1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memurların Kademe İlerlemesi Başladı

Memurların Kademe İlerlemesi Başladı

Memurların Kademe İlerlemesi Süreci Başladı ...

A+A-

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 64. maddesi 13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı kanun ile değiştirilerek sicil notları kaldırılmıştır.

Değişiklik öncesi son 6 yıllık sicil ortalaması 90 ve üzeri olan memurlara bir kademe veriliyordu. Yeni düzenlemeyle son 8 yılda disiplin cezası almamış memurlara bir kademe verilecek.

Kademe ilerlemesiyle maaşlarda da değişen oranlarda artış olacaktır. Konu, 800 bini öğretmen olmak üzere toplamda yaklaşık 2,5 milyon memuru ilgilendirmektedir.

Kanuna konulan geçici maddelerle 2011 yılından önce göreve başlamış olanlardan kimlerin bu haktan nasıl yararlanacağına açıklık getirilmiştir.

Memurların Kademe ilerlemesi nedir?

Memurun görevinin önem ve sorumluluğunda herhangi bir artış olmaksızın, bulunduğuderece içerisinde aylık göstergesinin ilerlemesine kademe ilerlemesi denilmektedir.

Kademe ilerlemesi yapmanın şartları

Memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için;

**Bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması,

**Bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması

şartları aranır.

Kademe ilerlemesine ilişkin işlemler

Kademe ilerlemesi yapabilmek için gerekli şartları taşıyan her memur, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılırlar.

Kademe ilerlemesi ile ilgili onay mercii atamaya yetkili amirdir. Onay mercileri kademe ilerlemeleri ile ilgili yetkilerini devredebilirler.

Kademe ilerlemesine hak kazanamayan memurlar, kurumlarınca her ay alınacak toplu onaylarla belirlenir. Kademe ilerlemesi yapmış sayılanlardan ilerlemeye müstahak olmadıkları sonradan tespit edilenlerin kademe ilerlemeleri, ilerlemiş sayıldıkları tarihten geçerli olmak üzere iptal edilir.

İstisnai kademe ilerlemeleri

Kademe ilerlemesi yapabilmek için gerekli olan “bulunduğu kademede en az bir yılçalışmış olmak” şartı aranmadan kademe ilerlemesi yapma imkanı da vardır. Ancak buuygulama her memur için söz konusu olmayıp, istisnai hallerde uygulanmaktadır. Öreğin;

**Belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmaksuretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilmektedir.

**Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlar hakkında bir kademe ilerlemesi uygulanmaktadır.

Aday memurların kademe ilerlemesi

Aday olarak göreve başlayan memurlar, girecekleri derecenin hak edecekleri kademe aylığını alırlar ve asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi yapamazlar.

Kademe ilerlemesinde aylık

Kademe ilerlemesi yapan memurun aylığı, ilerleme tarihini izleyen aybaşından itibaren ilerlediği kademenin göstergesi esas alınarak ödenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum