1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi kartı aidatına çözüm bulundu

Kredi kartı aidatına çözüm bulundu

Bankaların faiz dışındaki gelir kalemlerini 31’den 60’a çıkardıklarını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "BDDK devreye girmesini istedik. Kredi kartı aidatı konusunda taksit ve puan istemeyenler için ücretsiz düz bir kart olacak. İsteyenler

A+A-

Tüketicinin korunması hakkındaki yasa tasarısının öncelikli konuları olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankaların gelir kalemlerindeki artışa dikkat çekti. “Bilinçli tüketici, basiretli tacir” sloganıyla hareket ettiklerini belirten Yazıcı, her hizmetin bir bedeli olduğunu fakat bu bedelin hak ettiği oranda olması gerektiğini söyledi. Yazıcı, “Faiz dışı 60 farklı gelir kaleminde ücret tarifelerinin BDDK tarafından yapılması istiyoruz.  BDDK’nın devrede olması bile bankaların tüketiciye daha dikkatli yaklaşmalarını sağlayabilir. BDDK fiyatlamada azamiyi verir, bankalar oranlarını belirlenen çerçevede belirler. Böylece rekabet de devam eder. 2012'de gelen 450 bin şikayetin yüzde 50’den fazlası bankacılık sektörüne ait. Ne vatandaş ne de kurumlar yolunacak kaz değil. Hakkını ararken vatandaşın önüne çıkacak engellerin kaldırılması gerekir ama tüketici mahkemelerinde hakkını ararken ödenen ücreti kaldırmak üstünden kalkılacak yük değil” dedi.

AVM Yasa Tasarısı Yolda

Gündemlerinde ikinci konunun "AVM Yasa Tasarısı" olduğunu belirten Yazıcı, daha önce de benzer yasa tasarıların gündeme geldiğini fakat kanunlaşmadığını hatırlattı. Esnaf ve sanatkarların toplumun orta direği olduğunu söyleyen Yazıcı, “Ekonominin gelişmesiyle devasal yapılar ortaya çıktı. Yeni düzenlemelere ihtiyacımız var. Konun paydaşlarıyla görüşüyoruz. Onların görüşleri önemli fakat görüş birliği olmazsa kamu, ülkenin ekonomik çıkarları ve hedef kitlenin çıkarlarını da düşünüp gerekeni yaparız” diye konuştu. Varolan AVM'lerin bu saatten sonra şehir dışına taşınamayacağının fakat, "yeni yapılacak Avm'ler şehir dışında olsun" fikrinin tartışılma aşamasında olduğunu belirten Yazıcı, AVM'ler "Pazar günü çalışmasın" görüşünü doğru bulmadığını belirtti.

Maketten satışlarda sigorta dönemi

İnşaat sektöründe maketten satışlarda tüketici haklarını korumak adına firmaların sigorta yapabilmelerinin söz konusu olduğunu belirten Bakan Hayati Yazıcı, “Yapımını taahhüt ettiği bina için sigorta yapacak ve binayı yapamaması gibi bir durum oluşursa tüketiciyi koruma altına almış olacak. Maketle satışlarda inşaat ruhsatının alınması, kat mülkiyetinin yapılması gibi çalışmalarımız da olacak. Sigorta firması sigorta yapmazsa demek ki tüketici için tehlikeli bir durum olabileceği anlaşılabilecek” dedi.

GÜVEN ADALI / VATANFİNANS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!