1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mahkemeden Can Dündar ve Erdem Gül kararı!

Mahkemeden Can Dündar ve Erdem Gül kararı!

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları haberi" davasında mahkemeden karar çıktı.

A+A-

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandığı, MİT TIR'ları davasında karar verildi. 

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davada darbe yapmaya teşebbüs suçlamasından dolayı beraat kararı verdi. Mahkeme, devletin gizli kalması gereken bilgileri temin etmek ve açıklamak suçundan ise Dündar'a 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Erdem Gül'e devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak suçundan 5 yıl hapis cezası verdi.

MAHKEME KARARI

Terör örgütü üyeliği ve bilerek ve isteyerek yardım etmeden dolayı davanın ayrılmasına, hükümeti devirme suçundan yayın tarihleri ve amaç araç ilişkisi yokluğundan dolayı beraat.

Can Dündar için 329/1 uyarınca devletin gizli bilgilerini açıklamaktan 7 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, indirim yapılarak, 5 yıl 10 hapis cezasına… Erdem Gül devletin gizli belgelerini açıklamak' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erdem Gül için seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan yoksul bırakılmasına, karar verildi.

Yurtdışı çıkış yasaklarının ayrı ayrı kaldırılmasına karar verildi. Mahkeme heyeti, kararı oybirliğiyle aldı.

Dündar ve Gül'ün tutuksuzluğu devam edecek.

CAN DÜNDAR: İKİ SAAT İÇİN İKİ SUİKASTA UĞRADIK!

Karar sonrası açıklama yapan Can Dündar şöyle konuştu:

"İki saat içinde iki suikasta uğradık. Biri silahlı diğeri yasal. Kapalı oturumda ikinci suikast gerçekleşti. Habercilik suçundan ceza aldık. Bu ceza bizi sindirmeye susturmaya yönelik değil, o kurşunlar bizi susturmaya yönelik değil aynı zamanda hepimizi yazmaktan korkar hale getirmek için yapıldı. Bu hukuki bir suikasttır. Biz başından beri yaptığımızın gazetecilik olduğunu söyledik. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin karanını elinin tersiyle itti ve bu cezaları verdi. Biz karşımızda Cumhurbaşkanı'nı bulduk. Bizi tehdit etti, şantaj yaptıi. Bundan vazife çıkaranlar da bize ateş etti. Dilerim bundan utanır. Bundan sonra iki kez düşünür. Biz doğru bildiğimiz gibi yazmaya devam edeceğiz. Tehditler bizi yıldırmayacak.

"CUMHURBAŞKANI DİLERİM UTANIR"

Habercilik suçundan ceza aldık. Bu ceza sadece bizi susturmaya yönelik değil, o kurşunlar gazetemizi susturmaya yönelik değil, hepinizi susturmaya yönelik yapılmıştır. Cumhurbaşkanı bizi tehdit etti, şantaj yaptı. Cumhurbaşkanı bize saldırılmasına neden oldu, dilerim utanır.

Dilerim bu bir ders olur. Bir daha bir gazeteciyi hedef alırken iki kere gösterir. Haftalardır, aylardır aldığımız tehditlerin, bugün sıkılan kurşunların nedeni bizzat devletin en üst kademesi tarafından hedef gösterilmemizdir. Bugün verilen kararda da devletin en üst kademesi etkili midir, bu soru sonsuza kadar yaşayacaktır.

"DAHA CESUR OLMAK ZORUNDAYIZ"

Bu baskılar bizi asla yıldırmayacak. Yeter ki bu tehdit diğer basın mensuplarını yıldırmasın. “Yazarsak başımıza bunlar gelir” demesin. Hepimiz cesur olmak zorundayız, kendi mesleğimizi, basın özgürlüğünü korumak için her zamankinden daha cesur olmak zorundayız.

Davanın telaşı içinde ilgilenemedik. Şikayetçi olacağız. İzlediğim kadarıyla eşime borçluyum. Ona teşekkür ediyorum. Hep bir kurşun döktür diyorlardı ama böyle kurşunlanmayı düşünmemiştim. Eşim boğazına atlamasa, Çanakkale milletvekilimi durdurmasa burada olmayabilirdim." 

ERDEM GÜL: KARARI KABUL ETMİYORUZ

Erdem Gül'ün mahkeme kararı sonrası yaptığı açıklamalar şöyle:

"Ben tam bu noktada yapılan alçakça saldırıyla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Bu Türkiye’nin ilk kez yaşadığı bir saldırı değil. Hapse girdiğimiz ilk günlerde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Kendisini hukuki değil, siyasileşmiş bir davanın sanığı olarak gördük. Siyasi bir linç uygulandı. Yazdık çizdik, gazeteciler olarak. Bugünkü saldırı çok ciddi bir şey, buna benzeyen bir şey. Hukuku eğip bükemediğiniz zaman

"Bizim yaptığımız haberler Türkiye böyle olmasın diye yaptığımız haberlerdi. Katliamların başladığı dönem yapılan haberlerdi, İstanbul’da Ankara’da katliamlar olmasın diye bir haber yaptık. Bir tane eli kanlı katil, bir gazeteciyi yargılandığı sırada öldürmek istiyorsa bu yaşanacak bir Türkiye değildir.

"Bunda Türkiye’yi bu şekilde kutuplaşma, gerilim ve kaos ortamı içinde yönetmek isteyen siyasilerin sorumlulukları vardır. Siyasi demeçlerle  insanlar tehdit ediliyor. Aldığımız ceza moralimizi bozmadı. Bu ceza gazeteciliğe verilmiştir. Bu cezayı verdilerse biz de bu cezayı kabul etmiyoruz."

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!