1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÖYM'lerin Kaldırılmasıyla İlgili Düzenleme Meclis'te

ÖYM'lerin Kaldırılmasıyla İlgili Düzenleme Meclis'te

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasına yönelik kanun teklifini de içeren 22 maddelik tasarı Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

A+A-

zel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasına yönelik kanun teklifini de içeren Demokratikleşme Paketi'ne eklenecek düzenlemelere ilişkin 22 maddelik tasarı Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarıya göre,

* Dinleme kararı oybirliğiyle alınacak, 3 kıdemli hakim olacak

* Mevcut dinleme kararlarının tümü, yasa kabul edildiğinde geçersiz hale gelecek. Dinlemelerin devam edebilmesi için yeniden karar alınması gerekecek

* Dinlemelerde kimin telefonu dinleniyorsa bizzat ismi yer alacak

* Tutukluluk süresi 5 yılla sınırlandırılıyor. Ancak ceza davalarında bu süre bir yıl daha uzatılabilecek.

* Üst sınırın 5 yıla indirilmesinden 130 sanık yararlanacak.

* Özel yetkili mahkemeler kalkıyor, özel yetkili hakim ve savcı olmayacak. Halen bakmakta oldukları tüm davalar da Ağır Ceza Mahkemelerine geçecek.

* Teknik takip 8 haftadan 4 haftaya iniyor.

* Uzun tutukluluğun 5 yılla sınırlanmasından Ergenekon ve Balyoz davası sanıkları yararlanamayacak.

* Mal varlığına tedbir konulması için somut delil gerekecek. BDDK, SPK ve MASAK'tan gelirlerin nereden geldiğine ilişkin rapor gerekecek.

* Mal varlığına tedbir kararları, yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren bir ay içinde gözden geçirilecek. Yeni karar alınmadıysa tedbir kalkmış sayılacak.

* Gözaltı kararı için kuvvetli şüphe gerekecek.

BOZDAĞ, YENİ MADDELERİ ANLATTI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni demokratikleşme paketinin 22 maddeden oluştuğunu açıkladı.

Bakan Bozdağ, Hakimevi'nde basın kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, yeni demokratikleşme paketinin 22 maddeden oluştuğunu belirterek, teklifte çok önemli değişiklikler olduğunu kaydetti.

"ÖZEL GÖREVLİ MAHKEME, SAVCI ÖZEL SORUŞTURMA VE KOVUŞTURMA OLMAYACAK"

Bakan Bozdağ, bunların başında TMK 10 ile görevli mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yer aldığını vurgulayarak, "Özel görevli mahkemeler kaldırılmaktadır. Özel görevli mahkeme, savcı özel soruşturma ve kovuşturma olmayacaktır" dedi.

"KİŞİSEL VERİLERİ ELE GEÇİRİP YAYANLARA AĞIR CEZALAR GELİYOR"

Bakan Bozdağ, kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilerek yayınlanmasında ağır cezalar geldiğini ifade ederek, "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirenlere ve yayanlara ağır cezalar geliyor. Kişisel verileri yok etmeyenlere verilecek cezalar hem arttırılmakta, bu konuda yeni bir suç da ihdas edilmektedir. Soruşturmalar sırasında ister arama sırasında, isterse teknik takip gibi işlemler sırasında soruşturulan suç ve kişilerle ilgili bilgileri yok etmeyenlere cezaları arttıran bir düzenleme getiriyoruz" diye konuştu.

Müdafiinin soruşturma sırasında dosyayı incelemesi ile ilgili engellerin kaldırıldığına dikkat çeken Bakan Bozdağ, "Bir insan çok ağır suç isnatları ile karşı karşıyaysa bunları bilmek ve bunlara karşı kendisini savunma hakkına sahip olmalıdır. Engelleme imkanı veren düzenlemek CMK'dan kaldırılmaktadır. Savunma ciddi bir şekilde güçlendirilmektedir" şeklinde konuştu.

"2+3 TUTUKLAMA İSTİSNAİ BİR TEDBİR"

Tutuklama süresinin azami 5 yılla sınırlandırıldığını kaydeden Bakan Bozdağ, 2+3 tutuklamanın istisnai bir tedbir olduğunu ifade etti. AHİM'in tutukluluk süresinin 5 yıl 4 ay olduğunu ifade eden Bakan Bozdağ, AHİM'den daha ileri bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini vurguladı.

TUTUKLAMADA YENİ KRİTERLER

Bakan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tutuklama nedenlerinin yanına yeni bir neden ilave ediyoruz. Hırsızlık, tehdit, darp ve mala zarar verme gibi suçlara anında hapis cezası verilecek. Suçu meslek edinenler ve toplumu rahatsız eden suçlara hapis cezası geliyor."

DİNLEME KARARLARI

Teknik takip konusunda kuvvetli şüphenin somut delile dayanması kuralı getirildiğine dikkat çeken Bakan Bozdağ, teknik araçlarla izlemek için ağır ceza mahkemesinin kararında oy birliğinin gerektiğini belirterek, "Sulh ceza hakimi dinleme kararı veremeyecek. Her mahkeme adli dinleme kararı veremeyecek, ağır ceza hakimleri dinleme kararı verebilecek. Haberleşme hürriyeti pek çok konuyla irtibatlı olduğu için oy birliğinin aranması son derece önemlidir. Bu kişisel haklara yönelik hukuksal bir teminattır" ifadelerini kullandı

220. maddenin TCK'dan çıkarıldığını söyleyen Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bu tedbirin iletişimin kayda alınması ile ilgili orada bazı suçlar var. Esasında bu suçların önemli bir kısmı örgüt faaliyetinde işlenebilecek bir suç. Silah kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti böyle. Ancak örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan. TCK 220 dinleme yapılamayacak. Suç işleme için örgüt kurmak, ayrıca örgütün eklenmesi torba bir dinleme maddesi gibi. Biz bunun torba bir dinleme maddesi olmasını kabul etmiyoruz. Ne olduğu belli olsun. Delil yokken örgüt kurmakla suçlanmak gibi. Suç nedeniyle taşınmaklara, hak ve alacaklara el konulması için BDDK, MASAK, SPK'dan rapor alınması gerekiyor. Bu çok önemli, yatırım güvenliği bakımından son derece önemlidir. Böylelikle yatırım güvenli ve teşebbüs hürriyeti bakımından bu çok önemli."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!