1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Muharebe alanı milli park olacak

Muharebe alanı milli park olacak

Polishaber.net-Sakarya Meydan Muharebesi alanı milli park olacak.

A+A-

Polishaber.net-Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, gelecek nesillere Sakarya Meydan Muharebesini en iyi şekilde aktarmak için muharebenin cereyan ettiği sahayı tanıtma amacıyla 13 bin 850 hektarlık alanda milli park tesis edecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Veysel Eroğlu, konuyu en son Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getirdi ve konuyla alakalı bir sunum yaptı. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu'nda projenin süratle yapılması hususunda karar alındı.

Ankara ili Polatlı ve Haymana ilçeleri sınırları dahilinde bulunan, İstiklal Harbi'nin en önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesine sahne olmuş 13 bin 850 hektarlık sahada kurulacak milli park ile tarihe ait bilgi ve milliyet duygusunun pekiştirilmesi hedefleniyor.

Türk egemenliğinin sürdürülebilmesi için bir dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı belirleme çalışmaları kapsamında muharebenin günümüze intikal etmiş izleri; mevziler, siperler, şehitlikler, muharebede kullanılan binalar gibi kaynak değerler tespit edildi.

İstiklal Harbi açısından önem arz eden, Mangal Dağı, Yıldızdağı, Türbe Tepe, Duatepe, Kartaltepe, Karatepe, Sarıçal Dağı gibi muharebenin cereyan ettiği yerler milli park sınırları içinde yer alıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi Milli Park ilanını müteakip mevzi, siper ve binalar gibi kaynak değerler ihya edilecek. Tanıtıma ve gelen ziyaretçilere rahat bir şekilde ziyaretlerini yapabilmelerine imkan sağlayacak altyapı ve tesisler inşa edilecek.

Mevcutta inşaatı yarım kalmış Mehmetçik Heykeli ve Panoramik Müze tamamlanarak, hizmete sunulacak.

Muharebe alanının gelen ziyaretçilere anlatılması için uygun tur güzergahları tespit edilecek ve buralara ulaşımı sağlamak için yollar yapılacak. Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı ile yeni nesillere ecdadı ve onların göstermiş oldukları fedakarlıkları hatırlatılacak.

"Bu önemli zafer gelecek kuşaklara aktarılacak"

Konuya ilişkin açıklamasına yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, savaşa katılan toplam 46 bin Mehmetçiğin yaklaşık 38 bininin en azından yaralandığını anımsattı.

Eroğlu, "Savaş literatürüne 'Sakarya Kan Deryası' olarak geçen, İstiklal Harbi'nin, dolayısıyla milletimizin kaderini değiştiren bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için gerçekleştirilen milli park çalışması ile mevzilerin onarımı ve ziyaretçilere gösterilmesi mümkün olacak. Ancak daha da önemlisi, bu topraklarda özgürce nefes alabilmemizi sağlayan şehitlerimizin vatana karıştıkları yerler belirlenecek" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!