1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel güvenlikçilerin durumu...

Özel güvenlikçilerin durumu...

Özel Güvenlik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Oryal Ünver, "Özel güvenlik görevlilerinin stadyum, spor salonu ve kampüslerdeki görevlerinin sonlandırılması, özel güvenlik sisteminin mantığında köklü bir değişikliğe yol açabilir" dedi.

A+A-

Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alan eğitimleri gerektiren hassas olayların yaşandığı stadyum, spor salonu ve kampüslerde başlatılan değişimin, sektörün diğer alanlarında da gerçekleştirilmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Sektörün kalitesinin artırılması yönündeki çalışmalara hız verilmesi gerektiğini ifade eden Ünver, "Stadyum ve kampüslerdeki olaylara neden olan sorunların devlet tarafından üstlenilmesi yerine, sektörün tüm paydaşlarının, konunun nedenlerini analiz ederek, gerekli düzenleme ve altyapıyı oluşturmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, devletin üstleneceği görevler çoğalacak, devletin iş yükü artacaktır. Her yürümeyen işi devletin üstlenmesi çözüm olamaz" diye konuştu.

Ünver, stat güvenliğinin, özel güvenlik görevlileri ile etkin bir şekilde sağlanması konusunun, Özel Güvenlik Federasyonu ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında, yakın işbirliğinin tesis edilmesi halinde çözülebileceğini kaydetti.

Avrupa ülkelerinde kamu ve özel güvenlik işbirliğiyle etkin çalışmalar yapıldığını ifade eden Ünver, şunları kaydetti:

"Hapishanelerin özel güvenliğe devri, trafik hizmetlerinde özel güvenlik personelinin istihdam edilmesi, bu işbirliğine verilebilecek en güzel örneklerdir. Genel olarak kolluk kuvvetlerinin görev alanında bulunan, ancak özel hukuk kişilerince sağlanabilecek güvenlik ve koruma gereksinimleri için etkin bir koordinasyon ve işbirliği tesis edildiğinde, hedeflenen sonuçlara ulaşmak pekala mümkündür. Avrupa Birliği uyum sürecinde kamu özel güvenlik işbirliğinin tesisi de bu bağlamda önem arz etmektedir."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!