1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mülki idarede yeniden yapılanma - İşte atamalar

Mülki idarede yeniden yapılanma - İşte atamalar

İçişleri Bakanlığı son yılların en kalabalık mülki idare amirleri kararnamesine imza attı.

A+A-

Kararnameyle, yurt genelinde birçok vali yardımcısı ve kaymakamın görev yeri değiştirilirken, 17 ve 25 Aralık süreci öncesinde bakanlıkta görev alan bürokratların büyük bölümü taşra kadrolarında görevlere atandı.

Geçmiş dönemde Hukuk İşleri Müdürü ve Hukuk Müşaviri olan bazı mülki idare amirlerinin yeni kararnameyle yeniden aktif göreve getirilmesi dikkati çekti.

17 ve 25 Aralık sürecinin ardından İçişleri Bakanlığı’na atanan Efkan Ala’nın hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasından geçen kararnamede, bürokraside bir süredir devam eden “yeniden yapılanma”nın izleri görüldü.

Bu çerçevede, Ala’nın birlikte çalıştığı, ancak yeniden yapılanma süreci öncesinde bakanlık kadrolarında görev yapan bürokratların büyük bölümü taşra görevine gönderildi.

Bazı bürokratlar merkeze

İçişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında gerçekleştirilen düzenlemeler çerçevesinde, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü ile Göç İdaresi’nin yanı sıra valiliklerin iş ve işlemlerini takip eden İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde, yerel yönetimlerin iş ve işlemlerini takip eden Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, mülki idare amirlerinin eğitimlerini koordine eden Eğitim Dairesi ile bakanlık kadrolarının atamalarını gerçekleştiren Personel Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra Strateji Başkanlığı, AB Dairesi’nde pek çok daire genel müdür yardımcısı, daire başkanı, daire başkan yardımcısı ve şube müdürünün tayinleri çıkarıldı.

Atamalar çerçevesinde boşalan makamlara özellikle taşra kadrolarından yeni görevlendirmeler yapıldı.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği bünyesinde İdari ve Mali İşler Başkanı olarak görev yapan Kasım Yekeler de görevden alınarak Hukuk Müşaviri olarak kızağa çekildi. Bazı kentlerdeki vali yardımcıları da yine merkeze çekilerek Hukuk Müşaviri yapıldı.

Yeni kaymakamlar atandı

Ayrıca, görevden almalar kapsamında, taşra görevine gönderilemeyen bazı bürokratlar, Hukuk Müşaviri olarak görevlendirilirken, geçmiş dönemde çeşitli gerekçelerle kızağa çekilen ve Hukuk Müşaviri ile İl Hukuk İşleri Müdürü olan bazı mülki idare amirleri ise aktif göreve getirildi.

Yapılan atamalar çerçevesinde aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir’in de yer aldığı büyükşehirde vali yardımcıları ve kaymakamların bir bölümü değiştirildi.

İstanbul’dan Zeytinburnu, Büyükçekmece,Küçükçekmece, Maltepe, Eyüp, Sarıyer, Kartal, Gaziosmanpaşa, Silivri, Ankara’da Çankaya, Polatlı, Kızılcahamam, Gölbaşı, Kazan, Bala’ya yeni kaymakamlar atandı.

Atamalar çerçevesinde, Ala’nın özel kalem müdürü İlhami Aktaş Personel Genel Müdür Yardımcısı, danışmanı Aydın Baruş ise Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!