1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MOBESE özel hayata müdahale

MOBESE özel hayata müdahale

A+A-

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre; Meclis Telekulak Araştırma Komisyonu Başkanı Zeyid Aslan, emniyetin kullandığı MOBESE ve alışveriş merkezlerindeki tüm kameraların mahremiyete müdahale ettiğini savunarak, kaldırılmasını önerdi. Aslan, "Belli yaşın üzerindeki erkeklerin özel alışverişleri olabilir. Öyle ki eşi bile bilsin istemeyebilir. Ama hepsi tepeden kameraya alınıyor" dedi.


"DENİZ BAYKAL VE NESRİN BAYTOK'U DAVET EDEBİLİRİZ"

Çalışmaya yeni başlayan komisyonun yol haritasını değerlendiren Aslan, yasadışı dinleme ve izlemenin mağdurlarından eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski CHP milletvekili Nesrin Baytok, eski MHP yöneticileri ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ı, kendileri istemeleri halinde komisyona davet edebileceklerini söyledi. Aslan, "Deniz Bey, Nesrin Hanım gelmek isterler mi bilmiyorum. Hepsinin hayatı darmadağın oldu. Şu anda gündemimizde bunlar yok. Biz çalışmamızı yaparız, kendileri isterse değerlendiririz" dedi.


"MECLİSİN TAMAMI TELEKULAK MAĞDURU"

Aslan, "Meclis'in bir bölümü telekulak mağduru" değerlendirmesine karşı,"Bence bir bölümü değil, yüzde 100'ü mağdur" dedi. Adalet Bakanlığı, TİB ve güvenlik birimlerinden uzmanları dinleyeceklerini vurgulayan Aslan, "Ben yasal dinlemeden çok, yasadışı dinlemeden nasıl kurtuluruz, ne yapmamız lazım onları öğrenmek istiyorum" diyerek, şunları söyledi:


"HAYATIMIZ MOBESELERLE KAYDEDİLİYOR"

"Komisyon olarak görevimiz özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesini önlemekle ilgili çalışma yapmak, sadece dinlemeler değil. Sokakta yürüyorsunuz izleniyorsunuz, çarşıya gidiyorsunuz izleniyorsunuz, AVM'lere gidiyorsunuz, izleniyorsunuz. Kendi apartmanınıza girerken koridorlarınız dahil izleniyorsunuz. Hayatımızın yüzde 90'dan fazlası zaten MOBESE'lerle izleniyor. Bana göre bunların kalkması lazım. Alışveriş merkezinde çok özel şeyler de alıyor. Belli yaşın üzerindeki erkeklerin özel alışverişleri olabilir. Öyle ki, eşi bile bilsin istemeyebilir. Ama orada kameraya alınıyor. Adam girdiği AVM'de kimsenin bilmesini istemediği bir ürün almak istiyor, ama o tepeden çekiyor. İşte bu da aslında mahremiyet alanına müdahaledir. Sokakta da insanın özeli olabilir. Sevgilisine sarılır, eşiyle dolaşır, kendine göre birtakım hareketler yapar. Kameraların her alanı çekmesi rahatsız edici."


HEM GÜVENLİK HEM BİREYSEL ÖZGÜRLÜK

"Ama bir de işin güvenlik boyutu var. Suçluların yüzde 90'ı da bu yöntemlerle yakalanıyor. Güvenlik boyutu dolayısıyla herhalde bunların kaldırılması söz konusu olamaz. Güvenlik ile özgürlük arasında ince bir çizgi bulunuyor. Ne güvenlikten vazgeçilmeli ne de bireylerin özgürlüğüne müdahale edilmeli. Belki komisyon raporunda 'Bu ince çizgi ne olmalı'yı ortaya koymaya çalışacağız. Eğer 'Bireylerin özgürlüğü' diyorsak MOBESE'lerin kalkması lazım. Ama bir yandan da bireylerin güvenliği var."


419 KAYNAKTAN TAKİP

TİB yetkilisi, yalnız cep telefonu üzerinden değil, internet dahil 419 ayrı ses taşıyıcı sistemin dinlenip izlenebildiğini anlattı. Dinleme ve kayıt işlemleri de ilgili kurumlarda yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!