1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Meclis'te tarihi gün! Başörtülü vekiller Meclis'te

Meclis'te tarihi gün! Başörtülü vekiller Meclis'te

Hac dönüşü başörtülerini çıkarmama kararı alan AK Partili vekiller başörtüsü ile Genel Kurul'a girdi...

A+A-

TBMM Genel Kurulu bugün tarihi bir ana ev sahipliği yapıyor...

 

Demokratikleşme paketiyle kamuda serbest hale gelen türban, hac dönüşü 'kapanma' kararı alan AK Partili kadın milletvekilleri aracılığıyla bugün Meclis'te de fiilen "özgürlüğüne kavuşuyor".

 

 AK Partili 4 kadın milletvekili; Sevde Beyazıt Kaçar, Gülay Samancı, Nurcan Dalbudak ve Gönül Şahkulubey Meclis Genel Kurul'una giriş yaptı.


 

 

Dakika dakika gelişmeler...

 

14:05 - Meclis Başkanı Meral Akşener CHP'li Muharrem İnce'nin talebi üzerine oturuma 15 dakika ara vererek, partilerin grup başkan vekilleri ile görüştü.

 

14:28 - CHP'li Muharrem İnce söz alarak konuşma yaptı. Muharrem İnce'nin sözleri AK Partili vekillerden tarafından alkışlarla sık sık kesildi.

 

14:37 - BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Meclis Genel Kurulu'nda söz alarak yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin çok önemli bir sorunun çözüldüğünü ifade ederek, '' 2. Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için tüm partileri kutluyorum. Bu zafer sokaklarda kadınların bugüne kadar yaptıkları eylemlerin sonucunda gerçekleşmiştir. Kadın meselesinde erkekler lütfen konuşmasın. Kadın arkadaşlarıma çağrıda bulunuyorum: Kadınlar ile ilgili tüm sorunlar için bir araya gelelim.'' dedi.

 

14:42 - MHP Grup Başkanvekili Ruhsar Demirel yaptığı konuşmasında, bugünün olağan birgün olduğunu ve Meclis'e giren başörtülü vekiller üzerinden tüm kadınlara mobing yapıldığını belirterek, ''MHP olarak insanları kılık kıyafet üzerinden tanımlamayı reddediyoruz. Biz hanımlar üzerinden artık siyaset yapmayın lütfen. Bizim sorunlarımız ne giydiğimiz değil, aç kalan çocuklar, giysisi olmayan çocuklardır. Biz memleketin sorunlarını konuşmak üzere toplanmışken, kendi sorunlarımızı konuşuyorsak bunu oturup tartışmalıyız. 2008'de MHP bu teklifi yaptığımızda bu teklifi reddedenler bugün özgürlük diyorlarsa oturup vicandalarını sorgulasınlar. Bir kadın ne örtecek, kaç çocuk doğuracak bunlar bizim mahremimiz, erkek arkadaşlarıma söylüyorum, bizim mahrem alanımızdan çıkınız. Biz sizlerin ne yiyip ne giydiğinizi konuşuyormuyuz. Herkes inançları gereği yaşasın.'' dedi.

 

14:50 - AK Parti Grup Başkanvekili Mihriban Belma satır, Türkiye'de bugün bir yasağın daha tarih olduğunu ifade ederek, '' Bu arkadaşlarımızın TBMM çatısı altında olması demokrasinin gereğidir. Yoksa önlerinde bu zamana kadar hiçbir engel yoktu. Kadınlar bugüne kadar olayların öznesi olmayıp teferruat oldular. İnşallah bugünden sonra artık kadınlar özne olacak. Yıllar önce Merve Kavakçı döneminde yaşanan sıkıntıları yaşamadık ve bundan sonra da yaşamayacağız. İnşallah daha güzel günlerde birlikte olmayı diliyorum.'' dedi.

 

CHP'Lİ VEKİLDEN TİŞÖRTLÜ TEPKİ

CHP'li vekilden tişörtlü tepki

 Başörtülü 4 AK Partili milletvekilinin Genel Kurula girmesine CHP'li Dilek Akagün Yılmaz'dan tişörtlü tepki geldi. Dilek Akagün Yılmaz üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk resmi olan tişörtle Genel Kurul'a geldi.

CHP'li vekilden tişörtlü tepki

 

AK PARTİ YÖNETİMİNDEN VEKİLLERE UYARI!

 

Öte taraftan AK Parti Grup yönetimi tarafından AK Partili vekilleri Genel Kurul'da tam kadro hazır bulunmaları ve CHP'lilerden gelebilecek "saygı sınırlarını aşmayacak" sözlü eleştirilere karşı tahammüllü olup, polemiğe girmemeleri konusunda uyarırken, türbanlı vekillerden de "abartılı tavır ve hareketlerden kaçınmaları" istendi.

 

Sayı dörde yükseldi

Hac'dan döndükten sonra Meclis çalışmalarına bundan böyle başörtülü olarak katılacaklarını açıklayan AK Partili Sevde Beyazıt Kaçar, Nurcan Dalbudak ve Gülay Samancı'nın ardından dün de Mardin Milletvekili Gönül Şahkulubey'den "Haccın manevi havası ile orada takmış olduğum başörtüsünü artık çıkarmayacağım ve TBMM Genel Kurul çalışmalarına da bu şekilde katılacağım" açıklaması geldi.

 

Şahkulubey, herkesin kararına saygı göstermesini beklediğini söyledi. Hacdan geldikten sonra bir rahatsızlık yaşadığını belirten Şahkulubey, iyileşmesi halinde başörtüsünü çıkarmama kararı alan 3 milletvekili arkadaşı ile Meclis Genel Kurul çalışmalarına katılacağını kaydetti.

Neden bugüne kaldı?

AK Partili kadın vekillerin bir kısmı 30 Ekim'de bir kısmı ise 31 Ekim'de Meclis'te olacağını açıklamıştı. Ortak karar bugün olarak şekillendi. Bu kararda, "31 Ekim'de kavga gürültü çıksa dahi ertesi gün Meclis çalışması yok. Salı gününe kadar tansiyon düşer" görüşü etkili oldu.

CHP'nin tavrı rahatlattı

CHP grubunun genel eğilimin "eylemsel" değil "sözlü" tepki gösterilmesi yönünde olması AK Parti yöneticilerini rahatlattı. Vatan'a konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "CHP de toplumun bu hazırlığı karşısında daha fazla direnemeyeceğinden kerhen de olsa başörtülü vekillerin gelmesine 'evet' demek mecburiyetinde kalmıştır. Kerhen de olsa CHP'nin bu noktaya gelmesi önemli ve memnuniyet vericidir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!