1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Medya İçişleri Bakanı Şahine Neden Vuruyor?

Medya İçişleri Bakanı Şahine Neden Vuruyor?

A+A-

TSK, Polis ve Jandarma değişti, teröristle mücadele de değişti... PKK, kışa çok kötü şartlarda giriyor ancak, bu gelişmelerden bazı medya rahatsız.

"Teröristle mücadelede belki de son 30 yılın en başarılı dönemini geçiriyoruz." diyen Star'dan Sedat Laçiner, PKK'nın en yoğun şekilde saldırdığı son 6 ay içinde örgütün kaybının bin teröriste yaklaştığını, etkisiz hale getirilenler arasında bölge sorumlularının sayısındaki artışı, PKK'nın planladığı pek çok eylemi ağır kayıplar vererek uygulayamadığını hatırlatarak yazısında, "Örgüt kan kaybediyor. Şu anda dağlarda eylem yapmakta bile zorlanıyorlar. Kışa çok kötü şartlarda giriyorlar." bilgisini paylaştı.

Teröristle mücadeledeki değişimi TSK, Polis ve Jandarmadaki değişimle irtibatlandıran Laçiner, önemli tespitlerini şöyle sıraladı:

- Genelkurmay geçmişten farklı olarak terörle mücadeleyi kendi hükümeti ile mücadeleye tercih etti.

- Yakın bir zamana kadar Ergenekon ve Balyoz gibi davaları bahane ederek isteksiz davranan komuta kademesi bugün terörle mücadelesini yürütülen davalardan bağımsız olarak gerçekleştiriyor.

- Daha önceleri sadece terörist saldırırsa karşılık veren güvenlik güçleri bugün terörist avına çıkıyor... Terörist arazide nasıl yaşıyorsa tıpkı onun gibi araziye uyum sağlayan ve o bölgeyi tehditten temizleyinceye kadar orada kalan bir yaklaşım ortaya çıktı. 

- Asker ile polis arasında müthiş bir paslaşma başladı. Özellikle Jandarma Özel
Harekât (JÖH) ve Polis Özel Harekât (PÖH) güçleri teröriste karşı en etkili iki
güç durumuna geldi. JÖH ve PÖH'ler dağda teröristlere göz açtırmıyor. Hava ve Kara Kuvvetleri de bunları destekliyor. 

- TSK sıcak çatışma alanında zorunlu askerliğini yapan erler yerine profesyonel askerlerle mücadele edeceğini açıkladı.

- Polis ve Jandarma'da da büyük bir değişim var. Bunda ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in rolü büyük. Şahin terörle mücadelenin esasını çok iyi özümsemiş bir bakan. Ayrıca Bakan Şahin tüm kurumların uyum içinde çalışabilmesi için özel bir çaba sarf ediyor. Fakat bu başarılarına rağmen medya Bakan Şahin'i 'sürekli gaflar yapan, beceriksiz' bir insan gibi göstermeye çalışıyor. Kısacası birileri teröristle mücadelede gelmiş geçmiş en iyi bakanlardan birini hafifletme çabasında. Belki Sayın Şahin çok iyi bir hatip değildir, ama şurası kesin eğer bakanlık koltuğunda İdris Naim Şahin gibi bir bakan olmamış olsaydı bugün Güneydoğu ve İstanbul sokaklarında belki de kan gövdeyi götürüyordu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!