1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Namusumuzdan sorumlu polisimizi meclis koruyamıyor

Namusumuzdan sorumlu polisimizi meclis koruyamıyor

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin Polisler İle İlgili Yaptığı Konuşma

A+A-

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, TBMM Genel Kurulu'nda Emniyet Teşkilatının sorunları ile ilgili yaptığı konuşmada, "Yüz binlerce insan, namusumuzdan, şerefimizden, onurumuzdan, haysiyetimizden sorumlu ve namusunu, şerefini, onurunu, haysiyetini bu Meclis koruyamıyor bu insanların, bu Meclis koruyamıyor, Hükûmet koruyamıyor" ifadesini kullandı.

Çirkin yaptığı konuşmada polislerin özlük haklarıyla ilgili şöyle konuştu:

"Yüz binlerce insandan müteşekkil emniyet mensuplarımızın temel iki sıkıntısı olduğunu görüyoruz: Çalışma şartları ve ekonomik şartlar. Yani, bir polis, haftada altmış saat çalışıyorsa ve istirahat, izin, resmî tatil, bayram tatili, bu gibi kavramları havsalasından silmişse ve istirahatteyken dahi üstünün emriyle bir anda kendisini görev sahasında bulabilme ihtimaliyle istirahat ediyorsa, aynı zamanda da ekonomik sorunlar içerisindeyse bu polisten hiçbir şey olmaz.

Diğer temel sorun da ekonomik sorunlar ve bunun başında ek gösterge gelmektedir. Şöyle bir baktığımız zaman, yüksek lisans, lisans ve ön lisans mezunu olan teşkilat mensuplarının emniyet amiri, baş komiser, komiser, komiser yardımcısı, baş polis memuru ve polis memurlarının ek göstergesi 2.200'dür. Bu bahsettiğimiz kesim de polis teşkilatımızın yüzde 87'sini ihtiva etmektedir. Ne kalıyor? 4'üncü,3'üncü, 2'nci sınıf emniyet müdürleri, 1'inci sınıf emniyet müdürleri kalıyor. Birininki 3 bin, diğerininki 3.600. Değerli arkadaşlar, teşkilatın yüzde 87'si perişan. Ne istiyor polisimiz? Polisimiz bir astsubay başçavuşun kazandığı, ona verilen hakların aynısını istiyor. Bir generalin, bir kuvvet komutanının, daha yüksek bir bürokratın, bir müsteşarın haklarını istemiyor. Bir astsubay başçavuşumuzun ek göstergesi 3.600, Türk polisi de aynı şeyi istiyor ve siz bunu esirgiyorsunuz. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!