1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ODTÜ'lüler Yörük Ali Efeyse Polis?

ODTÜ'lüler Yörük Ali Efeyse Polis?

A+A-

"ODTÜ'lüler Yörük Ali Efe'yse polis ne oluyor?" diye soran Bugün'den Gültekin Avcı, ODTÜ'de çıkan olaylarda polisi üniversite kampüsüne rektörün çağırdığını hatırlattı, sadece 12'sinin ODTÜ'lü olduğu öğrenilen öğrencilerin yanlarında getirdikleri taşları polise attığına ve 15 polisin yaralandığına dikkat çekti.

Yazısında, "Karşıda polis varsa, bizim medya mecburen polisin karşısında olmak zorundadır." yorumuna yer veren Avcı, "Polise sopayla, taşla saldırma, kendisine göz yaşartıcı bomba atıldı diye onu alıp tekrar polise atma gibi haklar yoktur." dedi.

İşte Avcı'nın analizinin ilgili bölümü:

TKP/ML, THKP/C, THKO, TİİKP oluklarından süzülen bugünkü marjinal sola baktığınızda, polisin prestijinin kırılması ve fiili mukavemet gösterilmesinin çok önemli bir yer işgal ettiğini, hatta kutsandığını görürsünüz.

Bugün DHKP/C terör örgütünün Dev-Genç çatısı altında faaliyet gösteren üniversite seksiyonu TÖDEF (Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu) tüm sol öğrenci gösterilerinde vardır.

Yine illegal terör örgütü MLKP'nin KGÖ (Komünist Gençlik Örgütü) birimi, öğrenci gençliğe yönelik illegal seksiyonu olarak, gerçekleşen her öğrenci eyleminde hazır bulunmaktadır.

Bunun yanında MKP ve gençlik seksiyonları da göz ardı edilmemeli.

MKP'nin legalde Demokratik Gençlik Hareketi, illegaldeyse Maoist Gençlik Birliği lise ve üniversitelerde aktiftir. www.polishaber.net

ODTÜ'de olduğu gibi pek çok üniversitede örgütlenen bu kadrolar, en ufak gösteri ihtimalini ve kendilerine tanınan her hakkı polisle çatışabilmek için altın fırsatlar olarak kullanmaktadırlar.

CHP, olaylarda gözaltına alınan öğrencileri ne olduklarını bilmeden hangi cesaret ve ileri görüşlülükle savunabiliyor anlamıyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu, polisle çatışan öğrencileri "Yörük Ali Efe" bile yaptı.

Kılıçdaroğlu'na göre polisler de "düşman kuvvetleri" oluyor.

Ayıptır!

Rektörün resmi yazıyla polisi kampüse çağırmasına kimse bakmıyor.

Öğrencilerin yanlarında getirdikleri taşları polislere fırlatıp lastik yakması, rektörlüğün camlarını kırması görülmüyor.

Gözaltına alınan 50 öğrencinin sadece 12'sinin ODTÜ öğrencisi olduğu gerçeği üzerinde kimse durmak istemiyor.

Yaralanan 15 polisi kimse görmüyor.

Öğrenci hakkını arasın da, varsın adam öldürsün, cam kırsın, lastik yaksın, polise küfür etsin veya saldırsın hiçbir bir önemi yok!

Öğrencilerin haklı veya haksız olmasının önemi yok onlara göre.

Karşıda polis varsa, bizim medya mecburen polisin karşısında olmak zorundadır.

Onlar haksızlığı, terörü ve şiddeti "demokratik hak" diye satmaya çalıştıkları sürece sonuna kadar polisin yanında yer alacağım.

Bir tek PKK'ya karşı neden polisin yanında yer alıyorlar veya öyle gözüküyorlar anlamış değilim.

İHAS 11. maddeye göre herkes asayişi bozmayan toplantılar yapma hakkına sahiptir. Bu bir toplanma ve örgütlenme özgürlüğüdür.

Ama polise sopayla, taşla saldırma, kendisine göz yaşartıcı bomba atıldı diye onu alıp tekrar polise atma gibi haklar yoktur.

Eğer bu toplanma ve örgütlenme barışçıl değilse, şiddet içeriyorsa AİHM size kapıyı gösterir.

Barışçıl olmayan toplantı, çevreye zarar veren, trafiği aksatan, başkalarının hak ve özgürlüklerine zarar veren, kamu düzeni ve güvenliği için tehlike oluşturan toplantı ve gösterilerdir.

AİHM'ye göre gösterici şiddet eylemlerinde bulunamaz. Bulunduğu andan itibaren müdahale başlar ve gösterici bunun sonuçlarına katlanır.
Devlet, şiddetle iç içe politik duruşlara geçit vermemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!