1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu: Polis Emir Aldığı İçin Böyle Yapıyor

Kılıçdaroğlu: Polis Emir Aldığı İçin Böyle Yapıyor

"Polisin orantısız güç kullanma gibi bir görevi yok. Polislerin çok zor koşullarda görev yaptığını emir aldıkları için böyle yaptıklarını biliyorum. Yasa dışı emir olmaz."

A+A-

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı olayları nedeniyle hükümetin tutumunu eleştirdi.

Devletle toplumu karşı karşıya getirmeyin diyen Kılıçdaroğlu, polise sahip çıkarak, "Polisin orantısız güç kullanma gibi bir görevi yok. Polislerin çok zor koşullarda görev yaptığını emir aldıkları için böyle yaptıklarını biliyorum. Yasa dışı emir olmaz. O polisler de karşılarında biber gazı sıktıkları da bizim çocuklarımız. Bir iktidar devletle vatandaşı karşı karşıya getirmez" dedi.

Bahçeli: Polise Talimatı Verenler İçin Yasal İşlem Başlatılmalı

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları;

DAYATMAYLA ÜLKE YÖNETİLMEZ”

Başbakan bir ülkeyi yönetecekse demokrat olması ve demokrasiyi içselleştirmesi gerekiyor. Bir başbakan ülkeyi duygularıyla yönetemez. Aklı ve mantığı öteleyip öfkeyi ön plana çıkarırsanız toplumda kutuplaştırmaya neden olursunuz. Dayatmayla, inatla ülke yönetilmez. Dayatma ve inadı öne alırsanız duyguları öne almış demektir. Aklı ve mantığı öne alırsanız dinliyorsunuz demektir. Başbakanların bir diğer görevi de demokrasiyi ve özgürlüğü savunma görevidir. Demokrasinin öne çıkan bütün engelleri başbakanlar kaldırmak zorundadır. Son olaylar bize dünyaya rezil etti. Buna kimin hakkı var. Gençler demokrasi ve özgürlük istiyor. Demokrasi ve özgürlüğü vereceksiniz.

SOSYAL MEDYA

Demokrasinin ana omurgası medyadır. Medyanın özgürlüğü yoksa toplumun özgürlüğünü elinden almış olursunuz. Son olaylar çok üzgünüm medya sınıfta kaldı. Toplum olayları ya bir iki tv kanalından yada yabancı kanallardan öğrendi. Medyayı kısıtlayıp yayın yapma diye uyarmış sopayı göstermişseniz toplum başka yerlerden bilgi alır. Onun adı da sosyal medya.

“HABERCİLERE SAYGI GÖSTERMEMİZ LAZIM”

Medyayı eleştirmek ayrı medya çalışanlarını eleştirmek ayrı. Medya çalışanlarının tamamına saygı duyacağız. Bir medya çalışanının hangi koşullarda görev yaptığını biliyorsunuz. Onların yazı kışı gecesi gündüzü yağmuru sıcağı yok. haber neredeyse onlar oradadır. O nedenle habercilerin tümüne hepimizin saygı göstermesi lazım.

“ÜÇ MAYMUNU OYNADILAR”

TV kanalları üç maymunları oynadı ve halkın tepkisini aldılar. Bundan korkmamak lazım. Tepki demokrasilerde bir uyarıdır. Bir ülkenin başbakanı çıkıp “twitter diye bir bela var sosyal medya toplumların belasıdır” diyemez. Demokrasi mücadelesi verdiğini söyleyen birisi böyle bir cümleyi kullanamaz. Hakkı da yoktur yetkisi de yoktur.

Özgürlük alanı geliştikçe toplum rahatlar. Patlayan enerjinin ne sonuçlar vereceğini kimse bilemez. Özgürlük alanında insanlar rahatça enerjiyi boşaltırlar. Yüzbinler toplantı Taksim’de bir kişinin bile burnu kanamadı. Her kesimden insan vardı ama herkes birbirine saygılıydı. Bir sağduyulu ses daha var, sayın cumhurbaşkanı. Diyor ki iletişim teknolojilerinin ulaştığı güç karşısında hiçbir kapalı rejimin ayakta kalması mümkün değildir. Kapalı bir rejim oluşturmaya çalışırsan bugünkü teknolojik ortamda hiçbiri ayakta kalamaz. Evlerinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var diyor. Sorumlu insanını seven bir başbakan çevresini doğayı seven bir başbakan toplumu aldığı oy oranı ile bölmez eleştirmez.

YAKIŞIR MI BU?

AKP’ye oy veren yurttaş bizim yurttaşımız biz onları da seviyoruz. Onlar bu ülkenin onurlu insanları. Herkes şu veya bu gerekçeyle bir partiye oy verebilir.
Ne demek. Yani talimat vereceksin meydanlara çıkacaklar ve Türkiye savaş alanına dönecek. Yakışır mı bu? Ayyaş çapulcu diye şeyler söyleyemez. Bu ülkenin her bireyi onurlu vatandaştır. Her bireyine saygı göstermez zorundayız. Kimliği rengi inancı ne olursa olsun bu ülke yaşıyorsa benim kardeşimdir. Ona her zaman saygı duyacağım ben. “Hangi ana baba kızının birinin kucağına oturmasını ister"  Bir başbakanın ağzından şöyle bir cümle çıkamaz.

NASIL BİR HINÇTIR BU!

Eminim çocuk sahibi her annenin saçları diken diken olmuştu. Bu cümleyi nasıl kullanırsın. Böyle bir anlayış olabilir mi. Nasıl bir hınçtır bu? Bir ülkede vatandaşın seçimle görev verdiği birisinin insana saygı duyması lazım. Rize’de bana yumurta attılar bana sordular davacı mısın diye hayır dedim. Yumurtayı atan adamı aradım davadan vazgeçtiğimi söyledim senin demokratik tepkindir sana saygı duyuyorum dedim. AKP’ye oy veren bütün kardeşlerime sesleniyorum. Sayın Başbakan’a az önce utanarak okuduğum cümlesine sandıkta tepki vermek her şeyden önce sizin görevinizdir. Orantısız güç kullanıldığı için soruşturma açıldıysa sorun yok. açılmadıysa görevi ihmal var.

POLİS VERİLEN EMİRİ YERİNE GETİRİYOR

Vali ve emniyet müdürleri vatandaşa saygılı kibar davranacaksınız. Bizim vatandaşımız bıçak kemiğe dayanmadıkça sesini çıkarmaz. Polisin orantısız güç kullanma gibi bir görevi yok. Polislerin çok zor koşullarda görev yaptığını emir aldıkları için böyle yaptıklarını biliyorum. Yasa dışı emir olmaz. O polisler de karşılarında biber gazı sıktıkları da bizim çocuklarımız. Bir iktidar devletle vatandaşı karşı karşıya getirmez.

“ŞU İFADEYE BAKIN”

Ne yaparsanız yapın orası için karar verdik yapacağız. Başbakan’ın kullandığı şu ifadeye bakın. Şimdi gerçekten merak ediyorum bunu söyleyen kişi kendisini başbakan mı yoksa İBB başkanı olarak mı tanımlıyor. Bir bina yapılacaksa İstanbul halkının seçtiği belediye başkanı ve meclis üyeleri var. Onlar karar verirler.

“TOPBAŞ’IN MAKUL AÇIKLAMALARI VAR”

Kadir Topbaş’ın gayet makul açıklamaları var. Ama siz burnunuzda öfke herkese racon kesiyorsunuz. Bu doğru değil. Çağdaş Türkiye’nin imajını bozuyor bu. Başbakanlar aynı zamanda toplumun huzurunu sağlamalı. Bu olaylar olduktan sonra ekonomide 3.3 milyar dolarlık kayıp var. Kaybeden insanlar ülkenin inşaları değil mi?

“BUNLAR KABAK TADI VERDİ”

Can havliyle “CHP’yi, suçlayayım. Artık bunlar kabak tadı verdi. CHP ülkesini ve insanlarını seviyor. Onlar Taksim’deki son yeşil alanı imara açmaya açılırken bizim Bakırköy belediyemiz 100 dönümlük yeri botanik parkı yapıyor. 2 milyar dolarlık rantı geri çevirdik orada. Yeşili dolar olarak gören zihniyetten bu ülkenin kurtulması lazım. Halk demokrasi özgürlük hukukun üstünlüğünü istiyor. Ayrıştıran değil birleştiren bir siyaset istiyor. Halk ne istiyorsa doğruyu istiyor biz de onun arkasındayız. Kadın ne kadar doğum yapacak, doğumu nasıl yapacak ya arkadaşlar sizin başka işiniz yok mu?

“HİÇ KENDİNE SORDUN MU”

Gençler parkta nasıl oturacak. Nasıl oturursa otursun. Bu gençler neden ayakta. Hiç kendine sordun mu acaba? Gençleri suçlamak biber gazıyla gençleri meydanlardan süpürüp atmak hiç bir şey kazandırmaz. Onları yüreklendirmeliyiz. Onlar eylem yapıyorsa emin olun ülkenin güvencesi için yapıyordur. Başbakanlar her şeyi bilmek zorunda değildirler. Zaten bir insan her şeyi biliyorum diyorsa hiçbir şey bilmiyor demektir.

“ÇUBUK KRAKER Mİ YEDİRMEZSİN SEN?”

Lise yıllarında Fransızca hocam söylemişti bildiğiniz bir çember ise bilmediğiniz o çemberin dışındaki kadardır. Ne kadar öğrenirseniz ne kadar bilmediğinizi öğrenmiş olursunuz. Bunu Başbakan’ın danışmanlarının da bilmesi gerekir. Ben Başbakan’ı yedirmem demek sıradan bir laftır. Çubuk kraker mi yedirmezsin sen. Varsa hata döneceksiniz. Yeri geldiğinde özür dileyeceksiniz. Halktan özür dilemek erdemdir. Ona çapulcu deme hakkını hiç kimse size vermez.

“NE ESADÇI NE BAASÇIYIZ”

Biz ne Esadçı ne Baasçıyız. Biz Türkiyeciyiz. Bütün insanları seviyoruz ama en önce kendi ülkemizi seviyoruz. Tüm CHP’lilere düşen bir görev var. Bu tabloyu çok iyi okumalı ve gençleri çok iyi anlamalıyız. Gençler Türkiye’ye ve Türk siyasetine ders verdiler. Başbakan yaptığı basın toplantısında, “Türkiye parlamenter sistemin tıkır tıkır işlediği bir ülkedir” dedi. Madem parlamenter sistem ki tıkır tıkır işliyor bu Başkanlık hayali nerden geliyor böyle.

Lise yıllarında Fransızca hocam söylemişti bildiğiniz bir çember ise bilmediğini o çemberin dışındaki kadardır. Ne kadar öğrenirseniz ne kadar bilmediğinizi öğrenmiş olursunuz. Bunu Başbakan’ın danışmanlarının da bilmesi gerekir. Ben Başbakan’ı yedirmem demek sıradan bir laftır. Çubuk kraker mi yedirmezsin sen. Varsa hata döneceksiniz. Yeri geldiğinde özür dileyeceksiniz. Halktan özür dilemek erdemdir. Ona çapulcu deme hakkını hiç kimse size vermez.

“NE ESADÇI NE BAASÇIYIZ”

Biz ne Esadçı ne Baasçıyız. Biz Türkiyeciyiz. Bütün insanları seviyoruz ama en önce kendi ülkemizi seviyoruz. Tüm CHP’lilere düşen bir görev var. Bu tabloyu çok iyi okumalı ve gençleri çok iyi anlamalıyız. Gençler Türkiye’ye ve Türk siyasetine ders verdiler. Başbakan yaptığı basın toplantısında, “Türkiye parlamenter sistemin tıkır tıkır işlediği bir ülkedir” dedi. Madem parlamenter sistem ki tıkır tıkır işliyor bu Başkanlık hayali nerden geliyor böyle.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!