1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mısır'da Cuntanın Başbakanı İran Bağlantılı

Mısır'da Cuntanın Başbakanı İran Bağlantılı

Mısır’da ordunun yönetime el koymak için bir araya getirdiği muhalefette görüş ayrılıklarının ortaya çıktığı ve geçici Başbakan olarak atanan Baradai’nin İran’la bağlantılı olduğu belirtildi.

A+A-

Mısır’da devrik cumhurbaşkanı Mursi taraftarları ile karşıtları arasındaki çatışmalarda onlarca kişinin ölmesinden sonra, ordunun yönetime el koymak için bir araya getirdiği muhalefette görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

Mursi’nin yerine geçici cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Adli Mansur, iki maddelik geçici anayasal kararname yayımladı. Kararnameye göre, Mısır Parlamentosu’nun üst kanadı Şura Meclisi feshedildi. Ayrıca, İstihbarat Başkanı Tüm general Muhammed Rafet Şahata, Mansur’un güvenlik danışmanlığına, Şahata’dan boşalan istihbarat başkanlığı görevine ise Muhammed Ahmed Ferid atandı.

NUR PARTİSİ’NDEN İTİRAZ

Selefi Nur Partisi, Mansur’un yayımladığı anayasal kararnameyi reddettiklerini duyurdu. Partiden yapılan açıklamada, Mansur’un herhangi bir kararname yayımlamadan önce topluma ve siyasilere danışması gerektiği vurgulanarak, “Partimizin tutumu, Mısır halkının canlarının, kanlarının korunması ve toplumda birliğin sağlanmasından yanadır” denildi.

ASKERLERDE BÖLÜNME İDDİASI

Yönetime el koyan ordunun üst kademesi arasında görüş ayrılığı yaşandığı ileri sürüldü. Özellikle başkent Kahire’de gösteri yapan Mursi yanlılarına ordu birlikleri tarafından ateş açılmasından sonra bazı üst rütbeli subayların bu duruma karşı çıktığı ifade edildi. Orduya mensup bazı askerlerin devrik cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarına katıldığı belirtildi.

Küçük şehirlerde gösterileri bastırması için görevlendirilen askerlerin üniforma ve silahlarıyla birlikte Mursi’nin göreve dönmesini isteyen grupların arasına katıldığı kaydedildi. Ordudan yapılan açıklamada bu tür haberler yalanlandı ancak kaynaklar bu açıklamanın daha büyük katılımların önüne geçmek için yapıldığını ileri sürüyor.

‘FİTNEDEN KAÇININ’ UYARISI

Darbe açıklandığı sırada, Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Sisi’nin yanında yer alan El Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib de halkı fitneye karşı uyardı. Devlet televizyonunda konuşan Tayyib, “Ezher, bütün Mısırlıları ellerini kandan, yıkımdan uzak tutmaya ve fitneden kaçınmaya çağırıyor” dedi. Şiddetin devam etmesi halinde ülkede birliğin yıkılacağı ve kargaşanın hakim olacağı uyarısında bulundu.

Mursi’nin dönmesini bekliyoruz

Tunus’ta iktidardaki koalisyonun en büyük ortağı Nahda Hareketi Partisi lideri Raşid el-Gannuşi, devrik Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin tekrar görevinin başına dönmesini beklediklerini söyledi. Gannuşi, Mursi’nin halkın özgür iradesiyle seçildiğini ve ülkenin meşru Cumhurbaşkanı olduğunu vurguladı.

37 İhvan üyesi tutuklandı

Mısır Başsavcılığı, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) gözaltında tutulan mensuplarından 37’si hakkında tutuklama kararı aldı. Öte yandan Mursi’ye destek veren göstericilerden 86’sı daha gözaltına alındı.

Dışişleri’nden seyahat uyarısı

Türk Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da yaşanan gelişmeler üzerine, bu ülkede bulunan veya gidecek Türk vatandaşlarını uyararak, karayoluyla seyahatten kaçınmalarını, gösterilerin yapıldığı alanlardan uzak durmasını istedi.

Askeri yardımı keselim

ABD’li senatör John Mc Cain, Mısır ordusuna yapılan Amerikan yardımının askıya alınması çağrısında bulundu. McCain “Mısır ordusuna yapılan askeri yardımı askıya almalıyız çünkü ordu halkın oyunu tersine çevirdi. Tarihimizde seçilmiş hükümetlerin devrilmesini destekleyerek yaptığımız hataları tekrarlayamayız.” dedi.

Washington’un Mısır ordusundan seçimler ve yeni anayasa için takvim belirlemesini istemesi gerektiğini belirten senatör Mc Cain, “Ondan sonra yardıma devam edip etmeyeceğimizi değerlendirmeliyiz” diye konuştu. ABD, 1979’dan beri Mısır’a yardımda bulunuyor.

Yıllık 1,3 milyar doları askeri olmak üzere toplam 1,5 milyar dolarlık yardımla, Mısır İsrail’den sonra ABD’den en yüksek yardım alan ikinci ülke. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’den de “demokrasiyi engellemeyelim” uyarısı geldi. Bildt, Twitter mesajında, “Batı eğer Arap dünyasında herkese açık demokrasiyi engelliyor gibi görülürse bu gelecek için felaket olur, şiddeti besler” dedi.

Mursi bırakılana kadar Gösteriler Devam

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin halen ev hapsinde tutulması nedeniyle Müslüman Kardeşler (İhvan) ‘meydanları terk etmeyeceklerini’ açıkladı. İhvan’ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi yaptığı açıklamada, Mursi görevine geri dönene dek Mısır‘da meydanlarda gösterilere devam edecekleri kaydedildi. Açıklamada ülke çapında devam eden Mursi yanlısı gösterilerde güvenlik güçlerinin göstericiler, siyasiler ve basına yönelik şiddet uygulamalarını “intikam eylemi” olarak nitelendirerek kınadı.

GECE MEYDANLARDA

Başkent Kahire’deki Adeviye Meydanı’nda toplanan yüz binlerce Mursi taraftarı gece boyunca meydandan ayrılmadı. Öğleden sonra da Mursi’yi destekleyenler, Kahire Üniversitesi’nden devlet televizyonuna doğru yürüyüş düzenledi.

BM’DEN ŞİDDET UYARISI

Mısır’da ordunun yönetime el koymasını ve cumhurbaşkanını görevden almasını “darbe” olarak nitelendiremeyen ABD ve BM’den şiddete son verilmesi çağrısı geldi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır güvenlik güçlerinden göstericileri korumalarını ve çatışmaları önlemelerini istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki de yaptığı açıklamada “Mısırlı liderlere güç kullanımını kınama ve taraftarları arasında daha fazla şiddeti engelleme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Ölü sayısı 90’ı geçti

Müslüman Kardeşler’in ‘darbeye direnme’ kararının ardından Mısır’daki gerginlik daha da arttı. Müslüman Kardeşler’in üst düzey isimlerinden Hayrat el Şatır’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda İhvan mensubu siyasetçi tutuklandı.

Sokaklara dökülen Mursi yandaşları ile karşıtları ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. 5 günde hayatını kaybedenlerin sayısı 90’ı geçti, 1300’den fazla kişi de yaralandı. Sina vilayetinde bir Hıristiyan Kıpti rahibin El Ariş şehrinde yolda yürürken kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Başbakan Baradai’nin ilginç İran bağlantısı

Darbeye destek veren Anayasa Partisi Başkanı Muhammed El Baradai, geçici Başbakan olarak atandı. Eski BM yetkilisi olan ve kamuoyu yoklamalarında yüzde 1 ila yüzde 3 oy aldığını görünce Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylıktan çekilen Baradai, Batıda darbe lobisi yaptığını itiraf etmişti.

Baradai’nin İran’la ilginç bağlantısı da dikkat çekti. Baradai’nin eşi Aida, İran’ın eski Başbakanı ve halen Danışmanlar Meclisi Başkanı olan Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi’nin kuzeni. Rafsancani’nin yerine seçilen Mehdevi’nin Başkanı olduğu meclis, İran’ın dini liderini seçen 86 din aliminden oluşuyor. Mısır’da darbeye direnen Müslüman Kardeşler, darbe yönetiminin atadığı Baradai’yi başbakan olarak tanımayacaklarını açıkladı.

Mübarek mahkemede

Mısır’da iktidar kavgası devam ederken devrik lider Hüsnü Mübarek ile oğullarının “25 Ocak devriminde göstericilerin üzerine ateş açılması emrini vermek ve yolsuzluk yapmak” suçlamasıyla yargılandığı dava ertelendi. Mahkeme davaya 17 Ağustos’ta devam edilmesine karar verdi. Mahkemenin darbeden sonraki ilk duruşmayı ertelemesi dikkat çekici bulundu.

Mısır yanarken Kerry yat turuna çıkmış

Mısır’da bir haftadır süren gerginlik sırasında ortalarda görünmeyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yat turuna çıktığı ortaya çıktı. Bir televizyoncu denizde Kerry’yi gördüğünü ve arkasından, “Mursi, Mısır” diye bağırdığını ancak bakanın cevap vermediğini iddia etti. Dışişleri sözcüsü iddiaları sert bir şekilde yalanlarken ortaya çıkan fotoğraflar karşısında geri adım attı. Bakan ailesiyle birlikte tatile çıktığını kabul etti.

Bugün Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!