1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Memura 1 Derece ve Disiplin Affı Gelecek Mi?

Memura 1 Derece ve Disiplin Affı Gelecek Mi?

Polishaber.net - Genel seçimler öncesinde memurların hükümetten bazı beklentileri bulunmaktadır. Ana başlıklar halinde bu beklentileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

A+A-

Polis Haber

Ana başlıklar halinde memurların bu beklentileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1- Ek Maaş Zammı

2013 yılında ilk kez yapılan toplu sözleşme ile hükümet ve yetkili sendika memur-sen arasında yapılan anlaşma beklentilerin altında gerçekleşmiş ve 2014 yılı için 123 TL net zam yapılmıştır. Enflasyon farkı ise yapılan toplu sözleşmede hatalı bir şekilde yer almaması nedeniyle verilmemiştir. Aynı toplu sözleşmede 2015 yılında memur zammı yüzde 3+3 şeklinde yer almıştır. Bu süreçte memurların yaşam standartlarını direk olarak etki eden ürün ve hizmet kalemlerinde önemli artışlar yaşanmıştır. Örneğin 2015 yılı yeniden değerleme oranı  yüzde 10,11 olarak belirlenmiş  ve devlet, emlak vergisi, trafik cezaları, damga vergisi, harçlar ve bazı para cezalarına yüzde 10,11 oranında zam yapmıştır. Ekonomideki  bu değişikliklerin kamu hizmetlerini yerine getiren memurlara yansıtılmaması ve ek zam yapılması taleplerinin dikkate alınmaması stratejik olarak ta bir hatadır. 2013 yılında yapılan ilk toplu sözleşme memurların beklentilerini karşılamaktan uzaktır.  Ekonomik şartlarda değerlendirilerek tarafsız bir gözle bakıldığında ek zam yapılması yerinde bir karar olacaktır. Hakim, savcı ve akademisyenlere toplu sözleşme dışında ek zam verilirken diğer kamu personelinin de değerlendirmeye alınması gerekir. 

2- 2005’ten sonra göreve başlayanlara 1 Derece

Bugüne kadar kamu personeline 1979, 1991 ve son olarak 2005 yılında 1 derece verilmiştir. Ancak önceden yapılan diğer 1 derece verilmesi düzenlemeleri gibi 2005 yılındaki düzenleme ile de, 15 Ocak 2005 tarihinde görevde olanlar bu düzenlemeden yararlanmış, 16 Ocak 2005’ten itibaren göreve başlayanlar ise bu derece hakkından yararlanamamıştır. Dolayısıyla Anayasa’nın eşitlik prensibinden hareketle 1 derece alamayan kamu personelinin yaşadıkları mağduriyetin biran önce çözüme kavuşturulması önemli bir beklentidir. 

3- Disiplin Affı

Memurların zaman zaman haksız bir şekilde disiplin cezaları alabildiklerine şahit olmaktayız. Bu nedenle amirlerin subjektif değerlendirmeleri sebebiyle disiplin cezası verilebilmektedir. 6572 sayılı kanunla Hakim ve savcılara yönelik olarak 14 Şubat 2005 ve 1 Eylül 2013 tarihleri arasındaki Adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcıları ile idari yargı hâkim ve savcıları hakkında uyarma ve aylıktan kesme cezaları bütün sonuçları ile affedilmiştir. Dolayısıyla disiplin cezalarının affı konusu tüm kamu personeli geneline yayılmalı ve disiplin affı düzenlemesi yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum