1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KKTC'li bakan Hasipoğlu'ndan tepki çeken anekdot

KKTC'li bakan Hasipoğlu'ndan tepki çeken anekdot

KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu: "40 bin asker, 40 bin de öğrenci var beni mi halletsinler!"

A+A-

KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, KKTC Tabipler Birliği'nde yaptığı konuşmadamuhalefetteyken gece kulüplerini eleştiren bir milletvekiline bakanolduğunda "Kapattın mı?" diye sorduğunu ve "Neyi kapatacaksın, 40 bin asker, 40 bin de öğrenci var, beni mi halletsinler" dediğini söyledi. Hasipoğlu'nun konuşması büyük tepki çekti.

TEPKİ ÇEKEN ANEKDOT

KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla KKTC Tabipler Birliği'nde yaptığı konuşmada sağlık sorunları ve kendisine yönelik eleştirilere değindi. Konuşmasının son bölümünde başından geçen bir olayı anlatan Hasipoğlu herkesi adeta şoke etti.

"BENİ Mİ HALLETSİNLER!"

Hasipoğlu, "Hiç unutmam biri gece kulüplerini açtı, onu söyleyim, beni bağışlasın. Ana muhalefetten bir arkadaş her oturumda çıkar 'Lefkoşa'danGüzelyurt'a kadar fabrikaları dizdiniz' der, gece kulüpleri fabrika. Allah ne büyük Allah. Döndü o bakan oldu. Gittim 'Kapattın mı o fabrikaları?' dedim. 'Neyi kapatacaksın' yahu dedi,'40 bin asker, 40 bin de öğrenci var beni mi halletsinler.' Yani böyle gülünç durumlara düşmeyin. Böyle gülünç hallere düşmeyelim" dedi.

 

KADIN HEKİMLER SALONU TERK ETTİ

Hasipoğlu'nun sözlerine bazı kadın hekimler tepki gösterdi ve salonu terk etti. Öte yandan 19 kadın örgütü Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'na tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada Hasipoğlu'nun tıp bayramı töreninde söylediği sözlerle demokrasi değerlerinin ayaklar altına alındığı savunuldu. Kadın örgütlerinin açıklamasında "Ülkemizde devlet eliyle yürütülen seks köleliğini meşrulaştırmaya çalışmıştır. Daha önceki bir konuşmada kendisine söylendiğini iddia ettiği 'Gece Kulüplerini kapatalım da 40 bin asker ve öğrenci bizi mi halletsin' cümlesini örnek vererek ırkçı ve cinsiyetçi yaklaşımını pervasızca dile getirmiştir. Hasipoğlu'nun bu sözleri, sadece gece kulüplerinde insanlık dışı koşullarda çalıştırılıp sömürülen kadınları değil, tüm kadınları ötekileştirmekte ve aşağılamaktadır" denildi. Hasipoğlu'nun kadınlardan derhal özür dilemesini isteyen örgütler, bakan Hasipoğlu'nun derhal istifa etmesini talep etti.

KENDİNİ SAVUNDU

Hasipoğlu, kendini şu sözlerle savundu:

"Muhalefetteyken, gece kulüplerini fabrikaya benzeten bir milletvekili söz konusu gece kulüplerinin derhal kapatılmasını savunuyordu. Daha sonra kendisi bakan oldu. Kendisine, muhalefetteyken gece kulüplerine dair sözleri hatırlatılınca, 'memlekette 40 bin asker var, bırakalım da bizi mi halletsinler' dedi. Ben de muhalefetteyken eleştirmenin kolay ama icraatta işlerin böyle yürümediğine örnek vermek için bu anekdotu anlattım" dedi.

SÖZLERİ DEMİREL'İ HATIRLATTI

KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'nun bu sözleri, akıllara Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in bir sözünü getirdi. Demirel, 1991 seçimlerinde seçim vaadi olarak genelevleri kapattıracağını söyler. Ancak seçim sonrası, genelevlerin akıbetini soran muhabirlere de "Genelevleri kapatalım da halk bizi mi..." şeklinde bir yanıt verir. Demirel'in bu sözü Türk siyaset tarihine geçer ve hafızalara kazınır...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!