1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu: Tek sorumlu başbakan Erdoğan'dır

Kılıçdaroğlu: Tek sorumlu başbakan Erdoğan'dır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Reyhanlı tespitlerini paylaşan Kılıçdaroğlu ölen 51 kişinin sorumlusu olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı gösterdi. Kılıçdaroğlu ayrıca IMF için halka yalan söylendiğini vurgul

A+A-

CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasına Reyhanlı'da gerçekleşen saldırıları değerlendirerek başladı. Beş önemli tespiti olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu yaşananların tek sebebinin ülkenin iyi yönetilmemesinden kaynaklandığı ifade etti. Kılıçdaroğlu Türkiye'nin dış politikasını da yerden yere vurdu.

ÖLEN 51 VATANDAŞIN SORUMLUSU RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DIR

Türkiye'de ve Suriye'de ölenlerin sorumluları olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı gösteren Kılıçdaroğlu, "Yeni evlenecek gençler, vatandaşlar hayatını kaybetti. Türkiye buna layik mi? İstanbul'da Suriye'de çocuklar öldü neden görmüyorsunuz diyor. Ey Recep Tayyip Erdoğan sen Reyhanlı'yı neden görmüyorsun! Başbakan'ın annesi öldüğünde medya yas ilan etti. Reyhanlı'da 51 kişi öldü. Acaba bu medya ne yaptı? Rabbinin sana nasıl hitap edeceğini sen mi belirleyeceksin? Kibirin böylesine bu millet ilk kez tanık oluyor. Kendisini öbür dünyada Türkiye Cumhuriyeti başbakanı ilan edecek. Kimsin sen Recep Tayyip Erdoğan! Bu ülkede senin çocukların ölüyor! Kalkmış Analar Ağlamasın programında şov yapıyor. Ölen 51 vatandaşın sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. Nerede bir vatandışımızın derdi varsa CHP tüm kadrolarıyla oradaydı" diye konuştu.

SEN BATILI GÜÇLERİN TAŞERONUSUN

Başbakan Erdoğan'ın bölgeye gidemediğini belirten Kılıçdaroğlu Erdoğan' suçladı. Kılıçdaroğlu, "Kendisi ABD ziyaretinden sonra Reyhanlı'ya gidecekmiş. Malum Gazze'ye de ABD ziyaretinden sonra gidecek. Sen batılı güçlerin taşeronusun! Reyhanlı'da dünyanın oyunu aldın, sen kalktın o vatandaşların başına felaket oldun" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN REYHANLI'DAN 5 TESPİTİ

-Hatay'da kimin olduğu belirsiz-

"Suriye'deki çatışmalardan dolayı o vatandaşlar komşu ülkelere dağıldı. Türkiye'ye gelen Suriyelilerle bizim sorunumuz yoktur. Ama lülteci kampı dışında ne olduğu belirsiz insanların ev kiralamaları, bomba yapmaları dışarıya gidip gelmeleri bizim kabul edeceğimiz bir durum değildir. Bunu Hatay'da yaşayan herkes biliyor. Bizim insanlarımız Suriyelilerle kavga ettiğinde gözaltına alınıyor. Nasıl böyle bir şey olabilir? Mülteci olmak bizim anladığımız mülteci kavramının dışına çıkmıştır."

-Ajanlar cirit atıyor-

"Güvenlik zaifiyeti var. Bana deselerki istihbaratçılarla ilgili bir festival düzenleyelim deseler. Bunun Hatay'da olacağını söylerim. Her türden istihbaratçı var. Her ülkeden var. Yabancı devletlerin ajanları Hatay'da cirit atıyor. Hatay'da her ülkeden istihbaratçı var. Böyle devlet olabilir mi? Kamu görevlileri ve halk şikayetçi. Hatay her türlü teröre açık. Askeri kıyafetleriyle dolayışıyorlar. İnsanları tehdit ediyorlar. Yemek yiyorlar para vermiyorlar. Onlara gelince tık yok. Bize gelince tüm telefonlar dinleniyor. Sen bizi dinleyeceğine teröristin telefonunu dinlesene. Sen benim değil teröristlerin nefes almasını dinle. Devletimiz güçlü ama sen güçsüzsün."

-Sınır diye birşey kalmamış-

"Suriye ile sınırımız kalmamış. Bizim sınır diye bir şeyimiz kalmamış. Tam bir yol geçen hanı. İsteyen istediğini getirip götürüyor. Marjinal ve terörist gruplara yer verdin. Burada eğitim yapın dedin. Eline silah verdin. Kardeşini öldür dedin. Hiç utanmadın mı! Hudut namustur. Oraya komutan geldiğinde 'Asil Türk milletininin namus ve şerefini, vatan ve milletin bütünlüğünü sorumluluk bölgemde korumakla görevli birliğim vatan millet uğruna seve seve can vermeye hazırdır komutanım' der. Eğer sınır namuzsa o sınırı kim kaldırdı? Recep Bey. Sınırımız yok. Orada herşey olabilir. Esed'i suçlamak kolay. Sınırı koruyacak biziz. Bu ülkenin askerleri ve güvenlik güçleri. Kim size sınırı yol geçen hanına çevirin diye talimat verdi? Ben söyleyeyim. Recep Tayyip Erdoğan."

-Türkiye yanlış dış politika yürütüyor-

"Türkiye'nin bu duruma gelmesine yanlış yürütülen Türkiye politikası neden olmuştur. Kendilerine söyledik. Arkadaş senin bu dış politikan yanlış dedik. Kim haklı çıktı. Biz çıktık. İkisi de birbirinden farklı değil. Al bir diktatörü vur öbür diktatöre. Ne çapı var ne de yeteneği var. Parmak işaretiyle çağırılan bir dışişleri bakanı. Biz herşeyi biliyoruz. Eğer dış politikanızı başka bir ülkenin çıkarları üzerine inşa ederseniz, milleti felakete sürüklersiniz.  Süriye'de ölen her çocuğun sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır."

-O koltuktan gitmedikçe huzur yok-

"Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için çapsız bir bakan demiştim. Ne çapı var ne de becerisi var. Parmak işaretiyle çağırılan bir dışişleri bakanı. Maratoncu heyecanı ile koşuyor. Bana ne talimat verilecek diye. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bakanlık, Başbakanlık koltuğunda ise Recep Tayyip Erdoğan oturduğu müddetçe Türkiye'ye huzur gelmeycektir. Suriye'de ölen her kadın ve çocuğun sorumlusu Erdoğan'dır. Ülke iyi yönetilemiyor. Terör var. Vatandaşın üzerinde korku var. Yeter ki halkına hesap verebilen iktidarı getiren. O iktidarın adı CHP'dir. Yalancıdan başbakan olmaz demiştim. Bunu içten söylemiştim. Siyasetçinin görevi doğruları halka söylemekten geçer."

TÜRKİYE'NİN IMF'YE BORCU

AK Parti'nin IMF ile 2006 yılında anlaşma yaptığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, 10 yıl önce IMF'ye 23 buçuk milyar dolar borçla Türkiye'yi devraldık. O günden bu güne IMF ile stand by anlaşması yapmadık diyor. Bu birinci yalan. Türkiye'nin 23 buçuk değil 22 milyar dolar borcu vardı.Bakma Recep din kardeşiyiz diye. Bu kadar da atılmaz ki Recep! 26 Nisan 2006'da stand by anlaşması yapılmış. İktidarda kim var. AKP var. 19. anlaşmayı yaptılar. IMF ile 10 milyar dolarlık stand by anlaşması yapmışlardı. İktidara geldiğimizden bu yana hiç anlaşma yapmadık diyor. Bu kadar kuyruklu yalan olmaz. Yalan makinasıyım dedi. Yalanları tespit ediyorum dedi. Halka yalan söylüyorlar. Tüm bunlara rağmen tüm borçlarımızın ödenmesi ise güzel birşey. Peki Türkiye'nin borcu azaldı mı? 38 milyar dolarlık özelleştirme yaptınız. Geçmiş hükümetin yaptığı fabrikaları sattınız ve para kazandınız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!