1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kuzey Irak'tan Silahlı PKK'lılar Geliyor

Kuzey Irak'tan Silahlı PKK'lılar Geliyor

İlan edilen yol haritası silahsız bir döneme hazırlanan bir hareketten çok silahın gücüyle yeni bir aşamaya geçmeyi isteyen bir terör örgütünü tanımlıyor.

A+A-

- İçinde bulunduğumuz çözüm sürecini istismar eden örgüt 'nasıl olsa operasyon olmaz' diyerek silahlı militanlarını şehirlere bile yollayabiliyor.

- Yüksekova-Şemdinli hattına Kuzey Irak'tan gelen silahlı unsurlar oldu.

- Bir diğer kritik nokta ise dağa çıkarıldığı artık alenileşen 2 bin 200 yeni PKK'lı ile ilgili. Bunlardan en az bin 500'ünün sabıkasız olduğu biliniyor. Yani takip etmek/tedbir almak kolay değil. 4 aylık eğitimden sonra tekrar şehre döndükleri bilgisi var.

- Şu anda 'devlet diliyle' konuşan ve paralel devlet yapılanmasını son sürat devam ettiren bir PKK ile karşı karşıyayız.

- Bölgede artık alenen 'PKK 2014'ten sonra buraların hakimi olacak' propagandası yapılıyor.

- PKK sınır dışına çekilmeyi ağırdan aldığı gibi adım adım 'paralel devlet' yapılanmasını tamamlıyor. Ağustosun ikinci yarısına yönelik birtakım hazırlıklar yapıldığı artık sır değil.

Adem Yavuz Arslan/Bugün

'Paralel devlet'

Çözüm sürecinin daha yeni yeni konuşulmaya başlandığı günlerdi.

İmralı-Ankara-BDP hattının en kritik birkaç isminden biriyle sohbet ederken şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Bu süreçte ciddi mesafe alındı. Siz şu anda birinci, ikinci basamakları görüyorsunuz. Oysa devlet ve İmralı dördüncü, beşinci basamakta." Takip eden günlerde gerçekten de bizim filmi geriden izlediğimiz netleşti.

Kamuoyu daha Öcalan'ın Nevruz'da ne mesaj vereceğini tartışırken başkent gayet rahattı.

Hatta sürece dair endişesi olanlara da 'merak etmeyin, süreç kontrol altında' mesajı verildi.

Aslına bakılırsa, son günlerdeki moral bozucu haberlere rağmen başkentte bir iyimserlik hali sürüyor.

Konunun muhatapları bölgede yaşanan gelişmelerin süreci tıkayacak nitelikte olmadığını düşünüyor. Devletin de İmralı'nın da mutabakata uygun hareket ettiği fikri hakim.

Açıkçası bu noktada şunun altını çizmek şart:

Sürecin aktörleri ile süreci izleyen geniş kitleler arasında ciddi bir ayrışma oluştu.

Çünkü PKK'nın gerek açıklamaları, gerek sahadaki eylemleri gerekse de örgüt yöneticilerinin aldıkları kararlar endişe ettiriyor.

Nitekim son kongreden çıkan 'tutum belgeleri' örgütün farklı bir ajandası olduğunu ortaya koyuyor.

İlan edilen yol haritası silahsız bir döneme hazırlanan bir hareketten çok silahın gücüyle yeni bir aşamaya geçmeyi isteyen bir terör örgütünü tanımlıyor.

Planlanan 'halk serhildanları' da sokakların hareketlenmesine yol açtı. Nitekim günlerdir bölgeden eylem haberleri geliyor.


Örgütün aldığı karara göre her gün bir ilde eylem yapılacak.

Bırakın istihbarat raporlarını, bölgeden herhangi biriyle konuşsanız bile KCK'nın yeni elemanları sahaya sürdüğünü, vergilendirme adı altında haraç aldığını, dağa çıkışların arttığını dinliyorsunuz.

İçinde bulunduğumuz çözüm sürecini istismar eden örgüt 'nasıl olsa operasyon olmaz' diyerek silahlı militanlarını şehirlere bile yollayabiliyor.

Kırsal hareketlendi

Bu arada önemli bir istihbaratı da paylaşmakta fayda var.

Normal şartlarda Türkiye'yi terk etmesi gereken PKK'lıların işi ağırdan aldığı malum. İlaveten son günlerde tersine bir hareket daha başladı.

Yüksekova-Şemdinli hattına Kuzey Irak'tan gelen silahlı unsurlar oldu.

Bir diğer kritik nokta ise dağa çıkarıldığı artık alenileşen 2 bin 200 yeni PKK'lı ile ilgili. Bunlardan en az bin 500'ünün sabıkasız olduğu biliniyor. Yani takip etmek/tedbir almak kolay değil.


4 aylık eğitimden sonra tekrar şehre döndükleri bilgisi var.

Aslında detayları uzatmak mümkün.

Ancak işin özü: Şu anda 'devlet diliyle' konuşan ve paralel devlet yapılanmasını son sürat devam ettiren bir PKK ile karşı karşıyayız.

Bölgede artık alenen 'PKK 2014'ten sonra buraların hakimi olacak' propagandası yapılıyor. Şehitlik oluşturmak, asayiş timleri kurmak, vergi almak, insanları sorgulamak artık rutine bindi.

Şu anda karşımızda ilginç bir tablo var.

Konunun başkentteki muhatapları 'süreci akamete uğratacak trajik bir durum yok' deyip 'yol haritasından sapma olmadığını' söylüyorlar. Öbür taraftan kırsaldan kötü haberler geliyor. PKK sınır dışına çekilmeyi ağırdan aldığı gibi adım adım 'paralel devlet' yapılanmasını tamamlıyor.

Ağustosun ikinci yarısına yönelik birtakım hazırlıklar yapıldığı artık sır değil.

Doğal olarak kamuoyu endişeli.

Eğer sonu hayırla bitecek bir oyun planının parçası değilse son dönemde yaşadıklarımız pek hayra alamet değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!