1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mendez: "Hücre hapsi gözden geçirilmeli"

Mendez: "Hücre hapsi gözden geçirilmeli"

BM İşkence Özel Raportörü Mendez "Hücre hapsi gözden geçirilmeli" dedi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Özel Raportörü Juan E. Mendez, hücre hapsi cezası başta olmak üzere, ceza infaz kurumlarının yönetimi ve mahkumların ıslahı için uluslararası kabul edilmiş evrensel kural ve uygulamaların yeniden gözden geçirilmesini istedi.

İşkence, zulmetme, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele konularında BM Özel Raportörü olan Mendez, Genel Kurul'un sosyal, insani ve kültürel ana yapısını oluşturan 3. Komite toplantısında verdiği brifingin ardından BM Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mendez, hücre hapsinin ergin olmayan kişilere, zihinsel engellilere, kadınlara, özellikle hamile veya emzirme dönemindeki kadınlara hangi koşulda olursa olsun, uygulanmasının önlenmesinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Mendez, bu kategori dışında kalan kişiler için de hücre hapsinin hiçbir zaman belirsiz ve uzun süreli uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında, akıl hastaneleri ve karakollar gibi özgürlükten yoksun yerler dahil, ''BM'nin Mahkumların Islahı Asgari Standart Kuralları''nın uygulanmasının genişletilmesini isteyen Mendez, işkence ve gözaltı merkezlerinde, zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele gibi tüm olayların, ''uygun, bağımsız ve tarafsız bir soruşturmayı da içermesi'' gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, Meksika, Tayland ve muhtemelen Gürcistan'a, 2014 yılı içinde bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını belirten Mendez, Bahreyn ve Guatemala'yı da planına dahil etmek için zorlandığını bildirdi. Mendez, ABD'nin California, Colorado, New York ve Pennsylvania eyaletindeki cezaevlerine de ziyaret talebini ilettiğini kaydetti.

Öte yandan, BM İşkenceye Karşı Komite Başkanı Claudio Grossman da yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulu'na üye 193 ülkeden 154'ünün ''İşkenceye Karşı Sözleşme''yi onayladığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!