1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Moody's Türkiye için yeni bir not artırımı

Moody's Türkiye için yeni bir not artırımı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükselttiğini açıkladı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükselttiğini, böylece Türkiye'nin kredi notunun, Fitch'in ardından Moody;s tarafından da "yatırım" seviyesine (investment grade) yükseltildiğini açıkladı.

Çözüm süreci olumlu etkiledi

 Hükümetin terörü bitirmek için başlattığı çözüm sürecine bir destek de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten geldi. Moody's, Türkiye'nin yakın zamanda başlattığı çözüm sürecinin ülke notunu pozitif etkileyeceğini açıklayarak kısa süre içerisinde not artışı sinyali vermişti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'den sonra notumuzu ‘yatırım yapılabilir' seviyeye çıkarmasını beklediğimiz Moody's'ten not sinyali gelmesinin perde arkasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la görüşme olduğunu öğrendik.

 Süreçle ilgili bilgi almışlardı

 Moody's yetkililerinin kendisini önceki gün ziyaret ettiğini belirten Babacan "Çözüm süreciyle ilgili bilgi aldılar. Kendilerine 2007'den bu yana çözüm sürecine yönelik yapılanları tek tek anlattık. Sürecin önemine vurgu yaptık" dedi. Babacan'ı dinleyen Moody's de dün ‘çözüm sürecine' vurgu yaparak Türkiye'nin notunu artırabileceğini açıklamıştı. Moody's'in web sitesinde yer alan açıklamada, çözüm süreci ‘pozitif bir adım' olarak nitelendirilirken,Türkiye'nin kredibilitesini olumlu yönde etkileyeceği tespiti yapıldı. Aynı konuda daha önceki girişimlere atıf yapılan açıklamada, Meclis'te komisyon kurulmasının çözüm sürecinin ivme kazandığının en güçlü sinyali olduğuna dikkat çekmişti.

 Yabancı yatırım artar

 Moody's, çözüm sürecinin bölgeye doğrudan yabancı yatırımları olumlu yönde etkileyeceğini, bunun da Türkiye'nin dışsal kırılganlıklarını azaltıp, ülke kredisini artıracağını belirtti. Açıklamada, sürecin yatırımcı güvenini güçlendirmenin yanı sıra, bölgenin yabancı yatırımcılar açısından cazibesini yoğunlaştıracağı vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!