1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurların ek ödemeleri ne kadar?

Memurların ek ödemeleri ne kadar?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alan Devlet memurlarına her ay maaşlarıyla birlikte ödenen ek ödemenin miktarı, ilgililerin; hizmet sınıflarına, kadro unvanlarına ve aylık derecelerine göre değişiyor.

A+A-

En yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) belirli oranları esas alınarak ödenen ek ödemeden, damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmıyor.

Öte yandan, ek ödemeleri döner sermayeden ödenenlere ek ödeme karşılığı ödenecek sabit döner sermayenin miktarı, unvan ve dereceleri itibariyle yararlanabilecekleri ek ödemelerden düşük olmuyor.Yani, memurlara ek ödeme veya en az aynı miktarda sabit döner sermaye ödemesi yapılmıyor.

Devlet memurları arasında en düşük ek ödeme; öğretmenler ile Din Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki (vaiz ve eğitim görevlisi hariç) kadrolarda görev yapanlar için belirlendi. Ek ödeme oranları %65 olan bu personele 2016 yılı ilk altı aylık döneminde aylık net 544 TL ek ödeme verilmiyor.
Bu çerçevede, Devlet memurları hakkında belirlenen ek ödeme oranlarına göre, 2016 yılı ilk altı ayında; en yüksek ek ödeme miktarı net 1.675 TL iken, en düşük ek ödeme miktarı ise net 544 TL.
Ek ödemeleri %85-%65 aralığında olan (750 TL’den daha az ek ödeme alan) memurlardan bazıları şunlar:
*Tekniker, Memur, Şoför, Bilgisayar İşletmeni, VHKİ, Ekonomist, Teknisyen, Sosyolog, Kütüphaneci, Zabıt Katibi, İş ve Meslek Danışmanı, İnfaz ve Koruma Memuru 712 TL.
*Hizmetli, Teknisyen Yardımcısı, Aşçı 670 TL
*Polis Memuru Her derecede 28 TL.

*Emniyet Müdürü, Emniyet Amiri, Başkomiser, Komiser, Komiser yardımcısı 620 TL.

*Hizmetli, Teknisyen Yardımcısı, Aşçı 586 TL.
*Vaiz, Çarşı ve Mahalle Bekçisi 553 TL.
*Öğretmen, İmam Hatip Her derecede 544 TL.

Ajanslar
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum