1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memur, Refakat İznini Ne Şekilde Kullanabilir?

Memur, Refakat İznini Ne Şekilde Kullanabilir?

Polishaber.net-Devlet memurları, refakat izni haklarını bazen parça parça bazen ise tek seferde kullanmak isterler. Memurlar, refakat iznini hangi hallerde parça parça kullanabilir?

A+A-

Polis Haber

Ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanmaları hallerinde, memura aylık ve özlük hakları korunarak 3 aya kadar ve gerek görülmesi halinde aynı süre kadar refakat izni verilebilir.

Refakat izni alınmasına ilişkin usul ve esaslar ise “Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te düzenlenmiştir.

REFAKAT İZNİ KULLANILAN HALLER

Refakat izni süresi ve kullanımıyla ilgili olarak Kanun ve Yönetmelikte yer alan hükümlere bakıldığında, refakat izni kullanılmasına imkan veren sağlık kurulu raporlarına istinaden, memura;

**Refakat izninin en çok üç ay için verileceği ve gerek görülmesi hâlinde bu sürenin üç ay daha uzatılabileceği ve ikinci defa alınan iznin ilk iznin ardından kullanılması mümkün olabileceği gibi farklı zamanlarda da kullanılabileceği,

**Aynı kişinin aynı hastalığı için verilecek refakat izninin toplam süresinin altı ayı geçemeyeceği,

**Aynı kişinin farklı hastalığı için yeniden toplam altı ay süreyle refakat izni kullanılabileceği,

**Aynı kişiyle ilgili olarak aynı dönemde birden fazla memura refakat izni verilemeyeceği,

**Farklı bir kişinin (refakat izni alınabilecek bir kişinin) hastalığında, aynı sürelerle refakat izni alınabileceği,

**Aynı dönemden birden fazla kişiden dolayı refakat iznine ihtiyaç duyulması durumunda, yine üçer ay süreli (en çok altı ay) refakat izni verilebileceği ve izin süresi bitiminde hastalıklarının devam ediyor olması durumunda, refakat izni alınmamış olan diğer kişiler için de refakat izni alınabileceği görülmektedir.

Refakat izninin parça parça kullanımı

Devlet memurlarına bazı yakınlarının hastalanmaları veya kaza geçirmeleri nedeniyle, usulüne göre düzenlenmiş sağlık kurulu raporuna istinaden kullandırılan ve süresi en çok üç ay olup gerektiğinde aynı usulle yeniden üç ay uzatılabilen refakat izninin, memurlar tarafından tek seferde kullanılması zorunlu değildir.

Refakat izni memurun talebi üzerine verilen bir izin olup, bu izin süresinde memurun aylık ve özlük haklarına dokunulmamaktadır.

Bu itibarla, aynı kişinin aynı hastalığından dolayı alınabilecek azami refakat izni süreleri ile usulüne göre alınmış en son sağlık raporunda belirtilen refakat süresinin aşılmaması koşuluyla, memurun isteği üzerine refakat iznini kısa sürelerle ve parça parça (2 gün, bir hafta, 1 ay gibi) kullanması mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!