1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Noter işlemleri internetten yapılabilecek

Noter işlemleri internetten yapılabilecek

Tüm noter işlemleri KEP sistemiyle internetten yapılabilecek.

A+A-

Bugüne kadar noter üzerinden yapılan birçok işlem artık internet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan sistem, 1 Temmuz'danitibaren tüm şirketler için zorunlu.

İNTERNETTEN YAPILABİLECEK İŞLEMLER

Türkiye Noterler Birliği Vakfı'nın bir iştiraki olan TNB şirketinin geliştirdiği KayıtlıElektronik Posta (KEP) sistemi sayesinde kurumsal abonelik işlemleri, banka talimatları, ekstre gönderimleri, kamu kurumları ile yazışmalar, ihale duyuruları, sözleşme fesihleri, dava sonuçlarının gönderimi, telifli içeriklerin paylaşımı, yerel ve idari şikayetler, hizmet talepleri, ev sahibi ile kiracı arasındaki yasal bildirimler ve özel yaşamla ilgili onlarca farklı konu, KEP sistemi üzerinden kişi vekuruluşlara elektronik olarak iletilebilecek.

BÜROKRASİ ENGELİ AZALACAK

Şirketler bu sayede hem zamandan hem de maliyet açsından tasarruf sağlayacak. Projenin tanıtım toplantısında konuşan TNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney, Türkiye'de ilk kez böyle bir uygulama yapıldığını ve bu sayede şirketlerin bürokrasi engellerini azaltabileceklerini söyledi.

ŞİRKETLERE KEP ZORUNLULUĞU

Star gazetesinin haberine göre, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye'deki tüm limited ve anonim şirketlerin bir KEP sahibi olma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Güney, sisteme üyeliğin yıllık 40 TL olduğunu vegönderi başına ise 1.5 TL ücret alındığını belirtti. Güney, şöyle devam etti:"Sistem 20 yıl boyunca düzenli bir şekilde gönderi delillerinin saklanması imkanı sunuyor. Ayrıca KEP ile gönderilen elektronik iletilerin içerikleri değiştirilemediği için, yeni TTK'da yasal, hukuken geçerli elektronik posta gönderim şekli olarak tanımlanıyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!