1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. MİT Reyhanlı Bombacılarını 23 Gündür Dinliyormuş

MİT Reyhanlı Bombacılarını 23 Gündür Dinliyormuş

MİT'in Reyhanlı bombacılarını GES'le 1 aydır dinlediği ama emniyeti bilgilendirmediği ortaya çıktı. MİT, sözkonusu bilgileri saldırıdan 18 saat önce Emniyet'e vermiş ama patlama yeri olarak da Ankara'yı göstermiş.

A+A-

İçişleri Bakanlığı’nın Reyhanlı saldırılarına ilişkin soruşturmasının ayrıntılarına ulaşanTaraf'ın haberine göre; Bulgular, devletin saldırıları önceden bildiğini gösteriyor.

MİT TESPİT ETMİŞ AMA BİLGİLENDİRMEMİŞ

Reyhanlı faillerinin 18-24 nisan tarihleri arasında araç ve depo teminine yönelik farklı kişilerle defalarca yaptıkları görüşmelerin MİT tarafından tesbit edildiği ancak buna rağmen, MİT’in gerekli önlemleri almadığı ve güvenlik birimlerine de zorunlu olduğu halde bilgilendirmede bulunmadığı ortaya çıktı.

MİT, BOMBACILARIN TELEFONLARINI 1 AYDIR DİNLİYORMUŞ

Taraf, Reyhanlı saldırısına ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde edilen son bilgilere ulaştı. Buna göre, MİT’in, Reyhanlı saldırısını düzenleyen Suriyeistihbaratı El Muhaberat bağlantılı eylemcileri İKK (istihbarata karşı koyma) görevi çerçevesinde GES imkanlarıyla bir aydır takip ettiği, eylemcilerin telefonlarını dinlediği, saldırıyla ilgili telefonda açıkça konuşulduğunu belirlediği ve saldırı düzenleyecek araçların plakalarını tesbit ettiği ancak Emniyet’e eylemden sadece 18 saat önce bilgi verdiği öğrenildi.

Ayrıca, saldırı sabahı gerçekleşen açık talimatın MİT Hatay Bölge Müdürlüğü tarafından“anında istihbarat” çerçevesinde güvenlik birimlerine verilmediği ve bilginin, MİT Merkezi’ne bile saldırı sonrasında gönderildiği belirtildi.

Konuya ilişkin bilgiler, Bakanlığın yürüttüğü çalışmalara şöyle yansıdı: “MİT, olayın faillerini başından beri İKK faaliyetleri kapsamında teknik takip altında bulundurarak gelişmeleri anlık olarak takip etmiştir. Eylemcilerin araç temini, depo temini, Ankara’ya gidiş-gelişleri vs. günlük olarak bilinmektedir.

EMNİYETE İHBAR GELDİKTEN SONRA MİT BİLGİ VERMİŞ

Olayın faillerinden Mehmet Genç’in 25 ve 29 nisan tarihlerinde iki adet Ford Transit araç aldığı tespit edilmiştir. MİT bu bilgileri/tespitleri Güvelik Birimleri ile paylaşmamış ancak Emniyet’ten 9 mayısta bir ihbara atfen not intikal ettikten sonra 10 mayıs günü oldukça geç saatte (19:25) paylaşma yoluna gitmiştir. Saldırıya 18 saat kala yapılan bu paylaşım 11 mayısta olayın meydana gelmesini önlemeye yetmemiştir. Emniyet’e yapılan ihbarda eylem yeri olarak Ankara belirtiliyordu. Ancak eylemcilerin Antakya’da hazırlık yaptıkları MİT tarafından bilinmekteydi.”

18 saat önce bilgi verilmiş

Saldırı öncesi, raporlara şöyle yansıdı:

8 Mayıs: Emniyet’e, Mehmet Gezer tarafından, “Hatay/Harbiye’de Mehmet Gümüş isimli kaportacının içerisine gizli bölmeler yaptığı iki adet 100’lük Ford Transit araç ile Ankara’da eylem düzenleneceği, ekibin içerisinde Nasır Eskiocak ve Temir Dükancı’nın da yer aldığına” dair bir ihbar geldi. İhbar, Cumhuriyet Savcılığı’na iletildi. Savcılık da çalışma başlatılması talimatını verdi. Emniyet ihbarın içeriğini, MİT ve Jandarma’ya bildirdi.

10 Mayıs saat 19:25:

MİT, olayın sorumlularından Nasır Eskiocak, Mehmet Genç, Yusuf Nazik ve Yusuf Büyükkasım’ın söz konusu eyleme yönelik hazırlıklarına ilişkin teknik takip neticesinde 18 nisandan itibaren elde ettiği yukarıdaki bütün detaylı bilgileri, dinleme tutanaklarını ve GSM bilgilerini içeren notu Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma’ya gönderdi.Notta, Mehmet Genç’in adına-saldırının gerçekleştirildiği araçlar olan- 06 AH 6072 plakalı 2004 model aracın 25 nisanda, 31 ARS 83 plakalı aracın ise 29 nisanda tescil edildiği bilgisi de yer aldı. Yani MİT, 23 gündür elinde olan bilgileri patlamadan sadece 18 saat önce paylaştı.

Ve bir gün sonra araçlar patlatıldı...

Kaynak: Taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!