1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğrencilerden Yeniden Tercih Alınacak

Öğrencilerden Yeniden Tercih Alınacak

Yükseköğretim Kurulu yaptığı açıklamada, tasfiye edilen Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden yeniden tercih alınacağını bildirdi.

A+A-

6698 sayılı “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” gereğince, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Güvenlik Bilimleri Fakültesi kapatılmış ve halen öğrenime devam eden öğrencilerin tercihleri doğrultusunda YÖK tarafından diğer yükseköğretim kuruluşlarına yerleştirilmesi öngörülmüştü.

Bu hüküm gereğince YÖK tarafından adaylardan 14-17 Nisan 2015 tarihleri arasında tercihleri alınmıştır. Ancak YÖK, yapılan başvurularda adayların ailelerinin bulunduğu illerde eğitim imkânı verilerek İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere tercih yapılacak üniversite sayısının artırılmasının yanı sıra bazı yükseköğretim kurumlarımız da fiziki mekân yetersizliğini ifade ederek kendilerine verilen kontenjanların düşürülmesini talep ettiklerini bildirdi.

Buna göre, taleplerin mevcut imkânlar çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi neticesinde Ankara (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), İzmir (Dokuz Eylül Üniversitesi), Antalya (Akdeniz Üniversitesi), Balıkesir (Balıkesir Üniversitesi), Kırklareli (Kırklareli Üniversitesi), Niğde (Niğde Üniversitesi), Uşak (Uşak Üniversitesi), Sakarya (Sakarya Üniversitesi), Eskişehir (Anadolu Üniversitesi-Açıköğretim) ve Malatya (İnönü Üniversitesi-Uzaktan Öğretim) illerindeki yükseköğretim kurumları da tercih edilebilir üniversiteler arasına eklendi.

Ancak, İstanbul'daki devlet yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe program bulunmadığından tercih edilecek iller arasında İstanbul yer almadı.

YÖK bu gerekçelerle, adayların ve üniversitelerin talepleri doğrultusunda 24 Nisan 2015 Cuma günü saat 18:00'den 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 12:00'ye kadar http://yoksis.yok.gov.tr/POLISUYG web sayfası üzerinden yeniden tercih alınarak yerleştirme işlemi yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!