1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Komiser Yardımcısı Alımı Nasıl Olacak?

Komiser Yardımcısı Alımı Nasıl Olacak?

İç Güvenlik Paketi ile lisans mezunu polis memurları komiser yardımcısı olarak alınacak. İşte detaylar...

A+A-

Yürürlüğe giren İç Güvenlik Paketinin Madde 45 Geçici Madde 9- belirtildiği gibi, 01.01.2020 tarihine kadar Emniyet Teşkilatının ilk derece amir ihtiyacını karşılamak amacıyla Meslekte fiilen iki yılını dolduran ve 45 yaşından gün almamış lisans mezunu polis memurları ile başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları arasında yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarılı olanlardan, Polis Akademisi Başkanlığı'nca düzenlenecek ilk derece amirlik eğitimini başarıyla bitirenler komiser yardımcılığı rütbesine atanacak denilmektedir.

Konu ile ilgili ayrıca bir yönetmelik çıkarılması ve bu aşamadan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün önümüzdeki dönemde ihtiyacına göre ilan vermesi beklenmektedir.

KPSS ile lisans mezunları 1 yıl eğitimle komiser yardımcısı olacak.

Buna göre, 6638 Sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 45. maddesiyle 4652 sayılı Kanun’a eklenen Geçici Madde 9 ile 1 Ocak 2020 tarihine kadar Emniyet Teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere, lisans mezunları arasından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olup yönetmelikle belirlenecek diğer şartları taşıyanlar ve yapılacak sınavda başarılı olanlar, Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde bir eğitim-öğretim dönemi özel eğitime tabi tutulabilirler. Bu öğrenciler Akademi bünyesinde ücretsiz iaşe edilir, yatırılır, sağlık giderleri ve yönetmelikle tespit edilecek ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır ve bunlara harp okullarında bulunan askerî öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenir.

LİSANS MEZUNLARI NASIL KOMİSER YARDIMCISI OLACAK?

KPSS’den belirlenen taban puanı almış olmak

Yönetmelikte belirlenecek şartları taşımak

Yapılacak sınavda başarılı olmak

EĞİTİM-ÖĞRETİM 1 DÖNEM SÜRECEK

Lisans mezunları yukarıdaki aşamayı geçtikten sonra Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde bir eğitim-öğretim dönemi özel eğitime tabi tutulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
3 Yorum