1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Muhaberatçı Firas CHP-Esed Zirvesinde

Muhaberatçı Firas CHP-Esed Zirvesinde

CHP’nin Esad’la görüşmelerini ayarlayan Ebu Firas kod adlı El Muhaberat elemanı Anas Asalieh, Esad’ın 4 CHP’li vekilli kabulünde hazır bulundu.

A+A-

Star'ın haberine göre Ebu Firas hem Reyhanlı’daki saldırının hem de mülteci kamplarının bombalanması ve muhalif liderlerin kaçırılması eylemlerinin başaktörü.

CHP’NİN REHBERİ EL MUHABERATÇI EBU FİRAS, GÖRÜŞMELERDE DE BİZZAT BULUNMUŞ

CHP’lilerin “bizi sadece taksiyle Şam’a götürdü” dedikleri Mahmut K.’nın “Görüşmeyi Şam’daki ortağım Anas Asalıeh ayarladı” dediği muhaberat görevlisi Ebu Firas’ın CHP heyetiyle Beşar Esad arasındaki görümeye de bizzat katıldığı ortaya çıktı. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın baş başa görüşmesini ayarlayan Ebu Firas’ın, CHP Milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlut Dudu, Şafak Pavey ve Aytuğ Atıcı’nın Esad’la yaptıkları görüşmede de hazır bulunduğu fotoğraflarla belgelendi.

Eryılmaz’ı, Esad’la görüştürdü

CHP’nin Şam seferlerinde taksiciliğini yapan Mahmut K., Şam’daki temsilcisi Ebu Firas kod adlı Anas’ın organizasyonuyla CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın Beşşar Esad’la direk görüştüğünü anlatmıştı. Mahmut K., Ebu Firas’ı da “Anas Asalıeh’in benim şamdaki temsilcim. Oradaki işlerimi takip ediyor. Sık sık Hatay’a gelip gider. Suriye yönetimi ile arası çok iyi, Şam’da ve Suriye’nin diğer yerlerinde sözü geçen birisi” diye anlatmıştı.

CHP’nin servis ettiği fotoğraf

CHP’li Eryılmaz’ı Esad’la baş başa görüştüren Ebu Firas’ın, ondan önce de 4 CHP Milletvekili’nin Esad’la görüşmesinde hazır bulunduğu belirlendi. CHP milletvekilleri, kendi halkına yönelik katliamlarla tüm dünyanın tepkisini çeken Beşar Esad’la hatıra fotoğrafı çektirip basına servis etmişti. Bu fotoğraf tepki toplarken, aynı görüşmeden ikinci bir fotoğraf daha yayınlanmıştı. CHP’lilerin Esad’la hatıra fotoğrafının dışındaki bu fotoğraf, CHP heyeti ile Esad’ın görüşmesi anında çekilmişti.

Hem organize etti hem de katıldı

CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu, İstanbul milletvekili Şafak Pavey ve Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı’nın Esad’la görüştükleri sırada Aytuğ Atıcı’nın hemen sağ tarafında oturan bir kişi daha vardı. Bugüne kadar o kişinin kimliği saklı kalırken, STAR o kişinin kimliğine ulaştı. CHP’li Atıcı’nın hemen yanıbaşında oturan kişi, CHP’yi Şam’a götüren taksi şirketi sahibi Mahmut K.’nın “Şamdaki temsilcim, Suriye yönetimiyle arası iyi” dediği Anas Asalıeh olduğu belirlendi. Böylece Ebu Firas kod adlı Asalieh’in, organizasyonu yaptığı toplantılara bizzat katıldığı da ortaya çıkmış oldu.

Kampları bombala, liderleri de kaçır

Mülteci kamplarının bombalanması ve Riyad El Esad gibi ÖSO komutanlarının kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınanlardan Mahmut K. ifadesinde Ebu Firas kod adlı Anas Asalieh’in eylemin azmettiricisi olduğunu itiraf etmişti. Mahmut K., Ebu Firas’la 8-9 kişinin katıldığı toplantılar yaptıklarını, bu toplantılarda Ebu Firas’ın “Suriye’deki rejime yardım edilmesi, muhaliflerin cezalandırılması, kendilerinden destek amaçlı Albay Harmuş olayına benzer kaçırma eylemleri yapmalarını, Muhaliflerin lideri olan Riyad El Esad’ın kaldığı Boynuyoğun Kampı’nın güvenliğinin aşılması ve Esad’ın kaldığı çadırın yerinin tespit edilmesi ve bombalanmasını” istediğini anlatmıştı.

Reyhanlı canisi Yusuf N. bize çalışır

CHP’nin rehberliğini yapan Mahmut K., Reyhanlı saldırısının asli planlayıcısı olarak aranan Yusuf N. ile Ebu Firas arasında bağlantı olduğunu da itiraf etmişti. Mahmut K. “Kendisini (Yusuf N.) tanırım, Anas (Ebu Firas) bana ‘Yusuf  bize çalışır’ dedi” diye konuşmuştu. Reyhanlı saldırısıyla ilgili patlamayla ilgili tutuklanan Yusuf G. ifadesinde “Yusuf N.’nin Laskiye’deki evine üst rütbeli Suriyeli subaylar gelip giderdi ve çok samimilerdi. Yusuf N., 5 günlüğüne Şam’a gitti ve döndüğünde Esad’la görüştüğünü söyledi. THKP-C Acilciler grubunun lideri Mihraç ural ile de sık sık görüşürdük” demişti. Suriye’de kalan Yusuf N. halen 52 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısıyla ilgili aranıyor.

Reyhanlı’nın 52. şehidi

Reyhanlı'da iki bombalı araçla düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 52’ye yükseldi. Yaralılardan birisi daha kurtarılamayarak dün veft etti. Öte yandan hain saldırıda yaralananlardan durumu ciddi olan 14 kişinin Hatay ve çevre illerdeki hastanelerde, 212 kişinin ise evlerinde tedavisine devam ediliyor. Patlama sırasında Reyhanlı Belediyesi’nin yanında berber dükkanı bulunan 55 yaşındaki Mustafa Kuday, tedavi gördüğü Adana’da hayatını kaybetti. Mustafa Kuday’ın vefatı ile Reyhanlı’daki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 52 oldu. Mustafa Kuday’ın 3 kız ve 3 erkek olmak üzere 6 çocuk ve torun sahibi olduğu öğrenildi.

CHP’Lİ ERYILMAZ: EBU FİRAS’I TANIMIYORUZ

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, kendilerini Esad ile görüştüren Ebu Firas kod adlı Asalıeh’i tanımadığını, Suriye’ye resmi yollardan gittiklerini söyledi. Suriye’ye gittikleri zaman devlet yetkililerinin kendilerine refakat etmesi için çok sayıda görevli tahsis ettiğini belirten Eryılmaz, “O bahsettiğiniz şahısları biz tanımayız etmeyiz. Elçiliğe resmi başvuru yaptık oradan buyurun gelin dediler. Görüşmemizi birileri ayarlamış yok öyle bir şey. Oraya gittiğimiz zaman cumhurbaşkanı yaveri veya valinin yaveri gibi yetkililer bize güvenlik açısından refakat etti, orada bir sürü görevli vardı, bizlere refakat edenlerin kim olduğunu nerden bilelim?” dedi.

Kaynak: Star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!