1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur maaşlarına çarpıcı öneri!

Memur maaşlarına çarpıcı öneri!

Büyüyen pastadan kamu çalışanları da payını almalıdır.

A+A-

"Büyüyen pastadan kamu çalışanları da payını almalıdır"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yetkili konfederasyonun yanlış politikaları nedeniyle yalnızca memur maaşları açıklanan enflasyon kadar yükseltildiğini ifade ederek reel olarak maaşların eridiğini belirtere yeni bir öneri getirdi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Genel Merkez Yöneticileri ile Bursa ve İstanbul’daki Türkiye Kamu-Sen mensupları ile bir araya geldiler.

Genel Başkan Önder Kahveci gündem ve çalışma hayatına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

KAHVECİ: BÜYÜYEN PASTADAN KAMU ÇALIŞANLARI DA PAYINI ALMALIDIR

Konuşmasında çalışma hayatının önemli konu başlıklarını, gündemi ve yüksek enflasyonun kamu çalışanlarına yansımasını değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, “Sözde yetkili konfederasyonun da yanlış politikaları nedeniyle yalnızca memur maaşları açıklanan enflasyon kadar yükseltildi. Daha şimdiden memur maaşındaki erime yüzde 2,38’e ulaştı. Ülke büyüdü ama pastadaki payımız küçüldü. Yani maaşlar reel olarak eridi. Artık enflasyona bağlı maaş artışları tarihe karışmalı, ailelerin asgari geçinme tutarına uygun bir maaş belirleme sistemi getirilmeli, memurlara refah payı verilmelidir” dedi.

657 EK GÖSTERGE CETVELİ YENİDEN ELE ALINMALI

Ek gösterge değişikliğinin bütün kamu çalışanlarını kapsaması gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Kahveci, “Beklentimiz, 657 sayılı Kanunun ek gösterge cetvelinin unvan bazında yeniden ele alınıp, ek gösterge alamayan personele de ek gösterge verilmesi, tüm ek gösterge rakamlarının 800’er puan artırılarak köklü bir düzenleme ile bu sorunun tamamen çözülmesi yolundadır” şeklinde konuştu. Genel Başkan sözleşmeli, idari hizmet sözleşmeli, geçici vekil gibi çok statülü sistemin bir an önce sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!