1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nusaybin'de gergin gün

Nusaybin'de gergin gün

Miting öncesi sıkı güvenlik

A+A-

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin Suriye sınırına yapılan güvenlik duvarını protesto için, valiliğin yasak kararına rağmen BDP'nin bugün düzenleyeceği miting öncesinde ilçede sıkı güvenlik önlemleri alındı. Sınır kesimine polis demir bariyerler koyarken, ilçede esnaf bugün kepenklerini açmadı.

Mardin'in Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı İlçesi'ni birbirinden ayıran sınır üzerinde güvenlik amaçlı yapımı süren beton duvarı protesto etmek için Nusaybin Belediye Başkanı BDP'li Ayse Gökkan, 8 gün önce sınırda açlık grevi eylemi başlattı. Gökkan'ın eylemi devam ederken, BDP'liler duvarı protesto etmek için ilçede bugün miting düzenleme kararı aldı.

MİTİNG ÖNCESİ SIKI GÜVENLİK

BDP'nin düzenleyeceği miting öncesi Nusaybin'de bugün güvenlik güçleri sıkı önlemler aldı. Esnafın kepenk kapattığı ilçenin giriş ve çıkışlarında arama noktaları kuruldu. İlçe merkezinde de önemli noktalara zırhlı araçlarla polis ekipleri görevlendirildi. Başkan Gökkan'ın eylemini sürdürdüğü sınır kesimine ise demir bariyerler konuldu. Polis, sınır kesiminde dedektör köpeklerle patlayıcı araması yaptı.

VALİLİKTEN YASAK KARARI

Mardin Valiliği, dün yaptığı açıklamada BDP'nin düzenleyeceği mitingin yasaklandığını duyurdu. Valilik açıklamasında, "Bu eylemin ilimizde devam eden huzur ve güven ortamını bozması, halkımızın can ve mal emniyetini tehlikeye düşürmesi, ayrıca eylem için düşünülen alanın sınıra bitişik olmasından dolayı, toplanacak olan kalabalığın sınırda mevcut mayınlı alana taşma riski bulunduğundan, söz konusu eylem valiliğimizce 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C fıkrası ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17, 18, ve 23'üncü maddeleri gereğince yasaklanmıştır" denildi:

SINIR KESİMİNDEKİ OKULDA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Nusaybin Kaymakamlığı ilçenin sınır kesimindeki Yeşilkent Mahallesi'nde bulunan Yıldırım İlk ve Ortaokulu'nda bugün eğitime ara verildiğini açıkladı. Olası olaylara karşı okuldaki eğitimi bir gün ara verildiği belirtildi.

BAŞKAN GÖKKAN: KADINLAR OLARAK SINIRLARI KABUL ETMİYORUZ

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, sınırda sürdürdüğü açlık grevinde, dün gece eylemine bölgede kurulan sağlık çadırında sürdürdü. Gökkan, "Sınırlar yüz kızartıcıdır, sınırlara da gerek yok, her tarafta sınırlar kalktı. Sınırların içersinde duvarda örülmesi daha fazla bir yüz kızartıcıdır. Biz kadınlar biliyoruz ki, bu sınırlar ölçülerek kendi babasının malıymış gibi birbirleriye paylaştırmışlar. Demişler burası senin burası benim, kimse bu arsaları kimse işgal edemez demişler. Biz kadınlar olarak bu şekilde kabul etmiyoruz. Sınırlar olduğunda kadınlar bir ülkeden bir ülkeye geçtiği zaman işkence çekiyorlar. Dünyanın en büyük ticareti kanını satmakla olmuş. Bu da sınırlar yüzünden olmuş. Biz doğu kadınları olarak sınırları kabul etmiyoruz. Söz konusu sadece duvarda değil, Kürdistan'da, Mardin'de Süryani, Kendali, Arap, Yezidi, Asuri, Kürtler burada yaşıyor. Suriye'nin Kamışlı kenti Rojavası'nda halkın parçalanmasına izin vermeyiz. Sınırlarla bölgeler bölündüğünde halklar parçalanıyor, kadınlar ise parça parça oluyor. Bu yüzden bu parçalamayı kabul etmiyoruz. Bu yüzyılda biz kadınlar olarak kesinlikle sınırları kabul etmiyoruz" dedi.

SİLOPİ VE İDİL'DE KEPENKLER KAPALI

Bu arada Nusaybin'deki miting nedeniyle Şırnak'ın Silopi ile İdil ilçelerinde bugün esnaf kepenk kapattı. Silopi ve İdil'de polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

ŞIRNAK'TAN NUSAYBİN'E GİTMEK İSTEYENLERE İZİN VERİLMEDİ

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde Suriye sınırında yapılan duvarı protesto etmek için bugün Şırnak kent merkezinde esnaflar kepenklerini açmadı. Fırın ve eczanelerin dışında tüm işlerlerinin kapalı olduğu Şırnak'ta polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Şırnak'tan yapılacak mitinge katılmak üzere Nusaybin'e gitmek isteyen BDP'lilere önlem alan polis izin vermedi. Şırnak-Cizre karayolunun Küçük Sanayi Sitesi önünde önlem alan polis, BDP'lilerin geçişine izin vermedi. Bunun üzerine kent merkezine dönen BDP'liler kent merkezinde 200 kişiyle bir protesto yürüyüşü yaptı.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan BDP'liler adına Kürtçe konuşan Merkez İlçe Başkanı Üzeyir Kılınç, "Ak Parti hükümeti ve devlet Suriye sınırında bir duvar örmek istiyor. Buraya tel örgü örülüp bizi birbirimizden ayırmışlar. Rojava'da akrabalarımız var. Bugün bizde Suriye sınırına örülecek duvara karşı ve açlık grevine giren belediye başkanımıza destek amacıyla gitmek istedik. Ancak gidemedik. Önümüzü kestiler" dedi.

SINIRDA OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMİ

BDP'nin Nusaybin'de bugün düzenleyeceği miting nedeniyle Suriye sınırında olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Zırhlı araç ve demir bariyerlerle sınır hattına güvenlik şeridi oluşturulurken, hiç kimsenin bölgeye geçişine izin verilmedi.

Suriye'nin Kamışlı kentinden Türkiye sınırına gelen bir grup ise ellerinde PYD, YPG flamaları ile Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını taşıdıkları görüldü. PYD'lilerin sınır bölgesine Türkiye'ye tarafına fazla yaklaşımaması için güvenlik şeridi çektikleri görüldü.

Nusaybin'de yapılacak miting için ise BDP'liler Mitanni Kültür Merkezi önündeki 100'üncü Yıl Parkı'nda toplanmaya başladı. Polis ekipleri mitingin yapılacağı bölgede de önlemleri üst seviyeye çıkardı. Bu arada miting için Nusaybin'e gelecek olanlar polis tarafından kurulan arama noktalarında kimlik kontrolünden geçirildi.

DİYARBAKIR'DAN BDP'LİLER NUSAYBİN'E HAREKET ETTİ

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde yapılacak mitinge Diyarbakır'dan katılacak olan BDP'liler sabah saatlerinde otobüs, minibüs ve otomobillerle parti binasının önünden hareket etti. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile parti yöneticilerinin aralarında bulunduğu, grup Çarıklı Köyü'nde polis engeli ile karşılaştı. Yaklaşık 2 saat burada bekletilen partililer, BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken'in İçişleri Bakanı Muammer Güler ile yaptığı görüşmeden sonra araçların geçişine izin verildi.

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, 40 otobüs, onlarca minibüs ve yüzlerce özel otomobil ile Nusaybin'e gitmek üzere yola çıktıktıklarını ancak Çarıklı Köyü'nde polis engeli ile karşılaştıklarını belirterek, "Bildiğiniz gibi Rojava ile Nusaybin arasında örülmek istenen bir duvar var. Parti genel merkezinin planlamasıyla bugün Nusaybin'e gidecektik. Dünyada, tel örgülerin ve sınırların kaldırılmaya çalışıldığı bir dönemde, kardeş halkları arasında örülmek bu duvar, utanç duvarıdır. Türkiye'nin uluslararasındaki imajını da zedeleyecek bu utanç duvarının durdurulması amacıyla parti genel merkezimizin Nusaybin'de bugün düzenleyeceği mitingi katılmak için Diyarbakır'dan sabah hareket ettik. Ancak polis burada bizi durdurdu. İçişleri Bakanlığı genelgesi nedeniyle durdurulduğumuzu bildirdiler. Yaklaşık 2 saat burada bekletildik. Bunun üzerine Grup Başkanvekilimiz sayın İdris Baluken, İçişleri Bakanlığı'nı telefonla arayarak, sorunu halletti, şimdi 2'şer, 3'er araçla Nusaybin'e gitmeye başladı araçlarımız" dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!