1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Polishaber.net - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu piyasaların dört gözle merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

A+A-

Polis Haber - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yeni faiz oranlarını belirlemek üzere toplandı. Erdem Başçı başkanlığında toplanan kurul saat 14:00'te piyasaların çok yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı.

FAİZLER DEĞİŞMEDİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu değişiklik yapmayarak faiz oranlarını yüzde 7,50'de sabit bıraktı. Merkez Bankası son yaptığı PPK toplantısında 0.25 puan indirim kararı alarak faizleri yüzde 7.75’ten, yüzde 7.50 düzeyine düşürmüştü.

NEDEN FAİZLER SABİT BIRAKILDI?

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada; ''Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilemektedir. Öte yandan küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir.'' denildi.

TEMKİNLİ DURUŞ SÜRECEK

Yaptığı açıklamada; önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacağına da vurgu yapan Merkez Bankası,  ''Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.'' dedi.

ERDOĞAN ''TATLIYA BAĞLADIK'' DEMİŞTİ

Uzun bir süredir aldığı kararlar yüzünden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilerine maruz kalan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yaşanan tartışmanın piyasalara yansımasından ötürü geçtiğimiz günlerde Erdoğan ile Köşk'te 2 saatlik bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu görüşmede Erdoğan'ın faiz ve üretim noktasında hassasiyetini dile getirdiği ifade edilirken Merkez Bankası Başkanı Başçı ise faizi nasıl düşüreceklerine yönelik yol haritasını açıkladığı aktarılmıştı. Bu görüşmeden bir kaç gün sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeyle ilgili olarak ''Sonunu tatlıya bağladık'' mesajını vererek bir nevi tartışmalara son noktayı koymuş ve piyasaları rahatlatmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!