1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Milletvekillerine 'özel' son kıyak" iddiası

"Milletvekillerine 'özel' son kıyak" iddiası

A+A-

25-40 BİN TL ÖZEL BÜTÇE ÖDEMESİ

Milletvekiline, TBMM'de çalıştıracağı personelin maaşlarını ödemesi için en az 25 bin, en fazla 40 bin TL özel bütçe ödenmesi için yasa değişikliği yapılacak. Bu rakamın 50 bin TL'ye kadar çıkarılabileceği tartışılıyor. www.polishaber.net


SÖZ SAHİBİ VEKİL OLACAK

Şu anda vekiller, biri sekreter olmak üzere iki danışman, bir şoför çalıştırıyor. Danışmanlara 4 bin 200 lira ile 4 bin 500 lira, şoförlere 3 bin 300 lira ile 3 bin 400 lira arasında sözleşme ücreti ödeniyor. Akşam'ın haberine göre, TBMM'deki danışman ve sekreterleri mağdur edecek, vekilleri tek söz sahibi yapacak süreci başlatacak.


MASRAFLARI KARŞILAMANIN YOLU AÇILDI

Bu karara göre, TBMM İdari Teşkilat Kanunu'nda 2 yıl geçmeden yeni bir değişikliğin daha kapısı aralandı. Böylece vekillerin asgari ücretten danışman çalıştırmasının, seçmenlerine yemek parası, düğünlerde takı takma ve çiçek gönderme gibi masraflarının da bu ödenekten karşılamasının yolu açıldı.


2 BİN 900 MİLLETVEKİLİNİ ETKİLEYECEK

Türk Parlamenterler Birliği Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Nezat Pakdil, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Hürriyet'e şu açıklamayı yapmıştı:

"Biz milletvekillerinin üç eleman çalıştırmasına izin veriyoruz. Bunların devlete maliyeti en az aylık 15 in lira. Bazı arkadaşlarımız Avrupa'daki gibi milletvekiline bir bütçe verilmesini öneriyor. Bu yöntem daha tasarruflu olur' diyorlar. Bu yönteme göre devlet milletvekiline avans verecek, nasıl kullanabileceğinin çerçevesini çizecek. Milletvekili kendisine tahsis edilen ödenekten yaptığı harcamaları faturalandıracak. Bu faturalar amaç dışı kullanım olmaması için denetlenecek. Kalan para iade edilecek. Hazırlanacak yasa kapsamında milletvekillerinin protokoldeki yeri, illerinde yapılacak cenaze törenleri de dahil bir çok düzenleme yer alacak. Halen eski ve mevcut 2 bin 900 civarında milletvekili var. Parlementerler Birliği olarak, bakıma muhtaç kimsesi olmayan eski vekillerin huzurevlerinden yararlanması için Bakan Şahin ile görüştük. Ankara, İzmir ve İstanbul'daki bazı huzurevlerinde bölüm ayrılması konuşuldu."


O İDDİALARA YALANLAMA GELDİ 

TBMM Başkanlık Divanı'nın, milletvekillerine özel bütçe tahsis edilmesi yönünde karar aldığına ilişkin iddiaların doğruyu yansıtmadığı belirtildi.

 

Söz konusu haberlerde, TBMM Başkanlık Divanı kararı gereği milletvekillerine, yanlarında çalıştırdıkları personele maaş ödemelerinde kullanılmak üzere, 25 bin TL ile 150 bin TL arasında değişen miktarda özel bütçe tahsis edileceğinin öne sürüldüğü, ancak bu haberlerin kesinlikle doğru olmadığı kaydedildi.

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

''6 Şubat 2013 tarihli TBMM Başkanlık Divanı gündemi, toplantı öncesinde üyelere dağıtılmıştır. Ayrıca Divan kararları toplantı sonrasında Anadolu Ajansı aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmıştır. İddiaların aksine, Başkanlık Divanı tarafından bu konuda bir karar alınmamıştır.

 

Kaldı ki milletvekillerinin danışman çalıştırabilmesi hususu 6253 sayılı TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanununun 30. maddesiyle düzenlenmiştir. Kanun değişikliği gerektiren bu konuda Başkanlık Divanı'nın düzenleme yapma yetkisi yoktur.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!