sonraki dönemde ödemesi imkanı da getiriliyor.

Bireysel kıdem hesapları oluşturulacak. İşçi kıdem tazminatının bireysel kıdem hesabına dahil edilmesini isteyebilecek. 

Kıdem tazminatı sisteminde 15 yıllık sigortalılığını dolduran ve 3600 gün primi tahakkuk ettirilen çalışan, biriken tutarın yarısını çekebilecek.

İkinci kez çekmek istediğinde ise, son kullanımdan itibaren 1800 gün geçmiş olması gerekecek. Ev almak istemesi durumunda da fondaki birikiminin yarısını çekebilecek.

Kıdem tazminatına esas alınacak ücret, işçinin çalıştığı ve adına prim yatırılan son takvim yılının ortalaması olacak.

Kazanılan kıdem 10 yıl talep edilmezse, biriken para kamuya aktarılacak. Bireysel Kıdem Hesabı Kurulu'nda, Çalışma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SGK ile 3'er işçi ve işveren temsilcisi olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!