1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Korutürk'ün arşivinden PKK'nın kuruluş şeması çıktı

Korutürk'ün arşivinden PKK'nın kuruluş şeması çıktı

A+A-

Darbe komisyonu tarafından 12 Eylül Askeri darbesine ilişkin yargılamayı yapan mahkemeye gönderilen belgelerde çarpıcı detaylar yer aldı.

TBMM Darbe ve Muhtıraları araştırma komisyonun, Kenan Evren ve TahsinŞahinkaya'yı yargılayan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği belgeler arasında, darbe öncesinde yapılan "Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantılarının Teyp Band Metinlerini" de gönderdi.

PKK'NIN KURULUŞ ŞEMASI DA BELGELERDE VAR

Radikal'in haberine göre gönderilen belgeler arasında darbe öncesinde yapılan"Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantılarının" teyp kaydıda ile Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK'nın ilk dönemine ilişkin şeması da var. Belgeler arasında, Özel Harp Dairesinin faaliyetlerine ilişkin bir bilgi notuda yer aldı.

Mahkemeye gönderilen belgeler arasında Fahri Korutürk Arşivinde PKKyapılanması ilişkin dikkat çekici belgeler yer aldı. Korutürk arşivinde"APOCULAR" isimli bir şemada PKK'nın ilk yöneticileri ve görevleri ve sorumlu olduğu bölgeler bulunuyor.

APO İLE İLGİLİ BİLGİLER

Arşivde Abdullah Öcalan ile ilgili bir rapor da yer aldı. Söz konusu raporda Öcalan doğup büyüdüğü yer, eğitimi durumu anlatıldıktan sonra şöyle deniliyor:"Apocular adı bu gurubu oluşturan kişinin adından gelmektedir. 1974 yılında kurulan AYÖD yönetim kurulunda yer alan Öcalan dernek içerisinde doğul gençleri kendi çevresinde toplamak istemesinden dolayı dernek yönetimiyle ihtilafa düşmüş bilahare dernekten uzaklaşmıştır. Abdullah Öcalan AYÖD'den ayrıldıktan sonra doğu ve güneydoğu illerini gezerek kendisine taraftar toplamış ve örgütün ilk çekirdeğini oluşturarak bölge sorunlarını tespit etmiştir."

DEMİREL'İN APO UYARISI

16 Nisan 1980 tarihinde yapılan Sıkıyönetim Koordinasyon ToplantısınaSüleyman Demirel Başbakan sıfatıyla katılıyor. Toplantıda Demirel, o dönemde APO'cular olarak faaliyet gösteren PKK üyelerinin büyük bir bölümünün tutuklanmış olmasına rağmen hala etkili olduğunu anlatarak şunları kaydediyor:"Bölücü örgütlerin içerisinde en tesirlisi Apo'dur. Yüzde 40 ile yüzde 45 civarında mensuplarının tutuklanmış olmasına rağmen Apo hala seyrini, tesirliliğini sürdürüyor. Sıkıyönetim tedbirlerimizin tedbirleri var ama Siverek yangını söndürülebilmiş değildir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!