1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Memurlar ile Asgari Ücretlinin Öğrenim Gören Çocuklarının Okul Masraflarıyla İlgili Kanun Teklifi Verildi

Memurlar ile Asgari Ücretlinin Öğrenim Gören Çocuklarının Okul Masraflarıyla İlgili Kanun Teklifi Verildi

Okul başlarken, asgari ücretli ve Devlet memurlarının çocuklarının öğrenim masraflarının devlet tarafından karşılanması amacıyla kanun teklifi verildi.

A+A-

Eğitim yardımı anayasal görev;

Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA tarafından hazırlanan kanun teklifinde, Anayasanın 42'inci maddesi gereğince maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilerin öğrenimlerini sürdürebilmeleri için devlete yardım yapma ödevi verildiğini belirterek, “Bugün, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere yaklaşık eğitim öğretim 18 milyonun öğrencinin aileleri eğitim öğretim yılı başlarında okul masraflarının ağır yükü altında ezilmektedir. Asgari ücretle geçinen ya da memur aileler, çocuklarının eğitimi için yaptıkları harcamalara sosyal devlet ilkesi gereği mutlak yardım yapılmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Bir öğrenci masrafı 300TL ile 1650TL arasında değişiyor

Havutça teklifinin gerekçesinde, 2004 yılında ilköğretime yeni kayıt olacak öğrenci için 300 TL ile 1.100 TL arasında, liseye başlayacak bir öğrenci için 615 TL ile 1.600 TL lira arasında ve meslek lisesi öğrencisi için ise 640 lira ile 1. 650 TL arasında harcama yapılması gerektiğine vurgu yaparken, okula yeni başlayan bir öğrencinin defter, kalem ve diğer kırtasiye malzemeleri dahil olmak üzere 150 TL; okul çantası, okul ayakkabısı, spor ayakkabısı eşofman takımı, spor çantası, beslenme çantası, suluk, okul kıyafeti ve benzerleri için 650 TL olmak üzere en az 800 TL'yi bulduğunu, bu masrafın servis ücreti ve benzeri bir çok etkenlerle daha büyük bir masraf kalemine ulaşabildiğini belirtti. Ayrıca asgari ücretli ya da memur bir aile için okul masrafının 2004 yılından bu yana her bir çocuk için % 60 oranında, hatta daha fazla artış gösterdiğini, dolayısıyla bu kanun teklifinin asgari ücretli ile Devlet memurlarının öğrenim gören çocuklarının masraflarının karşılanması amacıyla verildiğini ifade etti.

Kanun teklifinin metni:

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNA EK BİR MADDE EKLENMESİ VE ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARI İÇİN EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI ÖDENEĞİ VERİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 23/7/1965 ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna aşağıdaki Ek Madde eklenmiştir.

“EK MADDE 43- Evli bulunan Devlet memurlarına çocuk eğitim yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun çocuklarından her biri için 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Yardım, her bir çocuğun eğitim öğretime başlaması ile başlar, çocuğun eğitimi öğretimi bitiminde sona erer. Eğitim Öğretim ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ödenir. Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız memur eşlerden birine verilir. Ödenek hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez.”

MADDE 2- Asgari ücret ile çalışanlara 16 yaşından büyük işçilerin her çocuğu için 2500 gösterge rakamının, 16 yaşını doldurmamış işçilerin eğitim öğretim gören her bir kardeşi için 2500 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda çocuk eğitim yardımı ödeneği verilir. Yardım, her bir çocuğun eğitim öğretime başlaması ile başlar, çocuğun eğitimi öğretimi bitiminde sona erer. Karı ve kocanın her ikisi de asgari ücret ile çalışan iseler bu ödenek yalnız çalışan eşlerden birine verilir. Ödenek hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez.

Çocuk eğitim yardımı ödeneği Maliye Bakanlığınca ödenir. Ödeneğin işverenden mahsup şekli ile diğer hususlara ilişkin usûl ve esaslar Maliye Bakanlığınca belirlenir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum