1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Organize oyunla başbaşayız'

'Organize oyunla başbaşayız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın evsahipliğini yaptığı iftara katıldı. Haliç Kongre merkezi'nde düzenlenen iftarda Erdoğan şunları söyledi:

A+A-

* Cuma günü Şırnak'a gittik. İsmini de Şerafettin Elçi Havalimanı koyduğumuz yatırımı büyük bir coşku heyecanla hizmete açtık. O güzel açılış töreninin ardından 28 Aralık 2011 de Uludere'de hayatını kaybeden 34 kardeşimizin aileleri ile bir araya geldik. Dertleştik hasbıhal ettik. O zaman da söyledik bu gün de söylüyorum. Orada hayatını kaybedenler candı. Allahın yaratılmışların en şereflisi olarak yarattığı insanlardı. Onlar bizim canımızdan kopan parçalardı. Ama unutmayın Hantepe'de askeri karakola baskın yapılarak orada ölenlerde bizim yavrumuzdu şehidimizdi. Gediktepe'deki karakola yapılan baskında ölenler de bizim şehidimizdi. Birinde 18 birinde 20. Bingöl'de 33 kişinin aynı araçta ne yazık ki baskına uğrayarak şehit edilmeleri de bizim için bir faciaydı. Bunları değerlendirirken bir tarafı yukarıya öbür tarafı aşağı olmaz. Her tarafa adil yaklaşacağız. Hepsi için aynı ıstırabı duyacağız. Her şeyden önce onlar bu ülkenin Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarıydı. En başından itibaren biz hepsine insan nazarı ile baktık. En az anneleri babaları kadar bizler de onlar için üzüldük. Bizler de gözyaşı döktük. 
* Biz cenazeler üzerinden siyaset yapan bir anlayışa sahip değiliz. Biz hakkın huzuruna göçmüş kişiler üzerinden istismar yapan onları kullanarak duyguları istismar eden tahrik eden bir anlayışın içinde hiç değiliz. Her ölüm bütün boyutlarıyla bütün ayrıntıları ile araştırılır soruşturulur ve bağımsız yargı bunların hesabını mutlaka sorar. 
* Mısır'da acı tablo ortada. Bütün bunlar acaba içeriden kaynaklanan bir gelişme mi yoksa bütün buraları parçala böl yönet mantığı ile dışarıdan kurgulanan bir oyun mu. Evet içeriden ve dışarıdan organize bir oyunla başbaşayız. Aynı durumla Türkiye karşı karşıya. Türkiye'de oynanan oyun da budur. Türkiye'de oynanan oyun sadece salt içerden değil içeride bu işin figüranları var. İçerideki aktörler aynen dışarıdan kurgulanarak bu oyunun içinde bilerek bilmeyerek rol almışlardır. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Güçlü bir Türkiye'yi dünyada hazmedemiyorlar, kabullenemiyorlar. Erdoğan dün Arap ve Uluslararası İlişkiler Konseyi heyetini de kabul etti. 

CENTRAL PARK DEĞİL ŞEHİR PARKI
* Kasımpaşa'dan Halıcıoğlu'na kadar bu bölgede tersaneler bölgesini inşallah muhteşem bir proje ile ihaleye çıktık. Burada oteller olacak. Burada yat noktasında gayet güzel bir yaklaşım mer 

* İstanbul sevdamızı hiçbir şey engelleyemez. Niye Central Park kardeşim. İstanbul'a Central Park yakışmaz, şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmemize gerek yok. Zeytinburnu gibi bir yerde 500 dönüm arazi üzerinde yapılacak bu şehir parkı ile o bölge çok daha farklı bir nefes alma imkanını bulacak. 

BU KAVGA NİYE? 
* Şunu unutmayın. Hepimiz için ölüm haktır. Cumhurbaşkanı olsak da, başbakan olsak da, milletvekili olsak da, belediye başkanı, trilyarder olsak da hepimiz için ölüm hak. Bu makamlar bizi kurtarmayacak. Paralar pullar bizi kurtarmayacak. Hepimizin gideceği yer 2 metreküplük bir çukurdur. Öyleyse bu kavga niye. 

İftara katılan çok sayıda davetli arasında iş dünyasından Ahmet Çalık, sanat dünyasından Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay ve Bülent Ersoy gibi isimler bulunuyordu. Erdoğan konukları ile uzun süre ayakta sohbet etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!