1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama'dan kritik Rusya ve Esed açıklaması!

Obama'dan kritik Rusya ve Esed açıklaması!

ABD Başkanı Barack Obama, Birleşmiş Milletler'deki (BM) oturumda liderlere hitap etti.

A+A-

Obama konuşmasında Esed'in geleceğine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

BM oturumunda konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Rusya ve Esed ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Obama, 'Suriye'de Esed'den yeni bir lidere geçmemiz gerekiyor' dedi.

OBAMA'DAN ESED'E: TİRAN

Obama ayrıca konuşmasında dikkat çekici olarak Beşar Esad için "kendi halkının üzerine varil bombası atan bir tiran" ifadesini kullandı.

İran'ın attığı adımların silahsızlanma konusunda önemli olduğunu söyleyen Obama, İran'da kapsamlı ve kalıcı bir çözüm olduğunu belirtti.

"AMERİKA'YA ÖLÜM SLOGANLARI..."

'Amerika'ya ölüm sloganları atmak İran'ın güvenliğini getirmeyecektir' diyen Obama, bu konuda da barışçıl dil vurgusu yaptı.

Obama Rusya'ya ilişkin olarak da önemli açıklamalarda bulunarak 'Ukrayna halkı AB'ye yaklaşmak istiyor, Rusya'ya değil.' dedi.

OBAMA VE Şİ CİNPİNG SİBER SALDIRILARI KONUŞTU

Obama BM 70. Genel Kurul Toplantısı'nda şunları söyledi:

"HUKUKUN BİR ANLAMI OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Nükleer silahsızlanma konusunda İran'ın attığı adımlar oldu. Birlikte anlaşmaların, hukukun bir anlamı olduğunu gördük fakat şunu da anladık ki yaptırımlar İran'ın durumunu değiştirmedi. Çözüm kalıcı ve kapsamlı bir çözüm oldu, İran sadece barışçıl eylemler için nükleeri kullanabilecek. Bu anlaşma uygulanırsa dünyamız daha güvenli yaşabilir bir dünya olacak. Uluslararası düzene sadık olmalıyız.

"RUSYA'YI İZOLE ETMENİN PEŞİNDE DEĞİLİZ"

ABD'de Rusya'ya şüpheci yaklaşanlar var fakat sonuçlara bakalım. Ukrayna halkı AB'ye yaklaşmak istiyor, Rusya'ya değil. Ekonominin küçüldüğünü görüyoruz Ukrayna'da. Bu krizin diplomasi yöntemiyle çözülmesi için çalışıyoruz. Rusya'yı izole etmenin peşinde değiliz.

"BÜYÜK DEVLETLER OLARAK RİSKLERİ ALMAMIZ GEREKİYOR"

Büyük devletler olarak riskleri almamız gerekiyor. Kendi çıkarları koruma gücümüz var eğer diplomasi başarısız olursa.

"KÜBA HALKININ HAK ETTİĞİ DEĞİŞİKLİKLER GELECEKTİR"

Yeni çağda ileri gidebilmek diplomasi yolunu kullanmamız gerekiyor. Bakın 50 yılı aşkın süreden sonra Küba ile olan yöntemimizi değiştirdik. Bir gecede gelmeyecek Küba'ya değişiklik fakat Küba halkının hak ettiği değişiklikler gelecektir. Uluslararası standartları sürdürmek tüm dünyanın çıkarınadır. Kapsayıcı barış her zaman işe yarıyor ve bize refah getiriyor. Böyle bir yol İran'la açıldı. Şu an İran'ın bölgede mezhep çatışmasına yönelik bnir takım adımlar attığını görüyoruz. İran halkının potansiyeli olduğunu biliyoruz, İran farklı bir yuol seçerse hem bölge daha güvenli olacak, hem de İran halkına daha olumlu şekilde yansıyacaktır.

"IŞİD'E GÜVENLİ BİR YER BIRAKMAYACAĞIZ"

BM ile uluslararası bir koalisyona katıldık. Birlikte hareket edersek daha güçlü olabiliriz. Geleceği inşa etmek için uluslararası toplum olarak daha fazla çalışmamız gerekiyor. Devletler çökmeden harekete geçmemiz gerekiyor. Uluslararası düzenle ilgili en çok Suriye'de söz konusu. Bir diktatör on binlerce insanı katlediyor. Bu sadece bir devletin iç işi değildir. Burada insanların acıları hepimizi olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda bir terör örgütü kafaları kestiğinde bu bölgesel bir sorun değildir. Tekrar söylüyorum IŞİD gibi bir örgütün dünyada yeri yoktur.ABD, IŞİD'e güvenli bir yer bırakmayacak.

"ESAD'DAN YENİ BİR LİDERE GEÇMEMİZ GEREKİYOR"

Esad'dan yeni bir lidere geçmemiz gerekiyor. Yeni bir lider gerekli, Müslümanların bu ideolojileri reddetmesi gerekiyor. Müslümanlık hoşgörü dinidir. Bir çok ailenin şu anda yardıma ihtiyacı var, onların şu anda kaybedecek zamanı yok.

Ajanslar

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!