1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Orhan Gencebay: Roma'yı da Türkler kurdu

Orhan Gencebay: Roma'yı da Türkler kurdu

Orhan Gencebay, bir çok insanın bilmediği özelliklerini bu röportajda ortaya çıkardı.

A+A-

Terör meselesinin çözümü için kurulan Akil Adamlar Heyeti'nde yer alan Orhan Gencebay, Türkler'in tarihinden, Roma İmparatorluğu'nu kuruluşuna, evrenin varoluşundan astro fiziğe kadar metafizikten telekinezi'ye farklı konularda uzmanlığın gösterdi. Pek çok şaşırtan açıklamalarda bulundu.

HT Magazin'den Bülent İpek'e konuşan Gencebay şunları söyledi;

TÜRKLE KÜRT AYNI SOYDAN

Amatör tarihçi Orhan Gencebay olarak Türkler'in Anadolu'ya yerleşme tarihinin çok daha eski olduğunu mu ortaya koyuyorsunuz?

Tabi çok daha eski binlerce yıl. İskitler, Sakalar var. Hunlar, frigler, Akalar Türk kavimleri. Avarlar, Peçenekler, Kumanlar... dolu. Türkmenler, Baraklar, Kıpçaklar, Oğuzlar zaman içinde gelmiş. Atatürk'ün söylediği gibi 7-8 bin yıl önce gelmiş. Bana göre 12-13 bin yıldan beri de burdayız. Anadolu'ya zaten sürekli geliniyordu. Önce gelen sonrakini tanımıyor. 43 tane Türkçe lehçesi var. Dünyada Türkçe ilkbeşte. Türklerle Kürtler kesinlikle akrabadır. Çok büyük çoğunluğu aynısoydandır. Ama zamanla bulundukları yerlerde Asimile olmuşlar değişmişler. Ama aidiyet meselesi farklı. İnsanlar kendilerini farklı farklı aidiyette ifade edebilirler. M. Ö. 522'de Türk genel kurmay başkanı ve tarihçi Onre Bına Başı Van, Gevaş, Soran'a Üç Karluklular'ı yerleştirmiş. Bunlar taşlarda yazar. Onlara o zaman özerkli verilmiş. O muhtariyete o zaman 'equert' diyorlar Proto Türkçede. Kuert, yani Kürt. Onlar böyle. O zaman orada Asurlular, Babilliler, Elamlılar var.Siyasal denge için bunlar buraya yerleştirilmiş. Daha sonra göçler sürmüş. 1071en sonuncusu. Macarlar da Hun Türkleri'dir. Etrüskler de asimile olmuş. 3 bin 500 yıl önce kuzey İtalyada Toskana şehrinde yerleşmiş kabile devleti kurmuş Türkler. 'E' harfini kaldır 'Trüsk' kalır; Trükskler. Azınlıklar ama uygarlar. Avrupa'da o zaman feodal yapı bile yok.

'TÜRKLER İTALYANMIŞ'

İtalya'yı da Türkler mi kurdu yani?
Roma şehrini ve Roma Devletini kuran da Etrüskler yani Türkler'dir. İtalya'nın ortasında Etrurya diye bir bölge vardır. Latince'nin kökeninde onlar vardır. Latin harflerinin oluşumu onlarla bağlantılıdır. Latin alfabesinin ilk harfi de Türkçe'nin de ilk harfi 'A'dır. Bu at, ata, ana'dır. Aslında A harfi 8-10 bin yıllık bir tamgadır. (damga) Etrüskler orada asimile olmuş İtalyanlaşmıştır. Gen havuzlarında yapılanaraştırmalarda Etrüskler, kemik araştırmasıyla yüzde 97 Türk çıktılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!