1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memurların yıllık izinleri ne olacak?

Memurların yıllık izinleri ne olacak?

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından devlet memurlarının yıllık izinleri iptal edilmişti. Peki memurların izinleri ne olacak?

A+A-

Devlet memurları Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle yıllık izinleri iptal edilmiş, izinde olan memurlar göreve çağrılmıştı. 

18 Temmuz 2016 Çarşamba günü “yıllık izinlerin kaldırılması”  konulu Başbakanlık Genelgesi yayımlanmıştı. Söz konusu Genelge ile ikinci bir emre kadar kamu çalışanlarının tamamına (öğretmenlere yıllık izin verilmediğinden bu genelge öğretmenleri kapsamamaktadır); yıllık izin kullandırılmama ve yıllık izinde olanların da izinlerini keserek görevlerine dönme talimatı verilmişti.

MEMURLARIN YILLIK İZİN HAKLARI

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu;

*Memurların yıllık izin süresinin; hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıldahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olduğu ve zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebileceğini,

*Birbirini izleyen iki yılın izninin bir arada kullanılabileceği, ancak cari yılve bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin haklarının düşeceğini,

*Yıllık izinlerin, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceğini,

*Öğretmenlerin, yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayıldıklarını ve ayrıca yıllık izin haklarının bulunmadığını hükme bağlamıştır.

Hangi memurların izinleri iptal edildi işte kararMemurlara yurtdışına çıkış yasağı ve izinden dönüş zorunluluğu başladıYıllık izin alacak memurlar dikkat!

MEMURUN ALIP DA KULLANAMADIĞI YILLIK İZİN SÜRELERİ NE OLACAK? 

657 sayılı Kanun; memurun yıllık izin hakkının, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceğine ve birbirini izleyen iki yılın izninin bir arada verilebileceğine hükmederken, amirlere yıllık izin kullanımına müdahale konusunda takdir yetkisi tanımıştır.

Öte yandan, yıllık izin kullanmakta iken, amirlerinin/kurumlarınınçağrısına veya Başbakanlık Genelgesi ile verilen talimata istinaden görevlerine dönen Devlet memurları için, aldıkları halde kullanılmamış oldukları izin sürelerinin bir daha kullanılamaması (yanması) gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu itibarla;

*Memurun, yıllık izin hakkının kullanılma zamanı ve süresi konusunda amirler/kurumlar tarafından müdahalede bulunulabileceğini,

*Memurun ilgili yıla ait izninin, o yıl içinde veya izleyen yılda kullanılmasının mümkün olduğunu,

*Memurun izin hakkının hiç kullanılamaması sonucunu doğuracak bir yola gidilemeyeceğini,

*Yıllık izinde iken izin süresi bitmeden göreve başlaması istenen memurların, kullanamadıkları yıllık izin süreleri ve diğer yıllık izin süresi haklarını, amirlerinin uygun bulacağı zamanlarda (izin hakkının düşmesi sonucu doğmayacak şekilde)  toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceklerini değerlendirmek mümkün.

Ajanslar

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!