1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. O belgesindeki imzaya çifte doğrulama geldi

O belgesindeki imzaya çifte doğrulama geldi

Eski Emniyet Müdürü Özdemir'e kurulan kumpasın detaylarıyla anlatıldığı 'sahte' belge hazırlamakla yargılanan Özdemir'in eski özel müdürü Zeren'in davasında ‘paralel yapı' yine sahneye çıktı. Sahte denen belgenin doğruluğu iki ayrı bilirkişi tarafından on

A+A-

Ankara İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in özel kalem müdürü Ömer Zeren ve şube müdürü Murat Çetiner hakkında açılan "sahtecilik" dava dosyasında bulunan iki ayrı bilirkişi raporunun suçlamaları ortadan kaldırdığı bildirildi. Özdemir'e kurulan kumpasın tüm detaylarının anlatıldığı 'özel ileti' belgesinin doğruluğunun kanıtlandığı öne sürüldü.

İki ayrı bilirkişi onayı

Adalet Bakanlığı'nın Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında bilirkişi olarak kabul ettiği İstanbul Üniversitesi Adli Bilimler ve Grafoloji Uzmanı Şahin İplikçi ve Fiziki İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Uzmanı, Jandarma Kriminal'ın kurucularından emekli kıdemli albay Levent Güner'in hazırladığı iki ayrı rapor "kumpası"gözler önüne serdi. Belgeleri ve iki ayrı bilirkişi raporunu Ankara 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dosyada olduğunu kaydeden Ömer Zeren'in avukatı Mücahit Topaloğlu bu raporlarda şikayetçi olan dönemin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz'ın imzasının gerçek olduğunun açıkça yer aldığını söyledi.

Uzman İplikçi, bilgisayarda bulunan üç imza ile Durmaz'a ait 5 farklı imzayı karşılaştırdı ve imzanın Durmaz'ın eli ürünü olduğunu bildirdi. Bilirkişi İplikçi, yine de birden çok "kesme, yapıştırma, sıkıştırma" olabilme ihtimaline karşı bir görüntü uzmanına inceletilmesini önerdi. Bunun üzerine Fiziki İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Uzmanı Güner, ikinci incelemeyi yaptı. İncelemede bilgisayardaki A4 ebadındaki dosyada bulunan 3 imzanın el altındaki imzanın kopyalandığını tespit ederek kopyalanan imzanın özel ileti belgesinde bulunan imza olduğu belirtildi.

'Sayın savcım uygun görürseniz icraata geçelim'

ORHAN Özdemir'in 4 ay cezaevinde kalmasına neden olan soruşturmanın nasıl hukuk dışı yöntemlerle yürütüldüğünün detaylarını ortaya koyan "Özel ileti" belgesinde mahkeme başkanının baskı altına alındığı, odasını dinledikleri bilgisi yer alıyor. Belgenin içeriği şöyle:

Müdürleri ikna ettik

"Değerli savcım Cemil Tuğtekin. Geçen hafta hakim arkadaş aradı. Bir araya geldiğimizde, İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'le ilgili evrak üretilmesi için bazı stratejiler üzerine tartıştık. Bununla ilgili istihbarat şube müdürlüğündeki yetkili personelimizle ve dairemizdeki mesai arkadaşlarımızla aşağıda açıklayacağım planı uygun görürseniz icraata geçiriyoruz.... Kayseri'ye donanımlı bir ekip gönderdim. Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesi olayıyla ilgili illerin istihbarat şube müdürlerine baskı yapıp, Orhan Özdemir hakkında aleyhte ifade vermeye ikna ettik. Konu gündeme geldiğinde plan kusursuz işletilecektir. Emniyet Müdürü'nün özel kalemindeki arkadaşlarımız, makam odasına gerekli faydalı böcekleri yerleştirdi. Emniyet Müdürü'nün nefesini takip ediyoruz. Bu kayıtları yeri geldiğinde internete servis etmeyi planlıyoruz.

Savcıların röntgeni

...özel yetkili konuştuğumuz hakim ve savcıların röntgenini çektik. Büyük bir açığını bulduk. Sözümüzden çıkamaz. Savcım, planı sessizce uygulayalım. Baskı gelirse topu yukarı atarız. Adalet Müsteşarı'nın da zaten Paris'teki kadın ilişkileri elimizde."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!