1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öcalan: 4 Duvar Arasında Benden Bu Kadar

Öcalan: 4 Duvar Arasında Benden Bu Kadar

Kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşen Abdullah Öcalan'ın, çözüm süreci ve sürecin aşamalarına ilişkin açıklamaları...

A+A-

Kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşen Abdullah Öcalan, ikinci aşamanın başladığını, ancak çok fazla gelişme yaşanmadığını belirterek, “Bu süreç tek taraflı yürütülmez. Bir an önce adım atılmalıdır” dedi.

Vatan'ın DİHA’dan edindiği bilgiye göre Mehmet Öcalan, ağabeyi Öcalan’ın, “Hem ağzımda ufak ufak yaracıklar oluşuyor hem de burun ve boğazımda yanmalar oluyor. Biber sürülmüşçesine yanmalar oluyor. Bu yanmalar süreklidir. Belki günde yüz defa gözlerimi siliyorum. Sürekli olarak gözlerimde yanma ve gözyaşı var. Bunun için bağımsız bir doktor heyetinin gelmesi faydalı olabilir” dediğini söyledi.

“Lice aydınlatılmalı”

Kardeşinin aktardığına göre Abdullah Öcalan, Lice’deki olayla ilgili olarak, “Bu sağlıklı bir gidişat değildir. Lice’de bir genç bunu herkes de gördü ve biliyor ki; arkadan vurularak öldürüyor. Medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla böyle. DiyarbakırTabip Odası’nın hazırladığı rapor da bu yöndeymiş. Yine 2’si ağır olmak üzere 10 insan da orada yaralanıyor. Bu gidişat çok parlak bir gidişat değildir. Lice için hükümet üzerine düşeni yapmalı. Bunun araştırılması ve biran önce aydınlığa kavuşturulması gerekiyor” dedi.

“Süreç tek taraflı yürümez”

Abdullah Öcalan çözüm süreci ile ilgili olarak da, “Ben 4 duvar arasındayım. Bu şartlar içinde yapacağım bu kadardır. Elimden geleni de yapıyorum. İletişimi kiminle kuracağım? Bunu devlet de biliyor, hükümet de biliyor. Aileler ve avukatlar yasal hakları olarak buraya gelmelidir. Bu şartlarda ancak bu kadar şey yapabilirim. Birinci aşama benim için 1 Haziran’da tamamlanmıştır. Başkaları için bitmemişse de birinci aşama benim açımdan bitmiştir. İkinci aşamaya da başlamak üzereyiz, ama fazla gelişmeler olamıyor. Bu süreç tek taraflı da yürütülmez. Belki bundan sonraki 1 ya da 2 hafta içerisinde BDP heyetinin buraya gelme ihtimali yüksektir. Onlarla tartışacağız, değerlendireceğiz. Bu süreç götürülecekse, bu koşulların değiştirilmesi gerekiyor. Herkesle iletişim kurulabilmeli. Ayda bir heyetin buraya gelip gitmesiyle olmaz” dedi.

Aydınlar katkı sunmalı

Öcalan, Türkiye’deki tüm halkların süreçle ilgili sorumluluk alması gerektiğini ifade ederek,“Türkiye’deki aydınlar da sürece katkı sunmalıdır. Altyapı oluşturulmadan süreç yürüyemez. Altyapı çok sağlam olmalıdır ki, süreç yürüsün. Altyapı yapılmadan oyalama taktiklerle sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir. Elimizden gelen katkıyı yapacağız.”

Vatan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!