1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Meclis'e Yeni Parti Geliyor: HDP

Meclis'e Yeni Parti Geliyor: HDP

BDP'nin, yerel seçimlere doğuda BDP, batıda ise HDP çatısı altında girme kararıyla, TBMM'de sandalye sayısında değişiklik meydana gelecek.

A+A-

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğurul Kürkçü ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, 26-27 Ekim'de yapılacak kongreden önce Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) geçecek.

SANDALYE SAYISI DEĞİŞECEK

BDP'nin, yerel seçimlere doğuda Bdp, batıda ise HDP çatısı altında girme kararıyla,Tbmm'de sandalye sayısında değişiklik meydana gelecek.

KAPSAMLI AÇIKLAMA BAYRAMDAN SONRA

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, HDP kongresinin 26-27 Ekim tarihlerinde toplanacağını anımsatarak, doğuda Bdp ile batıda ise HDP ile seçime girme kararı alındığını söyledi.

HDP'yi güçlendirme ve daha görünür olması için bir tartışmayı yürüttüklerini, bunu sağlamak amacıyla bazı milletvekillerinin de bu partide görev yapmasının düşünüldüğünü anlatan Tuncel, partide kimlerin yer alacağı ve nasıl bir yenilik getirileceği konusunda kapsamlı açıklamayı bayramın ardından yapacaklarını dile getirdi.

YENİ PARTİ DAHA ETKİLİ

Halkların Demokratik Kongresi'nin birçok siyasi partinin ortak mücadele yeri olduğunu belirten Tuncel, parlamentoda temsil edilmenin daha görünür olma, parlamentoda siyasete müdahale edebilme ve geniş çevrelere ulaşma açısından daha etkili olduğunu kaydetti.

HDP'yi, demokrasi ve özgürlüklerin, Kürtlerin özgürlük taleplerinin, Alevilerin inanç taleplerinin, emekçilerin emek ve kadınların hak mücadelesinin verdiği Bir Noktaolarak gördüklerini vurgulayan Tuncel, bu genel perspektifin parlamentoda yansıtılması açısından, bu partinin Tbmm'de temsil edilmesinin önemli olacağını söyledi.

BDP'Lİ VEKİLLERLE ORTAK HAREKET EDECEĞİZ

Tuncel, "Ancak biz aynı zamanda BDP/Blok milletvekilleriyle ortak haraket etmek noktasında olacağız. Ayrı bir durum söz konusu olmayacak" dedi.

Belli sayıda milletvekilinin HDP'ye geçmesinin planlandığını belirten Tuncel, Bdp'nin grup olarak varlığını sürdürmesinin de önemli olduğunun altını çizdi.

Tuncel, kendisi ile birlikte Bdp Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İstanbulMilletvekilli Sırrı Süreyya Önder ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in HDP'ye geçmesinin planlandığını bildirdi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de blok partisi kurulunca buna katılmak için bağımsız milletvekili olarak kaldığını belirterek, "Ekim sonu yapılacak Halkların Demokratik Partisi Kongresi ile geçiş sağlanacak" dedi.

Yerel seçimlere blok güçlerin, ülkenin önemli bir kesiminde, HDP ismiyle ve çatısı altında katılacağını hatırlatan Tüzel, partinin bundan sonraki çalışmalarında Meclis'te milletvekilleriyle temsil edilmesinin bu açıdan da önemli oduğunu anlattı.

MECLİS'TE 5. PARTİ

"HDK Yürütme Kurulu, diğer adı geçen vekillerin de katılması kararını aldı sanırım, bu da HDP kongresi öncesi ilan edilecektir" diyen Tüzel, şu ifadeleri kullandı:

"HDK ve HDP, demokratik bir çözümün yanında bugüne kadar çaliştiği gibi yine bu yönde çaba içinde olacaktir. Meclis'te beşinci parti olarak elbette halkın istek ve beklentileri doğrultusunda olumlu bir katkı sunacaktir.

Yerel seçimlerde stratejimiz, halki demokrasi eşitlik ve barış dogrultusunda birleştirmek olacaktir. 'Kendimizi de kentimizi de biz yönetelim' slogani bunun içindir.

Kadınlar, gençler ve emekçiler bu seçimlerde kendi içlerinden adaylar belirleyerek örgütlü bir siyasi temsiliyet sağlayacaktır. Kent rantını yağmalayan bütün düzen güçleri karşısında kaynakların halka aktarılması için çalışılacaktır. Kent yaşamının demokratikleştirilmesi anlayışı, HDP'nin bütün partilerden farkını ortaya koyacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!